Vlakvedúca ju žiadala, aby si nasadila rúško. „Amatérska právnička“ ju povláčila bahnom internetu, ZSSK tvrdí, že ide o každodenné problémy

  • Útoky na vlakvedúcich sú čoraz častejšie
  • Môžu za nich predovšetkým ľudia, ktorí odmietajú rešpektovať protipandemické opatrenia
  • ZSSK sa ide svojim zamestnancom odvďačiť a plánuje zvyšovanie platov
pjimage – 2022-01-05T204513.046
TASR/František Iván Facebook/ZSR - Železnice socialistickej republiky
  • Útoky na vlakvedúcich sú čoraz častejšie
  • Môžu za nich predovšetkým ľudia, ktorí odmietajú rešpektovať protipandemické opatrenia
  • ZSSK sa ide svojim zamestnancom odvďačiť a plánuje zvyšovanie platov

Pandémiu ťažko znášajú zdravotníci, policajti a mnohí ďalší ľudia, ktorí sa počas vykonávania svojej práce stretávajú s odporcami očkovania. Svoje k tomu vedia povedať predavačky, no aj vlakvedúci, ktorí po novom musia kontrolovať potvrdenia o očkovaní, prekonaní alebo negatívne testy. Zároveň však musia dbať na to, aby cestujúci mali prekryté dýchacie cesty. 

Nie je to vždy jednoduché a v dôsledku toho vznikajú konflikty, s ktorými sa aktéri veľmi radi podelia na sociálnych sieťach, snáď v nádeji, že Slováci ich pochopia a pochvália.

Tak to bolo aj pred niekoľkými dňami, keď na Facebooku začala kolovať fotografia vlakvedúcej, ktorá od cestujúcej vyžadovala, aby si nasadila respirátor.

Žena, ktorá príspevok na sociálnu sieť napísala, obvinila vlakvedúcu, že cestujúcich šikanuje a porušuje pravidlá a nariadenia. Príspevok prezdieľala aj stránka ZSR – Železnice socialistickej republiky.

https://www.facebook.com/zeleznicnaspolocnostslovensko/posts/475736983972567

Útoky na zamestnancov ZSSK sú časté a spoločnosť si to veľmi dobre uvedomuje. Ako pre Startitup hovorí hovorca spoločnosti Tomáš Kováč, pred vypuknutím pandémie sa útoky tohto charakteru nekonali.

Polícia vo vlakoch zasahuje často 

„V roku 2021 sme zaznamenali 57 prípadov incidentov, kedy cestujúci ignorovali platné protipandemické opatrenia vo vlakoch, väčšinou sa týkali nosenia rúšok počas jazdy vlakom. Musíme konštatovať, že je to lepšia situácia ako v roku 2020, počas ktorého sme zaznamenali 105 prípadov takýchto incidentov,“ uvádza štatistiky Kováč.

Dodáva, že problémové správanie cestujúcich sa predvídať nedá a zabrániť sa mu dá len veľmi ťažko. „Naši vlakvedúci riešia podobné situácie denne, častokrát aj za asistencie PZ SR, kedy dochádza k upozorneniam, niekedy aj k vylúčeniu cestujúceho z prepravy,“ hovorí Kováč v mene ZSSK.

ZSSK Slovensko vlaky Budapešť Praha
zdroj: TASR/Ladislav Vallach

Brániť sa týmto útokom je náročné a podľa hovorcu ZSSK musí občas zakročiť polícia, ktorá zväčša v krátkom čase príde do najbližšej stanice. 

„K vylučovaniu z prepravy však dochádza v krajnom prípade, ak je cestujúci napr. agresívny, pod vplyvom alkoholu či omamných látok, resp. nemá cestovné doklady alebo si opakovane odmieta nasadiť rúško/respirátor,“ vysvetlil pre Startitup.

V roku 2021 musela polícia vo vlakoch osobnej prepravy zasiahnuť približne 300-krát. Dôvody boli rôzne. Najčastejšie však išlo o zásahy voči agresívnym cestujúcim, ktorí boli pod vplyvom rôznych omamných látok.

Policajti však museli riešiť aj cestujúcich, ktorí sa vozili načierno, no aj tých, ktorí verbálne či fyzicky útočili na vlakový personál. Zaujímavosťou je, že polícia musela niekoľkokrát zasahovať aj pri okradnutí cestujúcich alebo vlakvedúcich.

Zvládanie mimoriadnych situácií

Keďže sú tieto situácie pomerne časté, ZSSK sme sa opýtali, ako na útoky majú reagovať zamestnanci spoločnosti. Podľa Kováča sa zamestnanci snažia tejto problematickej skupine cestujúcich slušným spôsobom vysvetliť, aké momentálne platia opatrenia a že v prípade nerešpektovania týchto pravidiel môžu byť z prepravy vylúčení, a to buď samotným sprevádzajúcim personálom, alebo privolaním príslušníkov Polície SR.

„ZSSK pripravuje svojich vlakvedúcich aj na riešenie a zvládnutie mimoriadnych situácií. V rámci školení na komunikačné zručnosti absolvujú aj blok zameraný na zvládnutie situácií pri stretoch s konfliktnými cestujúcimi,“ hovorí.

zdroj: ZSSK

Vzhľadom na to, že práca vlakvedúcich je čoraz náročnejšia, a to aj kvôli spomínaným útokom, sa ZSSK rozhodla, že prácu ľudí vykonávajúcich toto zamestnanie ocení. „Preto im bude opäť podľa novej kolektívnej zmluvy zvýšená mzda,“ uvádza hovorca spoločnosti.

V závere dodáva, že poslednej pani vlakvedúcej, ktorá sa nie vlastnou vinou stala terčom ataku na internete aj telefonoval predseda predstavenstva ZSSK. Ten jej poďakoval za jej prácu a uistil ju v tom, že jej pracovný postup bol plne legálny.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: Facebook

Najnovšie videá

Trendové videá