Vodca Kim chce deťom rozdávať narodeninové sladkosti. Poskladať sa na ne musia vyhladovaní občania

  • Obraz dobrého vodcu Kima, ktorý deťom na svoje narodeniny rozdáva sladkosti, sa môže poškodiť
  • Na ich výrobu totiž nie sú suroviny a ani peniaze
  • Samosprávy tak ľudí nútia, aby na sladkosti pre svoje deti, ktoré akože dostanú od Kim Čong-una, prispeli samotní rodičia
  • A to aj napriek tomu, že sa už dlhodobo hovorí o hladomore, ktorý postihol krajinu
Kim Čong-un
SITA/AP, Korea News Service
  • Obraz dobrého vodcu Kima, ktorý deťom na svoje narodeniny rozdáva sladkosti, sa môže poškodiť
  • Na ich výrobu totiž nie sú suroviny a ani peniaze
  • Samosprávy tak ľudí nútia, aby na sladkosti pre svoje deti, ktoré akože dostanú od Kim Čong-una, prispeli samotní rodičia
  • A to aj napriek tomu, že sa už dlhodobo hovorí o hladomore, ktorý postihol krajinu

Oslava narodenín vodcu KĽDR Kim Čong-una so sebou každý rok prináša rozdávanie cukroviniek deťom a tento rok nebude výnimkou. Prípravy na narodeniny, ktoré Kim oslávi 8. januára sa v krajine začínajú už teraz. Tradíciu rozdávať sladkosti deťom založil počas svojich narodením ešte Kim Čong-unov starý otec Kim Ir-Sen.

Problém však je, že krajina už dlhodobo čelí potravinovej kríze. A tak predstavitelia miestnych samospráv nakázali obyvateľom, aby sa na výrobu cukríkov vyskladali sami. Pre Radio Free Asia (RFA) to potvrdili dva nezávislé zdroje.

Ceny potravín stúpajú dvojnásobne

Cena múky a cukru sa mala v dôsledku príprav narodenín zdvihnúť vyše dvojnásobne, povedal pre rádio obyvateľ mesta Unsa. Meno kvôli bezpečnosti nebolo zverejnené.

„Odvčera cena kilogramu múky vyskočila z 12 000 wonov (2,12 eura) na 30 000 wonov (5,3 eura). Cena cukru tiež vyskočila z 13 000 wonov na 25 000 wonov,“ hovorí. „Je to všetko preto, že centrálna vláda nariadila, že každá provincia musí vyrábať a dodávať cukrovinky ako darčeky pre deti od Kim Čong-una k jeho narodeninám 8. januára.“

Zdroj tiež dodal, množstvo múky a cukru je v miestnych obchodoch obmedzené, pretože pandémia pozastavila cezhraničný obchod. Práve cukor a sladkosti boli jednou z komodít, ktoré do KĽDR dovážali z Číny.

zdroj: TASR/AP, Korea News Service

Vy to zaplatíte, ale vašim deťom to dá vodca

A keďže samosprávy samy nemajú na nákup potravín dostatok financií, prikázali každej rodine prispieť na výrobu cukroviniek 5 000 wonov, povedal rádiu druhý zdroj, ktorý tiež ostáva v anonymite. Inde zase musia ľudia prispieť svojimi zásobami potravín.

„Dokonca požadovali, aby každý dom poskytol jedno vajce na výrobu cukroviniek. Keďže ľudia musia kupovať vajcia na darovanie na miestnom trhovisku, na trhu sa vajcia míňajú,“ uviedol druhý zdroj.

„Obyvatelia sú nahnevaní, že úrady v takomto čase vyprázdňujú ľuďom vrecká, aby vyrobili sladkosti pre deti, ktoré im dá akože Kim Čong-un.“

Potraviny v krajine nie sú, hovorí sa o hladomore

Situáciu obyvateľom sťažuje aj fakt, že krajinu celý rok zmieta nedostatok potravín, hovorí sa dokonca aj o hladomore. Krajina je na tom až tak zle, že sám vodca sa v lete vyjadril k potravinovej kríze, situáciu s potravinami označil za „napätú“. Podobné priznania problémov v krajine sú veľmi zriedkavé. Komunistický režim totiž tradične verejne nepriznáva zlyhania. 

Kim vo svojom príhovore konštatoval, že poľnohospodársky sektor „nesplnil plán výroby obilia v dôsledku škôd spôsobených tajfúnom v minulom roku“.

Na krízu upozorňovali už mnohé znepokojivé správy, ktoré zároveň informovali o vysokých cenách základných komodít, uvádza CNBC.  

V minulosti nezávislá agentúra NK News hlásila výrazne zvyšovanie cien. Jej zdroj v krajine uvádza príklady predaja šampónov za 200 dolárov za fľašu a kilogram banánov za 45 dolárov. „Všetko šlo šialene hore,“ tvrdil zdroj média. 

Okrem tajfúnov ovplyvnila potravinovú krízu aj pandémia koronavírusu. Severná Kórea sa vždy spoliehala na dovoz potravín z už spomínanej Číny. Uzavretie hraníc viedlo k nedostatku pohonných hmôt a potravín.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Radio Free Asia , Stratitup, CNBC, NK News

Najnovšie videá

Trendové videá