Vodiči, pozor: Odborníci varujú pred bežným čistením auta. Táto chyba ti zbytočne prevetrá peňaženku
- Umývanie auta patrí k časovo náročnejším činnostiam
- Tento stroj môže tvojmu vozidlu spôsobiť viac škody ako úžitku
- Umývanie auta patrí k časovo náročnejším činnostiam
- Tento stroj môže tvojmu vozidlu spôsobiť viac škody ako úžitku
Umývať auto zaberie veľa času, no použitie vysokotlakového čističa môže tento proces urýchliť. Experti však pred jeho používaním varujú, keďže môže narobiť viac škody ako úžitku.
S príchodom jari mnohí začnú čistiť svoje autá. Pri tom by mali byť opatrní, najmä ak uvažujú o použití tlakovej umývačky. Odborníci z americkej firmy Simoniz pre britský denník Daily Star upozornili, že nesprávne používanie vysokotlakového čističa môže na aute spôsobiť veľké škody, ktoré prevetrajú tvoju peňaženku.
„Drobné kladivká“ odstránia aj to, čo nechceš
Odborníci upozorňujú na vysokotlakový čistič preto, že voda vystreknutá na auto pôsobí ako „drobné kladivká“, čo môže poškodiť lak.
„Tlaková umývačka využíva elektrický motor a vodné čerpadlo, ktoré tlačí vodu cez hadicu pod neuveriteľne vysokým tlakom,“ uviedli odborníci a doplnili, že tento prístroj dokáže uvoľniť 300 až 500 litrov vody za minútu.
„Každá kvapka vody, ktorá dopadne na povrch, je ako malé kladivko odlamujúce nečistoty, čo je skvelé na odstraňovanie nečistôt z terás, grilov alebo áut,“ doplnili odborníci.
Ako umyť auto vysokotlakovým čističom, aby si nespôsobil žiadnu škodu?
Hoci poškodený lak na aute neznamená veľký problém, vyzerá to nevkusne. Navyše, oprava ťa môže stáť veľa peňazí, obzvlášť, ak sa objaví hrdza.
Ako ale môžeš umyť auto vodou pod tlakom, aby si nespôsobil žiadnu škodu?
„Aby ste chránili lak na svojom aute, mali by ste používať prúd tlakovej umývačky len pod malým uhlom, postupne zvyšovať tlak a udržiavať vzdialenosť aspoň 30 centimetrov. Pred jej použitím sa možno oplatí urobiť aj nízkotlakové umývanie na opláchnutie uvoľnených nečistôt z laku,“ odporúčajú odborníci.
Novinka v automobilkách
Vodiči by mali vedieť aj o tom, ako správne použiť lepiacu sadu na pneumatiku. V mnohých nových autách už náhradné koleso totiž nenájdeš. Ako sme ťa už informovali, automobilky radšej dávajú do vozidiel lepiacu sadu, hlavne kvôli úspore, ale veľa vodičov má s jej použitím problémy.
Pichnutá pneumatika môže vydržať len chvíľu. Ale bez možnosti vymeniť koleso za náhradné to môže byť oveľa horšie. Nájsť náhradné koleso v novom aute sa stáva zriedkavosťou. Dnes väčšina výrobcov áut preferuje používať lepiacu sadu, a to hneď z rôznych dôvodov.
„Hlavný dôvod je šetrenie miesta v batožinovom priestore, ale zároveň, samozrejme, hmotnosť, pretože s hmotnosťou idú hore aj emisie a to je taký relatívne elegantný spôsob, ako sa tomuto vyhnúť,“ uviedol Juraj Hrivnárik, motoristický novinár.
„Tá sada môže byť taká, že zalepí sa defekt, alebo môže byť aj taká, že sa dovnútra nastrieka pena, ktorá stvrdne,“ ozrejmil pre Noviny.sk Jozef Drahovský, dopravný analytik.
Ako lepiaca sada funguje?
Dopravní experti hovoria, že mnohí vodiči zápasia s tým, ako správne použiť lepiacu sadu. Často ani nevedia, ako postupovať podľa návodu, ktorý je súčasťou sady.
„Väčšina ľudí nie je tak technicky schopná, aby si pneumatiku vedela zalepiť,“ doplnil Drahovský.
„Je tam vždycky príbalový leták na použitie, takže keď podľa neho pôjdu, tak budú vedieť použiť opravnú sadu, aby vedeli s tým kolesom prísť do servisu,“ uviedol majiteľ autoservisu v Bratislave Peter Florek.
Automechanici však upozorňujú aj na jeden háčik pri používaní dojazdovej rezervnej pneumatiky.
„To auto tak nefunguje, nemá správne jazdné vlastnosti, ABS-ko nemusí fungovať, diferenciál to takisto nemusí zhltnúť, lebo je to iný rozmer,“ upresnil Florek.
Čo keď ťa ale zastavia policajti a v aute nájdu namiesto rezervnej pneumatiky len lepiacu sadu?
„Môžete mať prostriedok na takzvanú bez montážnu opravu poškodenej pneumatiky umožňujúcej dočasné použitie. Ľudovo povedané, môžete mať namiesto kolesa rezervu aj takzvanú lepiacu súpravu,“ uviedol Ľuboš Kasala, dopravný inžinier Zelená vlna.
Zdroje: Daily Star, Archív SIU, Noviny.sk