Vo vojnovej zóne na Ukrajine stavajú školu cez 3D tlač. Pôjde o historicky prvé zariadenie v Európe postavené touto technikou

  • Ambiciózny projekt bol kvôli bombardovaniu viackrát pozastavený
  • Technikou 3D tlače plánujú postaviť aj most v Chersone
Škola postavená 3D tlačou
Škola postavená 3D tlačou Team4UA
  • Ambiciózny projekt bol kvôli bombardovaniu viackrát pozastavený
  • Technikou 3D tlače plánujú postaviť aj most v Chersone

Steny vzdelávacieho zariadenia v Ľvove boli postavené za necelých 40 hodín. O unikátny počin sa postarala 3D tlačiareň COBOD. Pilotný projekt zastrešuje nezisková organizácia Team4UA.

Jej zakladateľ Jean-Christoph Bonis hovorí, že ide o prvé vzdelávacie centrum, ktoré bolo vytlačené vďaka 3D technike v Európe. Zároveň ide o prvú budovu, ktorá bola vytlačená na 3D vo vojnovej zóne.

Po tom, ako Rusko vo februári 2022 spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, čelili viaceré mestá na východe Ukrajiny, ako je Ľvov, obrovskému problému. Ako sa vysporiadať s desiatkami tisíc ľudí, ktorí utekajú do tohto mesta alebo ním prechádzajú.

Podľa najnovších údajov Medzinárodnej organizácie OSN pre migráciu bolo len v regióne Ľvov k decembru 2023 173-tisíc vnútorne vysídlených ľudí.

Problémom, ktorému tiež mestá čelia, sú zničené významné budovy, medzi nimi aj školské zariadenia. Ak bude pilotný projekt výstavby školy pomocou 3D úspešný, môže sa stať jedným z nástrojov miestnej výstavby na Ukrajine. 

Bombové útoky

Stavba školy pomocou 3D tlače je podľa viacerých odborníkov oveľa efektívnejšia a najmä rýchlejšia ako tradičné stavebné techniky. Jednopodlažný projekt sa mal začať stavať už v septembri 2022. 

Ruské letecké útoky a bombardovanie po celej krajine počas októbra a novembra 2022 však zasiahli hlavnú civilnú infraštruktúru vrátane elektrickej siete, čo spôsobilo rozsiahle výpadky prúdu vo Ľvove. Stavebníci si síce mohli pomôcť generátormi, no dodávka elektriny bola nestabilná. Projekt bol napokon pozastavený, pretože budovanie školy s nejasným zdrojom energie bolo nebezpečné, píše CNN.

Situácia sa opäť stabilizovala vlani v lete, keď boli dodávky elektriny plne obnovené. To umožnilo pokračovať v nádejnom projekte. A hoci vytlačenie betónových základov trvalo menej ako dva dni, nezisková organizácia, ktorá projekt zastrešuje, ju rozložila na šesť týždňov.

Počas týchto dní bude tiež poskytovať školenia priamo na mieste. Budú vysvetľovať, ako efektívne 3D tlač používať, čo môže k podobnému kroku inšpirovať aj ďalšie mestá.

Projekt však narazil na ďalšiu prekážku, a tou je financovanie. Stavebné náklady na vybudovanie školy výrazne vzrástli. Na dokončenie finálnych prác, akými sú strešné krytiny, dvere a interiérový dizajn je podľa autorov projektu potrebných ďalších 400-tisíc dolárov. 

Škola postavená 3D tlačou
zdroj: Team4UA

Nedostatok pracovnej sily 

A hoci je podľa odborníkov technika 3D tlače stále v plienkach, pre Ukrajinu je zásadová. Mnoho technikov, stavebných robotníkov, ale aj odborníkov z priemyslu bojuje v prvej línii. Táto stavebná technika teda pomáha krajine vyrovnať sa s nedostatkom pracovnej sily.  

Ale na Ukrajine, kde mnoho technikov, stavebných robotníkov a odborníkov z priemyslu bojuje v prvej línii, môže automatizácia pomôcť vyrovnať sa s nedostatkom pracovnej sily, povedala Olga Gavura, vedúca partnerka 7CI Group, dodávateľa projektu Hive.

„Skutočnosť, že táto technológia pomáha stavať s menším počtom špecialistov, je významnou výhodou,povedala pre CNN Olga Gavura, manažérka projektu. Dodala tiež, že na počiatočnú fázu výstavby boli potrební len štyria robotníci.  

Ruské nálety naďalej devastujú národnú infraštruktúru. V roku 2024 už došlo k viacerým útokom na mestá vrátane Ľvova, ktoré zabíjali civilistov a ničili domy. Gavura verí, že pre množstvo budov či objektov, ktoré je potrebné prestavať, bude 3D tlač nevyhnutná.

Pilotný projekt zároveň pomôže vyškoliť generáciu ukrajinských špecialistov, ktorí v budúcnosti dokážu vyvinúť, ale najmä používať takúto technológiu sami.  

Pilotný projekt tiež poskytne škole štyri ďalšie učebne, ktoré jej pomôžu ubytovať ďalších študentov vysídlených vojnou. Kým mesto stále čaká na oficiálny dátum otvorenia tejto školy, autor projektu sľubuje ďalšie ambiciózne projekty 3D tlače. Pôjde o most v Chersone a osemposchodovú budovu v centre Kyjeva.

Zdroje: CNN, OSN

Najnovšie videá

Trendové videá