Voda z populárnej kyselky je kontaminovaná nebezpečnými baktériami. Úrady varujú pred ohrozením zdravia
- Vo vode z obľúbenej Kubranskej kyselky v Trenčíne našli nebezpečné baktérie
- Úrady pred pitím takýchto vôd varujú
- Vo vode z obľúbenej Kubranskej kyselky v Trenčíne našli nebezpečné baktérie
- Úrady pred pitím takýchto vôd varujú
Voda z prameňa Kubranskej kyselky v Trenčíne aktuálne nie je bezpečná na pitie. Ako informuje portál Správy RTVS, hygienici totiž v prameni odhalili baktérie, ktoré môžu ohroziť zdravie. Napriek tomu prameň stále priťahuje množstvo návštevníkov.
Kubranská kyselka, známa svojou polohou v lesnom prostredí na okraji Trenčína, je populárna u miestnych i turistov. Testy kvality vody však odhalili problém. Počas teplých dní na začiatku septembra hygiena vykonala analýzu, ktorá ukázala neuspokojivé výsledky.
„Zistili sme vysoké hodnoty koliformných baktérií, e-coli, enterokokov a abiosestónu,“ uviedla riaditeľka RÚVZ Trenčín Ľudmila Bučková.
Miestnych a návštevníkov mesto okamžite upozornilo. „Hneď sme zareagovali, informovali sme ľudí prostredníctvom našich komunikačných kanálov, aj na Kubranskej kyselke je oznámenie, že voda nie je vhodná na pitie v tomto čase,“ uviedla hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová.
Kto by si mal dávať najväčší pozor?
Regionálny úrad verejného zdravotníctva vyzýva ľudí, aby sa vyhli pitiu takejto vody. „Jedná sa o vyššie hodnoty, môžu byť črevné ťažkosti, hnačky,“ uviedla Bučková.
Hygienici chystajú nové odbery vody z Kubranskej kyselky. Výsledky následne zverejnia. „Sú dva extrémy, keď sa zhorší kvalita vody, to sú prílišné suchá, keď sa zachycujú z podložia aj iné mikroorganizmy, potom aj dažde, tiež kvalita vody výrazne zhorší,“ dodala Bučková.
Všetci, ktorí žijú v oblastiach postihnutých silnými dažďami, by mali byť obozretní pri pití vody z prírodných prameňov alebo studní. Vlhké počasie totiž môže zhoršiť kvalitu vody, a preto je dôležité dôkladne zvážiť jej konzumáciu.
Choroby z vody
Voda môže byť zdrojom rôznych infekcií, ktoré spôsobujú mikroorganizmy zo znečistenej vody. Na Slovensku sleduje, či voda spĺňa normy pitnej vody, Úrad verejného zdravotníctva. Aj keď existujú prísne pravidlá, voda sa môže kontaminovať, napríklad v potrubí. Vodu zo studní tiež treba brať s rezervou, lebo môže obsahovať výkaly alebo hnojivá, preto je dôležité ju pravidelne kontrolovať.
Ako informuje portál benulekaren.sk, bežným okom závadnú vodu nerozoznáš. Môže sa ti zdať, že vyzerá čisto, nezapácha ani nie je zakalená, ale baktérie neuvidíš. Problémy prídu až neskôr, keď sa objavia tráviace ťažkosti. Ak máš pochybnosti o kvalite vody, daj ju skontrolovať alebo to nahlás úradom.
Príznaky chorôb z vody:
- bolesť a kŕče brucha,
- hnačka,
- problémy so žalúdkom,
- vracanie,
- únava.
Baktérie vo vode
Vo vode sa často vyskytujú koliformné baktérie. Tie pomáhajú tráveniu, ale môžu sa dostať do studní a podzemných vôd. Spôsobujú črevné problémy a koliku, no v niektorých prípadoch aj závažné ochorenia ako brušný týfus. Dá sa ich však jednoducho zbaviť. Stačí vodu zohriať nad 50 °C alebo ju prevariť. Kontaminovanú vodu treba vždy dezinfikovať.
Ďalej sú to enterokoky. Tieto baktérie bežne žijú v našich črevách, no nachádzajú sa aj vo vode, pôde a na rastlinách. Sú odolné voči teplu aj vysokému pH. Spôsobujú infekcie močových ciest, žlčníka a gynekologické zápaly. Keď ich nájdeš vo vode, znamená to, že došlo k znečisteniu fekáliami. Na ich odstránenie použi dezinfekciu.
Existujú aj ďalšie baktérie, ktoré môžu kontaminovať vodu a spôsobiť tráviace problémy, ako napríklad Legionella či Pseudomonas.
Zdroje: Správy RTVS, benulekaren.sk