Vodiči, pozor: Pravidlá pre zimné pneumatiky sú miernejšie, pokuty vo výške 100 eur však zostávajú

  • Polícia vyvrátila informácie o zmenách v pravidlách pre zimné pneumatiky na Slovensku
  • Povolené zostávajú pneumatiky s označením M+S, M.S alebo M&S
Automechanik mení pneumatiku a zasněžená pneumatika.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Freepik/@prostooleh
  • Polícia vyvrátila informácie o zmenách v pravidlách pre zimné pneumatiky na Slovensku
  • Povolené zostávajú pneumatiky s označením M+S, M.S alebo M&S

V posledných dňoch sa rozšírili správy o úpravách pravidiel pre používanie zimných pneumatík na Slovensku. Ministerstvo vnútra SR však tieto správy na sociálnej sieti rázne vyvrátilo. Naďalej platí, že vodiči môžu používať pneumatiky s označením M+S, M.S či M&S bez obáv.

Zároveň apeluje na vodičov, aby sa pripravili na zimnú sezónu a skontrolovali vybavenie svojich vozidiel pre jazdu v náročných podmienkach, čím znížia riziko nehôd.

Aj rezort dopravy potvrdzuje, že sprísnené pravidlá týkajúce sa označovania zimných pneumatík platia výlučne pre výrobcov a nijako sa netýkajú spotrebiteľov.

„Predpisy o typovom schvaľovaní vozidiel a ich systémov, komponentov alebo samostatných technických jednotiek stanovujú v prípade sprísnenia technických požiadaviek termín, od kedy výrobcovia musia plniť nové technické požiadavky a zároveň stanovujú, do kedy je možné tieto výrobky v prípade neplnenia nových technických požiadaviek uvádzať na trh,“ uviedol v tlačovej správe od spoločnosti Continental Ľubomír Moravčík, riaditeľ štátneho dopravného úradu.

Ako doplnil, „tieto termíny nemajú nič spoločné s používaním vozidiel a ich systémov, komponentov alebo samostatných technických jednotiek, pokiaľ boli výrobcom uvedené na trh v správnom termíne“.

Ktoré pneumatiky môžeš aj naďalej používať?

Ministerstvo vnútra na sociálnych sieťach zdôrazňuje, že pneumatiky s označením horského štítu a snehovej vločky (3PMSF) vodiči môžu naďalej používať. Tieto pneumatiky zvládajú jazdu v snehu a prešli testovaním na zimné podmienky.

Okrem nich vodiči môžu naďalej používať aj pneumatiky M+S, M.S alebo M&S, ktoré zlepšujú trakciu v blate či snehu, či už čerstvom alebo roztopenom.

„Dôležité je však uviesť, že symbol 3PMSF znamená, že pneumatika bola testovaná a spĺňa určité kritériá pre výkon na snehu. Informuje vodičov, že pneumatiky sú vhodné na zimné podmienky, pričom ich výkon v snehových podmienkach bol overený podľa stanovených štandardov,“ informuje rezort vnútra. 

Celoročné pneumatiky často nesú označenie M+S alebo symbol hory. Tieto pneumatiky spĺňajú podmienky pre celoročné použitie.

Pokuta aj 100 eur

Zákon nestanovuje presný dátum na výmenu pneumatík za zimné. Ak sa na ceste nachádza sneh, ľad alebo námraza, vodiči osobných áut (M1) a ľahkých úžitkových vozidiel (N1) majú povinnosť použiť zimné pneumatiky na všetkých nápravách. Autobusy a nákladné vozidlá musia od 15. novembra do 31. marca používať zimné pneumatiky aspoň na jednej hnacej náprave.

Polícia varuje vodičov, že zimné prezutie netreba odkladať. Letné pneumatiky v chladnom počasí zhoršujú bezpečnosť jazdy, pretože strácajú trakciu a predlžujú brzdnú dráhu. Nevhodné pneumatiky môžu spôsobiť kolízie, ktoré ohrozia nielen vodičov, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Pokuta za nedodržanie pravidiel o zimných pneumatikách môže v blokovom konaní dosiahnuť 50 eur a v správnom konaní až 100 eur. Pred cestami do zahraničia je dobré si preveriť, aké pravidlá o zimných pneumatikách platia v konkrétnom štáte.

Pozor na mokré cesty

Aj keď sú najhoršie dažde a povodne za nami, meteorológovia stále upozorňujú na ďalšie zrážky. Na cestách si musíš na to dávať pozor a prispôsobiť sa počasiu. Polícia preto pripomína, že počas silných dažďov je bezpečnosť a ohľaduplnosť na prvom mieste.

Jazdi s rozvahou, prispôsob rýchlosť podmienkam na ceste a svojim schopnostiam. Zbytočné riskovanie sa v takomto počasí nevypláca. Na tieto veci upozornila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Martina Sláviková.

Pred cestou si vždy skontroluj stav svojho auta, hlavne pneumatiky, ktoré musia mať dostatočnú hĺbku dezénu. Opotrebované pneumatiky nevedia dostatočne odvádzať vodu a môžu zvýšiť riziko šmyku či akvaplaningu. Nezabudni ani na funkčné stierače, ktoré sú v daždi kľúčové pre dobrú viditeľnosť.

Dodržiavaj dostatočné rozostupy medzi autami, najmä na frekventovaných cestách, a dávaj pozor na správne svietenie. A ak môžeš, vyhni sa parkovaniu pod stromami.

Zdroje: FB/Ministerstvo vnútra SR , slov-lex.sk, TS

Najnovšie videá

Trendové videá