Vo viacerých slovenských mestách ohňostroj nebude. Bratislava svojím rozhodnutím zaráža
- Zisťovali sme, ktoré krajské mestá dali pyrotechnike stopku
- S petardami sa nevedia rozlúčiť najmä na východe krajiny
- Prekvapilo aj hlavné mesto
- Zisťovali sme, ktoré krajské mestá dali pyrotechnike stopku
- S petardami sa nevedia rozlúčiť najmä na východe krajiny
- Prekvapilo aj hlavné mesto
Banská Bystrica: Namiesto ohňostroja príhovor primátora
Ako sa vzďaľujeme od východu Slovenska, ubúda aj petárd. Silvestrovský program v Banskej Bystrici začne na Námestí SNP krátko po desiatej koncertom slovenskej skupiny Puding pani Elvisovej. Pokračovať bude vystúpením Dua Kyselí Krastafci, ktoré ju vystrieda 20 minút pred polnocou.
„Pomocou veľkoplošnej obrazovky odpočítame posledné sekundy starého roka a po polnoci sa DJ Adžarv postará o zábavu najznámejšími oldies hitmi. Diskotéka pod holým nebom potrvá zhruba do 1:30,“ informovala hovorkyňa Banskej Bystrice.
Mesto podľa slov Dominiky Adamovičovej už dávnejšie upustilo od organizácie veľkolepých osláv, aj z environmentálnych dôvodov. Polnočný ohňostroj preto nebude súčasťou silvestrovského programu ani tento rok.
„Pre rodiny s deťmi sme si ale pripravili novoročný program, ktorého súčasťou bude koncert slovenskej speváčky a pesničkárky Simy Magušinovej či príhovor primátora mesta Jána Noska,“ prezradila na záver svojho stanoviska hovorkyňa.
Žilina: Na oslavy nemajú peniaze
Hoci Žilina v svojom stanovisku ekologickú otázku neriešila, od ohňostroja museli predsa len upustiť z iných dôvodov. „Mesto Žilina nebude v súčasnosti organizovať novoročný ohňostroj ani akékoľvek iné novoročné oslavy. Samosprávy na Slovensku idú do veľmi ťažkého obdobia a finančné zdroje sa dnes alokujú prevažne na energie, aby sa zabezpečil chod sociálnych, školských zariadení a zabezpečenia služieb pre obyvateľov mesta,“ zhrnula hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
Trenčín: Trenčania to pochopili
V Trenčíne bude počas silvestrovskej noci od desiatej na Mierovom námestí v centre mesta disco párty s DJ Lukym – bez polnočného ohňostroja. „Už niekoľko rokov neorganizujeme polnočný ohňostroj. Ide nám totiž o ochranu a tiež toleranciu k životnému prostrediu, zvieratám i ľuďom,“ avizovala Erika Ságová.
V otázkach adresovaných pre krajské mestá sa redaktorka pýtala aj to, ako toto rozhodnutie občania vnímajú. „Trenčania to pochopili. Dokonca sa okrem zriedkavých prípadov, stotožnili aj so zákazom používania pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1 a T1 s výnimkou 31.12. od 20.00 h do nasledujúceho dňa (1.1.) do 02.00 h,“ napísala Ságová.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.