Vodiči, pozor: Štát chystá bič na cestných pirátov, inšpiruje sa bodovým systémom
- Rezort vnútra plánuje sprísniť pravidlá pre alkohol za volantom
- Pre nedisciplinovaných vodičov by mohol platiť nový bodovací systém
- Rezort vnútra plánuje sprísniť pravidlá pre alkohol za volantom
- Pre nedisciplinovaných vodičov by mohol platiť nový bodovací systém
Na Slovensku sa počas minulého roku akoby roztrhlo vrece s vodičmi sadli za volant po požití alkoholu. Rezort vnútra postupne stráca trpezlivosť a chce pre nich zaviesť ešte prísnejšie pravidlá.
Ako uvádza portál Správy RTVS, z pravidla trikrát a dosť by sa mohlo prejsť na nový bodovací systém, ktorý sa nebude s týmito vodičmi vôbec maznať.
Jednoduchý systém
Bodovací systém funguje už napríklad aj v Česku. Síce ešte nie je jasné, ako bude vyzerať u nás, no podľa odborníka už podobný systém na Slovensku je. Štát by sa podľa jeho slov mal skôr sústrediť na lepšie vzdelávanie vodičov.
Ministerstvo vnútra SR sa pre nový bodovací systém rozhoduje kvôli tragickým nehodám z jesene minulého roka. Za väčšinu z nich mohol práve alkohol za volantom.
V praxi by systém trestných bodov fungoval veľmi jednoducho. Ak by sa nejaký vodič previnil dopravnými priestupkami nad stanovený limit, hrozilo by mu odňatie jeho vodičského oprávnenia.
Rezort vnútra sa chce inšpirovať spomínanými pravidlami v Českej republike, ktorá má podobný systém už od roku 2006. „Je tam viacero alternatív. Vieme o tom za ministerstvo vnútra, máme tam navrhnutý takzvaný bodový systém tak, ako to majú v ostatných okolitých štátoch. Takisto od 1. apríla sprísnime v podstate teoretickú časť skúšky pre žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia tým, že ju budú vykonávať elektronickým testom,“ ozrejmil riaditeľ odboru dopravnej polície Tomáš Vrábel.
Nulová tolerancia
Podľa dočasne povereného ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) nejde o nič nové. Dáta za uplynulé roky ale hovoria o tom, že Slováci sa vôbec nepoučili.
„Z počtu niečo vyše 9 000 dopravných nehôd skoro 1 100 tvoria tie, ktoré sú pod vplyvom alkoholu. Je to celkovo 12 percent dopravných nehôd. Toto číslo sa v zhruba piatich uplynulých rokoch nemení,“ dodal Vrábel.
Slovensko má voči požitiu alkoholu za volantom nulovú toleranciu. Dopravný analytik Jozef Drahovský vysvetlil, že oproti iným štátom má naša krajina nižší počet pristihnutých vodičov pod vplyvom alkoholu.
„V zahraničí sa stane častejšie, ak je nehoda, hoci malá, banálna, že vodič nafúka. A to preto, že do určitého limitu má povolenú konzumáciu alkoholu. Čiže štatistiky sú z tohto dôvodu skreslené,“ vysvetlil Drahovský.
Podľa slov dopravného analytika Slovensko nepotrebuje „dvojičku“ súčasného systému. V tomto prípade by podľa Drahovského pomohlo niečo úplne iné.
„Treba investovať do vzdelávania vodičov, lebo veľa z tých, ktorí si v minulosti robili vodičské preukazy, netuší o zmenách, viacerí nevedia ani o povinnostiach, ktoré boli vtedy, keď robili skúšky,“ uviedol Drahovský. Na svojom blogu už dávnejšie vysvetľoval, že Slovensko tento systém nepotrebuje.
„Slovensko má oveľa prísnejší systém, ako je bodový. Priestupky sa zapisujú do karty vodiča a pri zapisovaní nového priestupku dôjde k prehodnoteniu priestupkov za posledných dvanásť mesiacov. Ak sú tri závažné, tak nasleduje zadržanie vodičského oprávnenia, doškolenie a preskúšanie,“ uvádza.
Bezpečnostná akcia
Už v októbri 2022 sa rozhodla slovenská polícia zakročiť voči nedisciplinovaným vodičom. Na celom území Slovenska rozbehli dopravno-bezpečnostnú akciu s názvom Radar.
Policajti dopravnej, poriadkovej a železničnej polície sa zamerali najmä na alkohol, rýchlosť a spôsob jazdy. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.
Kontrolám sa nevyhli ani vodiči motorových či nemotorových vozidiel. Policajti kontrolovali na miestach, kde dochádza k nehodám prekročením rýchlosti a pod vplyvom alkoholu. Akcia Radar trvala takmer celý mesiac.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Správy RTVS, SITA, BlogJozefaDrahovského