Vládna kríza: Drsné odkazy Hlasu a SNS. Šutaj Eštok žiada stretnutie koalície, Danko už nechce byť šéf parlamentu
- Líder Hlasu Šutaj Eštok žiada premiéra o rýchle stretnutie koalície
- Andrej Danko sa údajne snaží destabilizáciou získať post šéfa NR SR
- Líder Hlasu Šutaj Eštok žiada premiéra o rýchle stretnutie koalície
- Andrej Danko sa údajne snaží destabilizáciou získať post šéfa NR SR
Koaličný Hlas-SD žiada premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o stretnutie koaličných lídrov. A to v čo najkratšom čase. Uviedol to líder Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok s tým, že treba čo najskôr vyriešiť problémy, ktoré koalícia pred sebou tlačí.
Podľa Eštoka Dankovi jeho správanie nepomôže stať sa šéfom Národnej rady SR. Informuje o tom TASR.
Žiadosť o rýchle stretnutie
Dnes, 24. septembra, Eštok opätovne kritizoval vyjadrenia predsedu koaličnej SNS Andreja Danka voči niektorým predstaviteľom Hlasu-SD. Dankove pokusy o destabilizáciu koalície mu podľa Šutaja Eštoka nepomôžu stať sa šéfom Národnej rady (NR) SR.
Vyzval preto premiéra Slovenskej republiky, aby koalícia čo najskôr zasadla. Šutaj Eštok to uviedol po utorkovom zasadnutí predsedníctva strany. Treba podľa neho čo najskôr vyriešiť problémy v rámci koalície.
„Chcem vyzvať pána premiéra, aby v čo najkratšom čase zvolal stretnutie koaličných lídrov. Aby sme v čo najkratšom čase vyriešili všetky témy a všetky problémy, ktoré pred sebou koalícia už nejaký čas tlačí. Treba ich vyriešiť čo najskôr, najneskôr do konca tohto roka. Ak takéto stretnutie nebude úspešné, tak sa chcem opýtať aj takto verejne Andreja Danka, že aký význam má koalícia, kde neplatia elementárne dohody? Aký význam má koalícia, ktorá nevie presadzovať zákony, ktoré majú v prvom rade pomáhať ľuďom žijúcim na Slovensku?“ opýtal sa.
Šutaj Eštok opakovane odmietol viaceré tvrdenia na margo ministrov za Hlas-SD. Označil ich za klamlivé. Zároveň vyzdvihol prácu a profesionalitu šéfov rezortov.
„Pán predseda SNS si musí konečne uvedomiť, že jeho pokusy o destabilizáciu a rozbitie vládnej koalície, aj keď pevne verím, že to nemyslí vážne, mu nijako nepomôžu stať sa predsedom parlamentu, pretože v zmysle platnej koaličnej zmluvy a na základe výsledkov parlamentných volieb táto pozícia naďalej patrí Hlasu-SD,“ povedal.
Danko reaguje
Andrej Danko vzápätí vyhlásil, že ak to Hlasu pomôže tak sa vzdá aj postu podpredsedu parlamentu. „Nemám už záujem o funkciu predsedu národnej rady. Vyprosím si útoky, že SNS rozbíja vládu,“ skonštatoval Danko.
Danko podľa svojich slov rešpektuje Petra Žigu v tejto pozícii, ktorý je ako podpredseda parlamentu za Hlas-SD poverený jeho riadením. Vyjadril sa, že nemá záujem o funkciu predsedu Národnej rady SR a riešiť to v tejto etape.
Šéf SNS tiež kritizoval prezidenta Petra Pellegriniho za to, že sa zapája do koaličných bojov. Odkázal mu, že prezidentom sa stal aj vďaka hlasom voličov SNS. Následne sa Dano vyjadril, že očakáva, že sa mu hlava štátu ospravedlní.
Taktiež dodal, že sa snaží, aby vzťahy s Hlasom-SD boli dobré. Tvrdil tiež, že nominanti SNS vo vláde si robia svoju prácu, preto má právo sa pýtať, ako chcú ušetriť ministri nominovaní Hlasom-SD. SNS podľa Danka podporuje Hlas-SD pri plnení ich programu.
Ako sme už informovali koncom augusta, Andrej Danko, predseda SNS, v snahe získať post predsedu parlamentu sa dostal pod tlak. Ešte nedávno sa zdalo, že môže očakávať podporu premiéra Roberta Fica a strany Smer-SD. Situácia sa však zmenila, pričom podporu koalície nemá vôbec istú.
Trenie medzi SNS a Hlas-SD začalo už počas prvého zasadnutia koaličnej rady, ktoré sa konalo po letnej prestávke, keď sa Hlas opakovane a jednoznačne vyjadril proti Dankovej požiadavke na post predsedu NR SR. Následne sa za Danka nepostavil ani Smer-SD.
Okrem toho, že Danko z tohto zasadnutia odišiel skôr, ešte aj spochybnil základný akt koaličnej zmluvy, keď si jeho strana nárokovala na post predsedu Národnej rady SR, ktorý podľa dohody patrí Hlasu-SD.
Dankove kroky následne ostro kritizoval Richard Raši, podpredseda Hlasu-SD a minister investícií, keď povedal: „Prečo chce niekto do nej zásadne zasiahnuť a nárokuje si na niečo, čo mu nepatrí?“
Robert Fico ešte v utorok 27. augusta naznačil, že pri otázke obsadenia postu predsedu parlamentu musia „rozhodujúcu úlohu“ zohrávať strany Hlas-SD a SNS.
Dankova kritika Hlasu
Následne sa v koalícii rozhorel spor medzi ministrom práce Erikom Tomášom zo strany Hlas-SD a SNS. Jadrom konfliktu bola otázka zodpovednosti za zmeny v rodičovskom dôchodku a obvinenia z klamstva.
Napísali sme, že minister práce Tomáš tvrdil, že predseda SNS Andrej Danko súhlasil so zmenou výpočtu rodičovského dôchodku, ktorá by viedla k jeho zníženiu. Dokonca mal spochybniť aj 13. dôchodok. Tomáš dôrazne vyhlásil, že nedovolia Dankovi siahnuť na 13. dôchodok. Taktiež vyzval premiéra Roberta Fica, aby urobil v koalícii poriadok.
Na druhej strane, SNS odmieta tieto obvinenia. Strana tvrdí, že práve minister Tomáš nesie zodpovednosť za dôchodky. Argumentujú, že rodičovský dôchodok by mal zostať na pôvodnej úrovni, a upozorňujú, že nesprávne nastavenie 13. dôchodku môže ohroziť výšku rodičovského dôchodku.
SNS však kritizuje aj ďalších ministrov Hlasu-SD, najmä ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú, a to za nedostatočné plnenie povinností. Zároveň strana poukazuje na nejednotnosť v poslaneckom klube Hlasu-SD pri nedávnom hlasovaní.
Situácia sa zdá byť vážna, keďže minister Tomáš varuje, že tento konflikt môže ohroziť celú vládnu koalíciu. SNS naopak vyzýva na jednotu v koalícii, pričom sa strana vyjadrila, že ich cieľom je iba konštruktívna kritika. Prízvukovali, že Hlas-SD si sám zvolil rezorty, na ktorých čele stojí.
Zdroje: TASR, Startitup