Vláda vyhlásila boj proti vysokým cenám: Prichádza s revolučnou novinkou, ktorá pomôže každému Slovákovi
- Vláda predstavila svoj plán v boji proti vysokým cenám na Slovensku
- Najväčšou zmenou má byť zavedenie špeciálneho webového sídla
- Vláda predstavila svoj plán v boji proti vysokým cenám na Slovensku
- Najväčšou zmenou má byť zavedenie špeciálneho webového sídla
Plán vlády na riešenie vysokých cien na Slovensku v najbližších rokoch spočíva v sledovaní, analýze a vyhodnocovaní situácie. Ministerstvo financií tento plán prezentovalo v novej koncepcii, ktorú zaslalo na pripomienkovanie jednotlivým rezortom.
V boji proti vysokým cenám v slovenských obchodoch plánujú zaviesť nový prvok – webovú stránku, ktorá bude poskytovať informácie o vývoji cien. Tento krok je súčasťou Koncepcie cenovej politiky na roky 2024 až 2027, ktorú ministerstvo financií predložilo na pripomienkovanie rezortom.
Plán vlády kladie dôraz predovšetkým na dôkladné sledovanie a analýzu cenového vývoja. Až na základe zhromaždených informácií sa uvažuje o možných úpravách.
V dohľadnom čase sa neplánujú žiadne zásadné zmeny v cenovej politike.
Žiadne výrazné zmeny
„Na aktívne ovplyvňovanie regulačnej funkcie trhu je žiaduce sústavné monitorovanie a vyhodnocovanie činnosti jednotlivých regulačných orgánov s cieľom identifikovať procesy a faktory, ktorými možno eliminovať prípadné zlyhanie trhu,“ uvádza sa v predloženom materiáli.
Ako uvádza portál oPeniazoch.sk, rezort financií plánuje vytvoriť priestor na prijatie legislatívy a opatrení, ktoré znížia riziko narušenia hospodárskej súťaže. Zároveň však upozorňuje, že v trhovej ekonomike sú „akékoľvek zásahy do tvorby cien mimoriadne nebezpečné s rizikom negatívnych dosahov na všetky subjekty na trhu“.
Podľa ministerstva má zber analytických dát o vývoji cien potravín pomôcť navrhovať opatrenia, ktoré zaistia dostupnosť a stabilitu cien. Napriek tomu sa neočakávajú výrazné zmeny v cenovej politike štátu.
„S prihliadnutím na vyššie uvedené poznatky, z hľadiska makroekonomického i mikroekonomického je aj naďalej vhodné pokračovať v nastúpenom trende, korešpondujúcom s pravidlami Európskej únie, a preto nie sú dôvody na zmenu cenovej politiky,“ píše sa v predloženej koncepcii.
Rezort financií tiež zdôrazňuje, že tento prístup podporujú aj názory oslovených subjektov, ktoré nevidia potrebu meniť aktuálnu cenovú politiku na Slovensku.
„Preto je žiaduce, aby jednotlivé vecne príslušné rezorty, ako aj ďalšie ústredné orgány štátnej správy v prvom rade problémy analyzovali a nadväzne predložili príslušné legislatívne návrhy na zmenu všeobecne záväzných právnych predpisov patriacich do ich kompetencie,“ dodáva ministerstvo.
Špeciálna webová stránka
Koncepcia tiež zahŕňa už skôr oznámený plán na vytvorenie webovej stránky, ktorá umožní spotrebiteľom porovnávať ceny základných potravín. Minister financií Ladislav Kamenický o tomto zámere hovoril už vo februári. Vzali si príklad z Maďarska, kde takýto systém už existuje, a dokonca zvažovali možnosť odkúpenia maďarského riešenia.
Ministerstvo zároveň uvádza, že momentálne formuje legislatívu, ktorá stanoví, aké údaje budú na stránke dostupné. Cieľom je to, aby tieto informácie slúžili nielen na analýzy ministerstva, ale pomáhali aj spotrebiteľom.
