Vo veku 71 rokov zomrel jeden z najslávnejších športovcov slovenskej histórie

  • Vo veku 71 rokov zomrel Anton Tkáč
  • Mal dlhotrvajúce zdravotné problémy
Anton Tkáč
Anton Tkáč TASR/Martin Baumann
  • Vo veku 71 rokov zomrel Anton Tkáč
  • Mal dlhotrvajúce zdravotné problémy

Slovensko obletela dňa 22. decembra veľmi smutná správa. Vo veku 71 rokov zomrel jeden z najslávnejších športovcov slovenskej histórie Anton Tkáč. Informáciu priniesol portál Olympic.sk.

Podľa dostupných informácií rodák z Lozorna zomrel po dlhotrvajúcich zdravotných problémoch. V tomto roku podstúpil operáciu srdca, no jeho zdravotný stav sa postupne zhoršoval.

Tkáč patril niekoľko rokov k dominantným postavám svetového cyklistického šprintu. 

Športové úspechy

Na športovej škole na Kulíškovej ulici v Bratislave získal Tkáč všestrannú pohybovú prípravu. Už v tom čase vynikal v atletických športoch, no napokon ho to aj tak najviac priťahovalo k cyklistike. Svoju cestu začal v Slovane Bratislava, kde sa najskôr venoval cestnej cyklistike, no potom presedlal na dráhovú.

Po prvých úspechoch prerušil Tkáč svoje vysokoškolské štúdium a narukoval do Dukly Trenčín, kde pod špičkovým vedením olympionika z Ríma 1960 Dušana Škvareninu získal tie najlepšie tréningové podmienky a začalo sa mu nesmierne dariť.

V roku 1976 sa stal bývalý dráhový cyklista Dukly Trenčín a Slovana Bratislava olympijským víťazom v šprinte. Tkáčovi sa tak podarilo získať titul majstra sveta. Svoj prvý svetový titul získal už v roku 1974 v Montreale. V poradí tretí sa mu podarilo získať na ďalších majstrovstvách sveta v roku 1978 v Mníchove.

Slovenská legenda mala vo svojej zbierke aj bronz v pevnom kilometri na MS v Leicestri z roku 1970. Tento titul získal Tkáč iba vo veku 19 rokov. 

Na olympijských hrách odštartoval Tkáč celkom trikrát. Po bolestivom zranení skončil v Mníchove 1972 trinásty na prvom kilometri s pevným štartom. Okrem toho bol aj členom stíhacieho kvarteta, ktoré ale nepostúpilo z kvalifikácie. 

Po olympijskom triumfe v roku 1976 v Montreale bol v hre o medaily aj v Moskve počas roku 1980. Tam sa mu podarilo umiestniť na 4. mieste. Za všetky spomenuté výsledky ho celkom dva razy vyhlásili v rokoch 1976 a 1978 za najúspešnejšieho športovca roka v ČSSR.

https://www.facebook.com/100044235709052/posts/pfbid0LA4ikGCSAQYsv9z8uukGpnszgr4XE1d5U4qisjg1vLeSFYaJko5GT45KERXoe9gtl/?sfnsn=mo

Tréner a podnikateľ

Svoju kariéru ukončil Tkáč v roku 1980 na olympijských hrách, kde sa umiestnil štvrtý. Po skončení pretekárskej kariéry však na šport nezanevrel a pôsobil ako tréner v Dukle Trenčín. Popritom viedol rodák z Lozorna československých šprintérov ako reprezentačný tréner. 

Z Tkáča sa neskôr v roku 1989 stal aj podnikateľ. Po istom čase začal pôsobiť aj ako šéf športu na Ministerstve obrany SR. Neskôr viedol v rokoch 2001 až 2011 Slovenský zväz cyklistiky.

Táto slovenská športová legenda bola aj na čele Slovenskej asociácie olympionikov a Nadácie Slovenského olympijského výboru (SOV). Neskôr sa stal na dve funkčné obdobia členom výkonného výboru SOV. 

Bol tiež držiteľom významných ocenení vrátane Zlatých kruhov SOV. V roku 2003 získal aj výročnú trofej „Šport a výnimočnosť“, ktorú mu udelil Medzinárodný olympijský výbor. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: Olympic.sk

Najnovšie videá

Trendové videá