Aby sa dostal k moci, dal popraviť vlastného strýka. V krajine diktátora sa ľudia učia nenávidieť už v materskej škole

  • Šialený diktátor, ktorý sa neustále vyhráža celému svetu, sa narodil 8. januára
  • Vedie krajinu, v ktorej vládne prísny režim a panuje obrovská chudoba
Kim Čong Un
TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP | TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP
  • Šialený diktátor, ktorý sa neustále vyhráža celému svetu, sa narodil 8. januára
  • Vedie krajinu, v ktorej vládne prísny režim a panuje obrovská chudoba

Kim Čong-un. Vodca jednej z najizolovanejších krajín sveta a syn diktátora, o ktorom kolujú legendy, že jeho príchod na svet sprevádzala jasná hviezda a dvojitá dúha. Pre nás úsmevné, pre obyvateľov krajiny nutné rešpektovať kvôli propagande. Tá je obyvateľom vštepovaná už od útleho detstva.

Nina Špitálniková, ktorá mala možnosť v krajine študovať, vo svojej knihe uvádza, že deti sa už v škôlke namiesto básničiek učia nenávistné texty voči iným krajinám.

Taktiež ich od raného detstva vedú k spôsobu myslenia, ktorý hlása, že jedine obyvatelia KĽDR vedú šťastný život. Nemajú prístup k iným televíziám ako štátnym, z ktorých denno-denne počuť len propagandistické správy.

Nina tiež v knihe píše: „Sadli sme si na čerstvo pokosený trávnik. Neviem ale, či je v tomto prípade vhodné použiť slovo pokosený. V Pchongjangu sa na úpravu trávnikov nepoužívajú kosačky, ale ľudia. Severokórejské ženy otrhávajú trávu vlastnými rukami.“

Toto všetko je len časť toho, ako vyzerá život tejto komunistickej krajine, ktorej aktuálne vládne Kim Čong-un.

Kim Čong-un
zdroj: TASR

Študoval aj v Európe

Kvôli režimu, ktorý v krajine panuje, svetu nie sú známe podrobné informácie o živote Kim Čong-una. Pravdepodobne sa však narodil v roku 1984. Slovo pravdepodobne používame zámerne. Presný rok totiž nie je úplne jasný, nakoľko niektoré zdroje uvádzajú aj rok 1983. Prvý spomenutý rok má však v oficiálnom životopise. Je najmladším z troch synov Kim Čong-ila.

Kim Čong-un mal žmurkať na Trumpovu hovorkyňu. Pošlem ju za ním, vtipkoval Trump

Čo sa štúdia týka, hovorí sa, že ho absolvoval vo Švajčiarsku, konkrétne v Berne pod falošným menom „Pak Un“. Aj napriek tomu, že v súčasnosti patrí medzi najradikálnejších mužov planéty, portál Business Insider uvádza, že jeho bývalí spolužiaci tvrdia, že s priateľmi v tom čase vychádzal dobre. Ak vraj došlo k výmene názorov, zväčša sa nejednalo o politiku, ale o šport.

Kim Čong-un mal dokonca počas svojich študentských čias na stenách vylepené plagáty s Michaelom Jordanom. O severokórejskom vodcovi je totiž dodnes známe, že basketbal obľubuje. Známe je aj to, že vlastnil niekoľko tenisiek značky Nike. Po návrate do krajiny sa začal venovať štúdiu na vojenskej univerzite Kim Ir-Sena.

 Kim Čong-un
zdroj: TASR/AP, Korea News Service

Odstrániť dal aj vlastného strýka

Hlavou štátu sa stal 17. decembra 2011, po infarkte svojho otca. Stal sa teda človekom, ktorý získal kontrolu nielen nad režimom krajine, ale aj nad štvrtou najväčšou armádou na svete a jadrovým arzenálom.

Aby bola jeho vláda neohrozenou, dal popraviť svojho strýka, ktorý bol dlhoročným poradcom jeho otca. Zabil ho 12. decembra 2013, pričom tak spravil na základe obvinení z údajného pokusu o vojenský prevrat.

Hovorí sa, že nešetril ani strýkovu celú rodinu a popraviť dal aj tú. Taktiež sa hovorí, že Kim Čong-un má 3 deti a so ženou, ktorá má byť bývalou speváčkou, sa zosobášil v roku 2010.

Diktátor, ktorého možno prinajmenšom označiť za šialenca, je známy aj svojimi vyhrážkami nukleárnou vojnou. Podobnými výrokmi Severná Kórea neustále znepokojuje celý svet a v roku 2013 uskutočnila svoj tretí jadrový test a vôbec prvý pod vedením Kim Čong-una.

V roku 2017 si krajina na konto pripísala šiesty jadrový test, ktorý bol podľa odhadov expertov mnohonásobne väčší ako bomby, ktoré USA počas druhej svetovej vojny zhodila na Hirošimu a Nagasaki. Severná Kórea uviedla, že spomínaný pokus bol však iba miniatúrou.