„Spotrebitelia nájdu na tomto mieste najlacnejšie produkty, cenovú históriu a zmeny ceny zverejnené na webovom portáli. Platforma umožní zverejňovať, porovnávať a graficky zaznamenávať vývoj cien základných potravín u jednotlivých predajcov na regionálnej úrovni,“ objasňuje ministerstvo.
Najprv sa zamerajú na porovnávanie cien vybraných základných potravín, pričom v prípade nepriaznivých cenových výkyvov môžu pridať aj ďalšie dôležité tovary. Predajcovia s určitou výškou obratu budú musieť podľa zákona tieto informácie šíriť.
Ministerstvo však zdôrazňuje, že aj iní predajcovia, ktorí budú mať záujem, môžu využiť štátnu platformu na zverejňovanie cien svojich tovarov. Zatiaľ nie sú známe ďalšie detaily o plánovanom webovom portáli vrátane toho, kedy bude spustený.
Zmeny aj v zdravotníctve a doprave
Ministerstvo financií plánuje vytvoriť „cenové oddelenie,“ ktoré sa sústredí na tvorbu legislatívnych pravidiel, zber dát, analýzu a sledovanie cenového vývoja. Toto oddelenie pripraví zákony na zverejňovanie cenových informácií o vybraných produktoch, vykoná cenové analýzy a poskytne odporúčania vláde.
V rámci koncepcie cenovej politiky sú stanovené aj úlohy pre ďalšie rezorty. Ministerstvo zdravotníctva má napríklad aktualizovať katalóg zdravotníckych výkonov, zatiaľ čo ministerstvo dopravy sa má venovať úprave regulácie nájomného bývania.
Vyššie územné celky dostali za úlohu prehodnotiť reguláciu služieb na autobusových staniciach. Kompletný prehľad cieľov pre jednotlivé rezorty nájdete v tabuľke nižšie.
Drahšie dovolenkové zájazdy
Inflácia na Slovensku v júli mierne prevýšila očakávania Inštitútu finančnej politiky (IFP) ministerstva financií. Analytici očakávajú ešte mierny nárast inflácie do konca roka, ale nemala by prekročiť 3 %.
Podľa Štatistického úradu SR medziročná inflácia v júli vzrástla na 2,6 %, čo je najviac od februára tohto roka. V júni bol rast cien na úrovni 2,1 %.
„Zrýchlila najmä dynamika služieb, ktoré boli medziročne vyššie až o 6,8 %, miernejšie aj potravín a tovarov. Medziročný rast cien pohonných látok spomalil, kým ceny energií a imputované nájomné sú stále nižšie ako pred rokom,“ uviedli analytici IFP.
Za nárast cien služieb v júli stáli drahšie dovolenkové zájazdy, poštové a finančné služby, ako aj letenky. Ceny tovarov celkovo klesli, drahšie boli zdravotnícke výrobky a materiál na odevy, kým spotrebná elektronika, odevy, obuv a elektrické spotrebiče zlacneli.
Čistá inflácia bez pohonných látok dosiahla v júli 2,4 %, podobne ako v predchádzajúcom mesiaci. „Odznenie ponukových šokov pozitívne pôsobí na ceny tovarov. Ich ceny pokračovali v zmierňovaní tempa rastu. Spomaľovanie rastu cien služieb sa v júli zastavilo,“ zhodnotili analytici NBS. Podľa nich by spomalenie rastu miezd malo v nasledujúcich štvrťrokoch znížiť aj ceny služieb.
Analytici NBS tiež upozornili, že od decembra 2020 najvýraznejšie vzrástli ceny potravín o 48 %, neregulovaných služieb o 35 % a regulované služby stúpli o 23 %.
Zdroje: slov-lex.sk, oPeniazoch.sk, TASR