Vláda sa zišla naposledy. Hegerovi sa leskli oči od dojatia, ministri si zaspievali hymnu
- Vláda pod Hegerom mala dnes posledné rokovanie
- Nástupcov rezortov podľa ministrov čaká ťažká úloha
- Vláda pod Hegerom mala dnes posledné rokovanie
- Nástupcov rezortov podľa ministrov čaká ťažká úloha
Odchádzajúci ministri po skončení posledného rokovania vlády pod dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom uviedli, že nová úradnícka vláda bude mať čo robiť, pričom podľa Hegera bude jeho nástupca potrebovať jednoznačne vytrvalosť.
„Ľudsky by som mu poradil, aby bol odolný a vedel sa povzniesť nad to, čo ho postretne,“ povedal.
Piatok sa Úrad vlády niesol v duchu 151. rokovania vlády a zároveň tej poslednej za Hegera. Na rokovanie väčšina ministrov prišla v dobrej nálade, premiér dokonca vyronil aj malé slzy. „Je to taký dôležitý deň a treba ho tak aj prijať,“ povedal Heger. Vedúci kabinetov si na začiatku rokovania zaspievali aj štátnu hymnu.
Podľa neho svoje pôsobenie, ako predsedu vlády zvládli, pričom dodal, že mu jeho vládnutie sťažovali svojimi hádkami šéf OĽANO Igor Matovič a predseda SaS Richard Sulík. Obul sa však aj do Kollára, ktorý podľa neho brzdil schvaľovanie súdnej reformy.
Žiadne zákulisné hry
Na svojej poslednej tlačovej konferencii ako premiér Heger v súvislosti na kritiku toho, že predseda SaS tlačil na prezidentku, aby nemenoval za ministra hospodárstva Petra Šveca povedal, že on „žiadne zákulisné hry som na rozdiel od Richarda Sulíka nerobil“.
Prezidentka sa rozhodla vymenovať ministra hospodárstva „vonkajším“ človekom až po stretnutí s lídrami parlamentných strán. „Po rozhovoroch s lídrami parlamentných strán sa prezidentka rozhodla aj v prípade ministra hospodárstva ísť preferovaným spôsobom výberu kandidáta, a to obsadením ministerskej pozície odborníkom z prostredia mimo rezortu,“ uvádza palác v stanovisku.
Šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer pred rokovaním povedal, že podľa neho by mala vláda, ktorá už nemá dôveru fungovať len minimálne nutný čas, pričom pôsobenie tejto vlády viac mesiacov v nedôvere považuje za neštandardné.
„Keby bolo na mne, tak by som už v januári vymenoval úradnícku vládu a dokonca by som bol za zmenu ústavy, aby parlament, ktorý vysloví nedôveru vláde a do 90 dní nie je schopný vysloviť dôveru inej, bol rozpustený,“ uviedol Káčer.
Upozornil, že dočasne poverená vláda sa stala terčom hnevu plynúceho z parlamentného chaosu a kauza ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana bola pre neho poslednou kvapkou. „Definitívne som sa rozhodol po príhovore premiéra,“ uviedol na margo udalostí z predchádzajúceho týždňa.
Zoznam mien v novej vláde: Prezidentka pripravila prekvapenie
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.