Voda po celej Európe je kontaminovaná „večnými chemikáliami“. Nachádzajú sa vo výrobkoch, ktoré denne používame
- Nový výskum potvrdil, že večné chemikálie sa nachádzajú už aj vo Švajčiarsku
- Tieto chemikálie sú rizikom pre ľudské zdravie
- Nový výskum potvrdil, že večné chemikálie sa nachádzajú už aj vo Švajčiarsku
- Tieto chemikálie sú rizikom pre ľudské zdravie
Zistilo sa, že podzemná voda, ktorá je hlavným zdrojom pitnej vody vo Švajčiarsku a zabezpečuje 80 % potrieb krajiny, je navždy kontaminovaná chemickými látkami alebo PFAS.
Tieto chemikálie, ktoré sú známe tým, že sa v životnom prostredí nerozkladajú, sa spájajú so zdravotnými problémami, ako je rakovina a ochorenia štítnej žľazy. Napriek tomu, že vo Švajčiarsku boli zakázané, zvyšky týchto chemikálií pretrvávajú v životnom prostredí, ako píše portál Euronews.
Národné pozorovateľské centrum pre podzemné vody (NAQUA) odobralo vzorky z viac ako 500 meracích staníc a takmer v polovici z nich zistilo prítomnosť PFAS. Z nich najvyššiu koncentráciu mala PFOS, látka, ktorá je od roku 2011 vo veľkej miere zakázaná. Je však pozoruhodné, že len jedna stanica prekročila švajčiarske bezpečnostné limity pre PFAS v podzemných vodách.
Okrem Švajčiarska sa tieto látky sa našli na približne 17 000 miestach v Spojenom kráľovstve a Európe, ako informuje The Guardian. Najvyššia úroveň znečistenia je v Belgicku. Veľká úroveň sa objavila aj v okolí letísk v Nemecku a v Holandsku.
Čo sú „forever chemicals“?
„Forever chemicals“ sú skupinou chemických látok vyrobených človekom, známych ako PFAS. Nazývajú sa „večné“, pretože sa v životnom prostredí ani v našom tele ľahko nerozkladajú. Používajú sa v mnohých výrobkoch, ako sú nepriľnavé panvice a vodoodpudivé oblečenie, môžu sa dostať do pitnej vody a sú spojené so zdravotnými problémami.
V článku v časopise Insider sa uvádza, že viaceré štúdie spájajú PFAS s rakovinou, vysokým cholesterolom, ochorením štítnej žľazy, poškodením pečene, astmou, alergiami a zníženou reakciou detí na vakcíny, ako píše univerzita Harvard.
Večné chemikálie dokáže zlikvidovať nová metóda
Takzvané večné chemikálie sú rizikom pre ľudské zdravie na takmer celom svete a svoju prezývku si vyslúžili práve svojou trvácnosťou. Ako ale píše portál Fontech, vedci intenzívne pracujú na vývoji metód ich likvidácie a prichádzajú s úspechmi. Jedným z nich je aj jedinečná metóda, vďaka ktorej je možné z vody odbúrať väčšinu spomínaných chemikálií extrémne rýchlo.
O novej metóde schopnej likvidovať večné chemikálie píše Kalifornská univerzita Riverside. Jej vedci vyvinuli špeciálny proces, ktorý je schopný v priebehu 45 minút rozložiť až 95 % takýchto chemikálií nachádzajúcich sa vo vode, vysvetľujú v novej štúdii. Používa pritom len ultrafialové žiarenie a vodík, ktoré spolu spôsobujú rozpad nebezpečných látok.
Ako sme ťa už dávnejšie informovali, nebezpečnosťou PFAS sa dlhé roky zaoberá výkonný tím Štokholmskej univerzity, ktorý skúmal prítomnosť chemikálií v každodennom živote. Zistil, že hladina niektorých škodlivých látok v atmosfére neklesá, naopak, hrozba každým dňom stúpa.
Ľahký výskyt vďaka presunu morskej vody
Ako uvádza Independent, jedným z hlavným dôvodov výskytu PFAS v atmosfére je presun morskej vody do vzduchu pomocou aerosólov z morských sprejov.
„Extrémna vytrvalosť a neustály globálny cyklus niektorých PFAS povedie k pokračujúcemu prekračovaniu smerníc, t. j. kvality vody,“ povedal profesor Martin Scheringer, spoluautor štúdie so sídlom na ETH Zurich vo Švajčiarsku a na Masarykovej univerzite v Českej republike.
Ako informuje Euronews, v Únii sú obmedzené len konkrétne typy PFAS, pričom PFOA je zakázaný a PFOS obmedzený. Je to tak napriek tomu, že Európska komisia navrhuje úplný zákaz PFAS, no výrobcovia sa bránia. Rozhodnutie o návrhu sa očakáva na budúci rok.
„Neschopnosť EÚ kontrolovať škodlivé chemikálie sa zapísala do kontaminovanej krvi takmer všetkých Európanov. Každé oneskorenie prináša viac utrpenia, chorôb a dokonca aj predčasných úmrtí,“ uviedla pre The Guardian Tatiana Santosová, vedúca oddelenia pre chemickú politiku Európskeho úradu pre životné prostredie.
Vyšetrovania odhalili 17 000 miest kontaminácie v Európe a Spojenom kráľovstve, pričom významné koncentrácie sa nachádzajú v Belgicku, Anglicku, Holandsku, Nemecku, Švajčiarsku a v častiach Francúzska a Talianska.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euronews, AI, Fontech, Harvard, Independent, The Guardian