Vo vnútri Azovstaľu. Bez rúk, bez nôh. Obranca zverejnil unikátne fotografie
- Dmytro Kozatsky obraňoval Mariupol a dianie fotil pre médiá
- Tesne pred zajatím fotky zverejnil a požiadal o zdieľanie
- Dmytro Kozatsky obraňoval Mariupol a dianie fotil pre médiá
- Tesne pred zajatím fotky zverejnil a požiadal o zdieľanie
Mariupol sa stal obrazom toho, aké hrôzy prináša vojna na Ukrajine. Počas bombardovania prišli o život v zdevastovanom prístavnom meste desaťtisíce civilistov. Ruská armáda po takmer troch mesiacoch od začiatku vojny tvrdí, že Mariupol úplne dobyla a že „oslobodila“ oceliarne Azovstaľ.
Ukrajinský pluk Azov sa v týchto oceliarňach skrýval a bránil ich. Veliteľ práporu Denys Propokenko však v piatok 20. mája oznámil, že Azov dostal rozkaz prestať mesto obraňovať. Zranených vojakov podľa jeho slov z fabriky evakuovali a padlých odniesli, uvádza Euronews.
Príspevok z oceliarní tesne pred zajatím
Dmytro „Orest“ Kozatsky bol jeden z obrancov Azovstaľu. Počas Ruskom rozpútanej vojny médiám poskytoval mnoho fotografií z diania v jeho domovine a uverejňoval ich na sociálnych sieťach. V piatok zverejnil príspevok na Instagrame, ktorý pôsobil ako rozlúčka so svojimi spolubojovníkmi a aj s jeho slobodou.
„Je koniec. Som Azovstaľu vďačný za útočisko – miesto mojej smrti a môjho života,“ napísal Dmytro ‚Orest‘ Kozatsky vo svojom príspevku. Bojovník práporu Azov svoju tvorbu zverejnil a žiadal o bezplatné zdieľanie jeho fotografií v čo najväčšej miere. Svojou prácou poukazoval na situáciu bojovníkov pluku Azov a na jeho zranený personál.
„Mimochodom, kým budem v zajatí, nechávam vám svoje fotografie. Prihláste sa za mňa do všetkých možných novinárskych súťaží. Veľmi ma poteší ak niečo vyhrám a dozviem sa to po prepustení. Ďakujem vám všetkým za vašu podporu. Uvidíme sa,“ napísal Dmytro.
Fotografie Dmytra Kozatského
Nasledujúce fotografie sú vlastnou prácou bojovníka pluku Azov Dmytra „Oresta“ Kozatského. Zverejňujeme ich aj na jeho vlastné verejné želanie. Fotografie umiestnil na verejné úložisko, aby k nim mal prístup každý a videlo ich čo najviac ľudí.
Rusi tvrdia, že Mariupol padol
Rusi tvrdia, že v piatok 20. mája dobyli prístavné mesto na juhu Ukrajiny. Ide o Mariupol ležiaci brehu Azovského mora. Ak sa tak naozaj stalo, predstavuje to najväčší úspech Kremľa od začiatku invázie na Ukrajinu. Ruské armádne jednotky mesto obliehali takmer tri mesiace.
Bombardovanie a ostreľovanie Mariupolu ho zmenilo na nepoznanie. V troskách budov mohlo prísť o život vyše 20-tisíc civilistov. Ruské správy o dobytí mesta zatiaľ Ukrajina nepotvrdila.
Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov v piatok uviedol, že minister obrany Sergej Šojgu informoval Putina o „úplnom oslobodení“ oceliarne Azovstaľ. Tá bola poslednou baštou odporu Ukrajincov. Paradoxom je, že Šojgu podal Putinovi rovnaké informácie aj pred mesiacom.
Ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti uviedla, že od pondelka sa v Azovstale vzdalo 2 439 ukrajinských bojovníkov. Podľa korešpondenta ruskej štátnej televízie bol medzi nimi aj veliteľ práporu Azov Denys Prokopenko. Objavujú sa však aj správy, podľa ktorých sa dá usúdiť, že ruské údaje o vzdávajúcich sa Ukrajincoch sú nadsadené. Informuje o tom agentúra SITA.
Muž, ktorý utiekol pred mariupolským peklom
Igor Pedin, 61-ročný Ukrajinec, sa podľa denníku The Guardian rozhodol svoje mesto počas ruského bombardovania opustiť. Zbalil sa do malej tašky na kolieskach a so svojím 9-ročným psom sa vybral na cestu dlhú 225 kilometrov. Celý čas šiel po svojich. Pešo prešiel o trochu väčšiu diaľku než je Banská Bystrica vzdialená od Bratislavy. Vysvetľuje, že sa musel „stať neviditeľným“.
Igor a jeho pes Žužu dokázali z mesta uniknúť. Dostali sa na cestu vedúcu do Záporožia a pokračovali cez zamínované polia. Museli nájsť spôsoby, ako sa dostať cez rieky, keďže mnoho mostov bolo vo vojne zbombardovaných. Ukrajincov príbeh zaujal aj ruské jednotky, ktoré si ho vypočuli a nechali ho ísť. Mal aj šťastie a prežil stret s Čečencami. O jeho príbehu sme ťa informovali aj v tomto článku.
Zdroje: Euronews, Twitter, SITA, The Guardian