Tragický osud čakal aj brata

S rokom 2017 sa spája aj smrť jeho nevlastného brata Kim Čong-nama. Ten bol, konkrétne 13. februára, smrteľne otrávený.

Malajzia, v ktorej k ohavnému skutku došlo, aj napriek zákazom vládcu vykonala pitvu a severokórejskú vládu obvinila z objednávky vraždy. Práve o nevlastnom bratovi bolo známe, že režim otvorene kritizoval. Preto ho vraj mali na Kimov príkaz otráviť dve severokórejské agentky.

Všetkým je známe, že Kim sa vyhrážal mnohým krajinám, vrátane KĽDR. Práve s ňou však chcel v roku 2018 uzavrieť prímerie. Stal sa tak prvým severokórejským lídrom, ktorý od roku 1953 navštívil Južnú Kóreu.

Spoločne diskutovali o tom, že popracujú na denuklearizácii územia Kórejského polostrova. Časom sa začali upravovať aj vzťahy medzi USA a Severnou Kóreou. Business Insider uvádza, že Trump dokonca novinárom povedal: „Myslím si, že Severná Kórea má pod Kimovým vedením obrovský potenciál.“

Trump a Kim Čong-un
zdroj: TASR/AP, Evan Vucci

Niekto hladuje, iný rozhadzuje peniaze

Pokiaľ obyvatelia krajiny na ulici umierajú od hladu, ich hlava štátu si pomaly dopĺňa zbierku luxusných áut o nové kúsky.

V garáži bezohľadného diktátora stojí napríklad Mercedes-Maybach S600. Otec Kim Čong-una bol totiž známy tým, že bol milovníkom tejto značky áut. Kim tak zdedil zbierku, súčasťou ktorej je práve obrnené vozidlo rady S.

Týmto autom však zoznam ešte len začína. Predpokladá sa, že Kim vlastní aj Audi R8 V10. Aj napriek tomu, že za volantom tohto auto ho zatiaľ nikto nevidel, je známe, že tento model bol do krajiny dovezený.

Povedzme si ale úprimne, kto ďalší z krajiny by si mohol dovoliť podobný druh auta okrem severokoórejského vodcu? Práve táto krajina je predsa známa nielen tým, že auto nevlastní skoro nikto z bežných obyvateľov, ale aj tým, že niektoré časti sa nemôžu tešiť ani dobudovaným cestám. Práve podobný terén Kima očividne motivoval aj ku kúpe Range Rovera.

Zbierku zakončíme obrneným Rolls Royce. Záhadným spôsobom sa mu aj napriek mnohým obchodným sankciám podarilo doviesť do krajiny aj toto auto.

 

Operácia srdca spôsobila pochybnosti

Koncom apríla 2020 sa šírili dohady, či je vodca po operácii srdca stále nažive. Vznikli v dôsledku toho, že sa Kim Čong-un dlhšie nezúčastňoval dôležitých udalostí krajiny. Práve v súvislosti so špekuláciami o jeho smrti mnohí spustili úvahy o tom, kto by v budúcnosti mohol zastúpiť Kimovo miesto.

Jednou z možností bola aj jeho sestra. Určite si si teraz pomyslel, že režim v krajine by sa vďaka jemnejšiemu pohlaviu zmiernil. Opak by však možno bol pravdou. Práve o jeho sestre je známe, že je zásadová a vypočítavá.  Uvažovalo sa teda, že prvou ženskou vodkyňou v línii rodiny by mola byť práve Kim Jo-čong.

Britský The Guardian informoval, že práve ona zastáva v rámci severokórejskej zmeny veľmi silnú, dokonca kľúčovú rolu. Je v podstate osobnou asistentkou svojho staršieho brata, preto pozná jeho myšlienkové pochody, pravidlá vládnutia a dlhodobo vystupuje ako reprezentantka moci v krajine.

Kim Čong-un hlási 0 prípadov nákazy, napriek tomu však bojuje s pandémiou popravami či zákazom rybolovu

Jasajúce davy

 V novembri tohto roku Kim vyhlásil nielen to, že krajina nemá žiaden prípad nákazy koronavírusom, ale aj to, že v záujme sebaobrany a odstrašovania bude naďalej posilňovať armádu. O tom, že obyvateľom krajiny propagandou doslova vymývajú mozgy svedčí aj fakt, že v deň vojenskej prehliadky, kedy bola predstavená nová balistická raketa, bolo počuť jasajúce davy aj vojenskú hudbu.

Aj napriek tomu, že obyvatelia KĽDR mu padajú k nohám a pri stretnutí s ním sú na fotografiách zaznamenávaní s nekontrolovateľným plačom radosti, pre ostatný svet naďalej ostáva „len“ nepredvídateľným diktátom.

Článok sme pôvodne publikovali 10. januára 2021.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: business insider, Nina Špitálniková- Mezi Dvema Kimy na studiích v KLDR, drivetribe.com, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá