Vládna rada chce prešetriť zahraničné financovanie protestov Za slušné Slovensko. Mohli ovplyvniť verejnú mienku

  • Člen Rady vlády pre MNO Martin Halás podal podnet na Finančnú správu SR
  • Žiada preveriť zahraničné financovanie mimovládnych organizácií
Martin Halás, protest
Ilustračný obrázok Reprofoto: TASR/František Iván, Dano Veselský
  • Člen Rady vlády pre MNO Martin Halás podal podnet na Finančnú správu SR
  • Žiada preveriť zahraničné financovanie mimovládnych organizácií

V súvislosti s otázkami o financovaní mimovládnych organizácií zo zahraničných zdrojov podal člen Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie Martin Halás podnet na Finančnú správu SR. Informuje o tom SITA. 

Ako ozrejmuje Denník N, preverovanie financovania sa týka aj mimovládnych organizácií a jednotlivých ľudí, ktorí organizovali občianske protesty Za slušné Slovensko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 

Financie, ktoré mohli ovplyvniť spoločenské dianie

Cieľom podania podnetu je preverenie všetkých finančných tokov mimovládnych organizácií aj jednotlivcov financovaných najmä zo zahraničných a transatlantických zdrojov. Podnet sa týka preverenia finančných tokov, ktoré smerovali do slovenských mimovládnych organizácií a jednotlivcov v súvislosti s udalosťami v roku 2018.

Sekundárne je podanie zamerané aj na preverenie zahraničného a transatlantického financovania mimovládnych organizácií od roku 2015 až po súčasnosť.

„Verím, že táto iniciatíva pomôže objasniť alebo vylúčiť otázky o možnom zahraničnom vplyve na udalosti v roku 2018 a súlade zahraničného financovania mimovládnych organizácií so zákonom, na čo sa moje podanie primárne zameriava. Verím, že to prispeje k upevneniu dôvery verejnosti v mimovládne organizácie ako organizácie, ktoré konajú v súlade so zákonom a na účel, na ktorý boli zriadené,“ uviedol Halás.

Denník N pripomína, že Martin Halás je okrem člena Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie aj na poste predsedu správnej rady Inštitútu sociálnej demokracie. Tento inštitút je politickou mimovládkou Hlasu.

Halás sa vyjadril, že rok 2018 bol významným obdobím pre Slovenskú republiku. Tento rok bol totiž poznačený rozsiahlymi spoločenskými a politickými zmenami.

Podľa informácií SITA sa v tomto kontexte „ukazuje potreba dôkladného preverenia, či zahraničné a transatlantické financovanie smerovalo na podporu mimovládnych aktivít, ktoré mohli ovplyvniť verejnú mienku, ale aj destabilizovať politickú situáciu v roku 2018“.

Halásovo podanie sa zameriava na analýzu finančných tokov, pričom sa bude posudzovať, či boli tieto zdroje využité v súlade so zákonom. 

Načasovanie podania podnetu

Halás s podáva podnet práve v období, keď premiér Robert Fico ohlásil „významné preventívne opatrenia“, ktoré majú zabrániť údajnému prevratu. Na tento prevrat podľa Fica „jasne ukazuje“ spravodajská informácia.

Premiér zverejnil toto vyhlásenie tesne pred piatkovými masovými demonštráciami. Už v minulosti tvrdil, že na Slovensku pôsobí skupina expertov. Tá sa údajne podieľala na protestoch v Gruzínsku a na ukrajinskom Majdane. Do svojich obvinení z prípravy prevratu zahrnul mimovládne organizácie a opozičné strany.

Nie je to prvýkrát, čo Fico takto argumentuje, pripomína Denník N. V roku 2018 označoval organizátorov protestov Za slušné Slovensko za „Sorosove deti“ a tvrdil, že ich financuje americký miliardár. Práve tieto masové protesty ho vtedy prinútili odstúpiť z pozície premiéra. Vládu následne až do volieb 2020 viedol Peter Pellegrini.

Minister Halas požaduje prešetriť niekoľko oblastí. Presnejšie identitu finančných zahraničných zdrojov, účel využitia ich financií a či mimovládne organizácie konajú v súlade so svojím oficiálnym zameraním. Chce tiež preveriť, či ich aktivity neporušujú slovenské zákony, najmä v daňovej oblasti.

Natáčanie filmu Nepela v Bratislave

Protesty, na ktorých kolaboval internet

V piatok 24. januára sa konali masové protesty proti vládnej politike vo viac ako 20 slovenských mestách a 5 zahraničných. Najväčšia účasť bola v Bratislave na Námestí slobody, kde sa podľa organizátorov zišlo približne 60-tisíc ľudí. Celkovo po celom Slovensku protestovalo okolo 100-tisíc občanov.

Bratislavský protest sprevádzal jeden bezpečnostný incident vyžadujúci zásah mestskej polície a krátky výpadok elektriny. Medzi rečníkmi vystúpili herci Tomáš Maštalír a legendárny český herec Boleslav Polívka.

Organizátori zdôraznili, že všetky zhromaždenia prebehli pokojne a dôstojne, s hlavným posolstvom „Slovensko je Európa“. Celý priebeh protestov sme sledovali online prostredníctvom článku

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: SITA, Denník N, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá