Vodiči, pozor: Cena nových áut sa radikálne zmení, „revolúcia“ nastane už čoskoro
- Automobilový sektor skončí čoskoro v nadprodukcii
- Zisti, ako sa zmení cena áut
- Automobilový sektor skončí čoskoro v nadprodukcii
- Zisti, ako sa zmení cena áut
Odborníci očakávajú, že automobilový priemysel čoskoro skončí v nadmernej produkcii, čo znamená, že autá budú pravdepodobne lacnejšie.
Podľa švajčiarskej investičnej banky je možné, že sa začne nová cenová vojna medzi automobilkami, a to v dôsledku prebytku áut na trhu.
Ako uvádza portál Topspeed, bezprecedentný dopyt po nových autách môže klesnúť, čo by spôsobilo korekciu cien vozidiel.
Vozidlá „vo výpredaji“
Vzhľadom na dlhé čakacie doby na nové autá a silný dopyt zo strany spotrebiteľov je možné, že situácia sa v automobilovom sektore výrazne obráti v prospech kupujúcich.
Podľa analýzy UBS Asset Management sa predpokladá, že celosvetová výroba nových áut v roku 2023 prekročí dopyt o 6 percent.
To znamená, že približne päť miliónov vozidiel môže skončiť „vo výpredaji“ a zákazníci ich budú môcť získať so zľavou.
„Vzhľadom na rastúce výrobné plány očakávame vysoké riziko nadprodukcie a v dôsledku toho aj rastúci tlak na ceny,“ uvádzajú analytici UBS.
„Cenová vojna sa už začala v rámci elektrických vozidiel a očakávame, že sa rozšíri aj do segmentu áut so spaľovacími motormi, a to v druhej polovici roku 2023,“ doplnili analytici.
Automobilky majú dôvod na obavy
Existuje ale globálne riziko, že dlhé čakacie doby na nové objednávky áut môžu čiastočne maskovať skutočnú realitu klesajúceho dopytu v automobilových salónoch.
Ekonomická situácia zostáva náročná, centrálne banky zvyšujú úrokové sadzby v boji proti vysokému inflačnému tlaku. Keď ceny potravín a hypoték stúpajú, ľudia môžu odložiť nákup vozidla na neskoršie obdobie alebo sa rozhodnúť pre lacnejšie vozidlo.
Automobilové spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na hromadného spotrebiteľa a nemajú primárne strategické zameranie na cenu, majú dôvod na obavy.
Výrobcovia áut v posledných rokoch zvyšovali ceny, čo bolo spôsobené rastom dopytu od motoristov, zvyšovaním prepravných nákladov a ťažkosťami v dodávateľských reťazcoch, ktoré vyplynuli z pandémie covid-19.
Na Slovensko veľké číslo
Počet áut na Slovensku stále rastie. Kým v roku 2006 pripadalo na 1 000 obyvateľov 249 áut, v roku 2021 to bolo 459. Cestná doprava najvýznamnejšie prispieva k znečisťovaniu ovzdušia. Na sociálnej sieti to uviedla Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR.
„V absolútnych číslach to znamená, že v roku 2021 občania Slovenska vlastnili takmer dva a pol milióna osobných automobilov. A to už je na našu malú krajinu skutočne veľké číslo,“ skonštatovala linka.
Z cestnej dopravy má najväčší podiel vo vypúšťaní znečisťujúcich látok osobná automobilová doprava.
„Napriek výraznému technologickému pokroku a prijímaným opatreniam za posledných 20 rokov nie je zníženie emisií znečisťujúcich látok z dopravy také výrazné ako v ostatných sektoroch,“ uviedla Zelená linka. Tvrdí, že z emisií z dopravy sú osobné automobily zodpovedné za 60,7 percenta emisií oxidu uhličitého a 34,1 percenta emisií oxidov dusíka.
Na krátke vzdialenosti by sa auto používať nemalo
Pri spaľovaní benzínu alebo nafty v motoroch vznikajú podľa linky aj látky ako benzén či benzo(a)pyrén alebo prachové častice PM10 a PM2,5.
„Tieto látky majú nepriaznivé účinky nielen na ľudské zdravie, ale aj na ekosystémy. Ohrození sú najmä starší ľudia, deti, tehotné ženy a ľudia s ochoreniami pľúc a srdca,“ priblížili environmentalisti.
Odporúčajú preto zdieľať jazdy s inými ľuďmi alebo využívať verejnú dopravu. Autobusy, vlaky a električky majú vyššiu kapacitu na prepravu viacerých ľudí naraz, čo znižuje počet áut na cestách a emisie z dopravy, tvrdí linka.
Auto by sa nemuselo používať na cesty do troch až päť kilometrov. Na krátke vzdialenosti možno zvoliť pešiu chôdzu či bicykel.
„Skúste plánovať svoje cesty vopred, aby ste minimalizovali dĺžku trasy a zbytočné jazdy. Predchádzajte premávke a vyhýbajte sa rušným časom na cestách. Efektívne plánovanie môže znižovať emisie a dokonca aj šetriť palivo,“ radia environmentalisti.
Znížiť spotrebu paliva či emisie môže pravidelná údržba vozidla, spojená so správnym tlakom v pneumatikách, čistými filtrami a správnym nastavením motora.
„Ak máte možnosť, vyberte si vozidlo s nízkymi emisiami uhlíka, ako sú elektrické vozidlá alebo hybridné vozidlá. Tieto vozidlá sú čoraz dostupnejšie a majú nižšiu spotrebu paliva a nižšie emisie,“ skonštatovala Zelená linka.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Topspeed.sk, TASR