Vlna očkovania priniesla novú vlnu nákazy. Ľudia zabúdajú, že po prvej dávke nie sú hneď nesmrteľní
- Ľudia, ktorí boli zaočkovaní vakcínou proti koronavírusu vykázali menšiu ochotu dodržiavať opatrenia
- Dáta z Izraela tiež ukazujú, že po náraste zaočkovanosti došlo k nárastu počtu nových infekcií koronavírusu
- Vedci varujú, že ešte stále nie je čas poľaviť v opatrnosti
- Ľudia, ktorí boli zaočkovaní vakcínou proti koronavírusu vykázali menšiu ochotu dodržiavať opatrenia
- Dáta z Izraela tiež ukazujú, že po náraste zaočkovanosti došlo k nárastu počtu nových infekcií koronavírusu
- Vedci varujú, že ešte stále nie je čas poľaviť v opatrnosti
Ľudia, ktorí boli zaočkovaní vakcínou proti koronavírusu sa vykázali menšiu ochotu dodržiavať opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu. Informuje Guardian.
Výskum riaditeľky Centra pre zmenu správania UCL Susan Michie sa zakladá na prieskumoch z Veľkej Británie aj na výsledkoch z Izraela, ktorý má najväčšiu mieru zočkovanosti vo svete.
Ľudia si prestanú dávať pozor
„Existuje obava, že s postupujúcim očkovacím programom a čoraz väčším počtom ľudí, ktorí sa nechajú očkovať a sami vidia, ako sa ostatní ľudia v ich komunite očkujú, si ľudia môžu prestať dávať pozor,“ vyjadrila sa vedkyňa pre program BBC Radio 4’s Today.
Autorka vychádza z dobre zdokumentovaných prípadov zavedenia vakcín proti lymskej borelióze a chrípke, pri ktorých sa ukázalo, že zaočkovaní ľudia menej pravdepodobne dodržiavali preventívne opatrenia. Ďalej vychádzala z anglických národných prieskumov z decembra, v ktorých 29% ľudí uviedlo, že po očkovaní pravidlá nebudú dodržiavať tak striktne a 11% uviedlo, že nebudú dodržiavať pravidlá vôbec.
Dáta z Izraela tiež ukazujú, že po náraste zaočkovanosti došlo k nárastu počtu nových infekcií koronavírusu. „Autori to interpretovali tak, že to naznačuje, že ľudia toľko nedodržujú opatrenia,“ uviedla Michie.
„Ľudia si však môžu myslieť, že sú imúnnejší ako v skutočnosti sú“ povedala. „Ale v skutočnosti nevieme, koľko imunity od rôznych vakcín získame, a ako dlho tá imunita trvá, existuje tiež otáznik nad poklesom infekčnosti.“
Už z minulosti sú známe prípady, keď sa zaočkovaní ľudia nakazili koronavírusom. Na vytvorenie proti látok je potrebných niekoľko dní. Z klinických štúdií vypláva, že môže trvať 10-14 dní, kým sa začnú vytvárať protilátky pri prvej dávke. Druhá dávka posilňuje vytvorenie ešte viac protilátok a aj predĺženie ochrany.
Bozkávanie vnúčat ešte nie je dovolené
Vedkyňa uviedla, že potrebujem zaočkovať čím väčší počet ľudí, aby sme dosiahli kolektívnu imunitu a až tak budeme môcť začať uvoľňovať opatrenia. Teraz ešte nenastal čas na uvoľňovanie. Profesor Anthony Harnden, podpredseda Spoločného výboru pre vakcíny a imunizáciu zastáva rovnaký názor. „V tejto chvíli musíme byť stále opatrní a dodržiavať pravidlá a nemyslím si, že bozkávanie vnúčat je už povolené,“ dodal.
Profesor Jonathan Van-Tam vysokopostavený úradník vyzval verejnosť, aby nepodľahla falošnému pocitu bezpečia, keď bude počet zaočkovaných stúpať.
Rovnaké posolstvo vyslal aj hlavný lekársky poradca pre boj s koronavírusom Bieleho domu imunológ Anthony Fauci, ktorý varoval, že ešte nenastal čas, aby sme odhadzovali rúška. Americký expert ale dodal, že na normál sa budú naše životy najviac podobať už na jeseň a cez zimu tohto roku. „Chcem, aby to stále klesalo na základnú čiaru, ktorá je taká nízka, že neexistuje prakticky žiadna hrozba,“ uviedol Fauci. „Ak skombinujete očkovanie väčšiny ľudí v krajine s veľmi nízkym stupňom vírusu v komunite, potom verím, že budeme môcť povedať, že nebude potrebné nosiť rúška.“
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Guardian