Vláda schválila zmeny po atentáte na Fica: Doživotný plat pre premiéra aj ochranka opozície

  • Nový zákon „lex atentát“ vláda schválila
  • Vznikol v reakcii na atentát na Roberta Fica
  • Šutaj Eštok si zákon chváli
Matúš Šutaj Eštok
TASR/Martin Baumann
  • Nový zákon „lex atentát“ vláda schválila
  • Vznikol v reakcii na atentát na Roberta Fica
  • Šutaj Eštok si zákon chváli

V stredu schválila vláda návrh zákona tzv. lex atentát, ktorý predložil podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Nový zákon sa postará o maximálnu bezpečnosť predsedu vlády aj po odchode z funkcie. 

Podľa návrhu bezpečnostných opatrení „lex atentát“ by mali byť protesty povolené na verejných priestranstvách, ale nie pred domami politikov. Podľa portálu Ta3 minister vnútra Matúš Šutaj Eštok pred rokovaním vlády informoval, že koalícia okrem zákazu protestov pred obydliami politikov chce posilniť aj ochranu opozičných parlamentných lídrov.

Podrobnosti o schválenom návrhu „lex atentát“ sú už dostupné na webe vlády.

Doživotná ochranka a renta 

Minister vnútra uviedol, že bývalí premiéri a predsedovia parlamentu, ktorí pôsobili v úrade dve volebné obdobia, by mali dostať doživotnú ochranku a rentu. „Do tohto balíka opatrení sa zrejme nedostali pokuty za vulgárne osočovanie na internete,“ dodal pre Ta3 Šutaj Eštok.

Šutaj Eštok podľa informácií TASR načrtol, že obmedzenia týkajúce sa miesta protestov by sa mohli týkať toho, aby boli chránené obydlia ústavných činiteľov, prípadne opozičných predstaviteľov. „Aby sa tak ako v minulosti nestávali veci, že sa pred domami politikov stavajú šibenice, vynášajú rakvy a podobne,“ povedal. 

Služobné auto so šoférom a ochrankárom a doživotnú rentu vo výške poslaneckého platu mali doteraz iba bývalí prezidenti. Ako sme už informovali včera, návrh zákona „lex atentát“ sa zameriava na dve hlavné oblasti: ochranu politikov a zvýšenú ochranu pre lídrov parlamentnej opozície.

Vládna koalícia chce, aby okrem najvyšších ústavných činiteľov a ministrov mali ochranku aj predsedovia opozičných strán. V prípade hroziaceho nebezpečenstva môže ochranu získať aj ktorýkoľvek iný politik.

Šimečka vs. Šutaj Eštok 

Ešte začiatkom mesiaca, keď sa o zavedení zákona „lex atentát“ začalo rozprávať, Michal Šimečka (PS) a Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) si na margo nového zákona vymenili zopár názorov v relácii O  päť minút dvanásť.

Šutaj Eštok vtedy oznámil, že v zákone bude zadefinované, že traja najvyšší ústavní činitelia musia mať zabezpečené štátom garantované bývanie. „Keď budete vy (Šimečka, pozn. TASR) predseda parlamentu alebo predseda vlády, tak do toho domu pôjdete bývať, aby ste mali zabezpečenú bezpečnosť,“ vysvetlil jeden z návrhov minister.

Dodal, že témou je aj absencia rezortnej nemocnice na Slovensku, aká existuje v iných krajinách. Šimečka predpokladá, že dôjde k analýze atentátu na premiéra, aby sa zistilo, kto pochybil a aké lepšie opatrenia treba prijať. „Čokoľvek, čo chcete do parlamentu dostať ako ‚lex atentát‘, by predsa malo byť priamo nadväzné na závery vyšetrovania,“ poznamenal.

Šutaj Eštok v relácii tiež apeloval na zastavenie šírenia nenávisti. Šimečkovi pripomenul opozičné protesty a vyjadrenia na adresu vlády a premiéra. Podľa predsedu Progresívneho Slovenska by si vládni predstavitelia nemali zamieňať kritiku s nenávisťou. Zdôraznil, že na protestoch ľudí vyzývali k slušnému správaniu.

Zdroje: TA3, Redakcia Startitup, Úrad vlády SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá