Vo viacerých slovenských mestách ohňostroj nebude. Bratislava svojím rozhodnutím zaráža
- Zisťovali sme, ktoré krajské mestá dali pyrotechnike stopku
- S petardami sa nevedia rozlúčiť najmä na východe krajiny
- Prekvapilo aj hlavné mesto
- Zisťovali sme, ktoré krajské mestá dali pyrotechnike stopku
- S petardami sa nevedia rozlúčiť najmä na východe krajiny
- Prekvapilo aj hlavné mesto
Neekologický špás, z ktorého majú traumu najmä zvieratá. Aj takto by sa dala jednou vetou zhrnúť zábavná pyrotechnika, proti ktorej bojujú dlhé roky aktivisti, ale aj niektorí poslanci. Startitup zisťoval, koľko peňazí a či vôbec minú na silvestrovský ohňostroj krajské mestá Slovenska.
„Prešiel rok. Viac ako 43-tisíc ľudí vyzýva vládu, aby obmedzila používanie nebezpečnej pyrotechniky. Vďaka vášmu tlaku odzneli sľuby zo strany vládnych politikov. Opäť sa blíži Silvester a vláda ani parlament napriek sľubom nekonali. Pomôžte nám vaším podpisom vytvoriť ešte väčší tlak!“
Napísal na svojej sociálnej sieti poslanec europarlamentu Martin Hojsík, ktorý spolu s Tamarou Stohlovou a organizáciou Zvierací ombudsman pripravil nový zákon. Návrh aktivista odkonzultoval s odbornou verejnosťou a legislatívu predložil do parlamentu.
„Ak vám utrpenie ľudí a hlavne zvierat kvôli ,pyrozábave’ prekáža rovnako ako nám, podporte zmenu aj vaším podpisom. Sme presvedčení, že spoločným úsilím dosiahneme dostatočný tlak a nebezpečnej pyrotechnike konečne odzvoní,“ vysvetlil.
https://www.facebook.com/martinhojsik/posts/669391064769083
Trasenie sa, uši stiahnuté dozadu a zúfalé schovávanie sa pod posteľou netrápia len domáce zvieratá. Zbytočná zábavka je totiž patáliou aj pre tie v lese, ktoré sa často zľaknú a zomrú následkom nárazu do stromov či budov.
Trápenie sa pri výbuchoch a svetelnej „šou” sa však netýka len zvierat. Drobné prachové častice, ktoré sú síce voľným okom neviditeľné, sú zasa obzvlášť škodlivé pre ľudí, ktorí s pyrotechnikou manipulujú. Spôsobujú kardiovaskulárne a respiračné problémy či zhoršenie iných závažných ochorení.
Od pyrotechniky väčšina krajských miest tento rok upustila, až na pár výnimiek. Je medzi nimi prekvapivo aj Bratislava.
Košice: Profesionálny ohňostroj považujeme za vhodnú alternatívu
Hovorca mesta reagoval, že metropola východu na ohňostroj a pyrotechniku tento rok nevynaložia žiadne finančné prostriedky navyše. „Na celý silvestrovský umelecký program, vrátane ohňostroja, bude stáť 12 500 eur,“ napísal Dušan Tokarčík, pričom na otázku, koľko financií z tejto čiastky mesto vynaloží konkrétne na pyrotechniku neodpovedal.
Z ekologického hľadiska si mesto obhajuje svoj počin nasledovne: „V roku, keď sa ohňostroj zrušil, sme zaznamenali väčšie množstvo amatérskych ohňostrojov a pyrotechniky, ktoré si ľudia priniesli na Hlavnú ulicu, a s tým spojené aj množstvo odpadu. Z tohto pohľadu považujeme profesionálny ohňostroj organizovaný mestom za lepšiu alternatívu. Budeme radi, ak sa tento rok Košičania budú tešiť z mestského ohňostroja a nebudú prinášať do centra vlastnú pyrotechniku a ohňostroje.“
Na záver hovorca Košíc dodal, že rámci silvestrovských osláv nevsadili na žiadnu veľkú hviezdu, ale na revivalové kapely, ktoré sprostredkujú hity skupiny Abba, Queen, ale aj Mira Žbirku či Michala Davida.
Prešov: Na pyrotechniku minú viac ako tri tisícky
V meste Prešov sa po dvojročnej prestávke budú tento rok opäť konať silvestrovské oslavy. Usporiadateľom podujatia je mesto Prešov a kultúrne centrum PKO Prešov. Hovorkyňa mesta Terézia Rácová prezradila, že tohtoročné náklady na pyrotechniku predstavujú 3 500 eur.
„Mesto Prešov si uvedomuje neblahý vplyv pyrotechniky na rôzne oblasti, vrátane negatívneho dopadu na životné prostredie. V budúcnosti mesto Prešov plánuje prejsť na šetrnejšiu alternatívu k ohňostrojom v rámci programu silvestrovských osláv. Tá si však vyžaduje dlhšie plánovanie a čas, ktorý sme tentokrát nemali k dispozícii,“ obhajovala rozhodnutie kompetentných hovorkyňa.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.