Vodiči, pripravte sa: Na celom Slovensku budú tento týždeň prebiehať špeciálne kontroly
- Ide o dopravno-preventívnu akciu s názvom Záchranár
- Týkať sa bude celého Slovenska
- Ide o dopravno-preventívnu akciu s názvom Záchranár
- Týkať sa bude celého Slovenska
Dopravní policajti a pracovníci Slovenského Červeného kríža (SČK) preveria vedomosti vodičov o poskytovaní prvej pomoci. Od pondelka do piatka (27. 6. – 1. 7.) organizujú celoslovenskú dopravno-preventívnu akciu s názvom Záchranár.
„Cieľom je nielen preveriť, ale aj zvýšiť vedomosti vodičov o zásadách a správnom poskytovaní prvej pomoci,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PPZ) Denisa Bárdyová.
Najhoršie je neurobiť nič
Riaditeľ odboru dopravnej polície Tomáš Vrábel pre portál Teraz priblížil, že vodiči, ktorí zásady poskytovania prvej pomoci neovládajú, budú poučení. Policajti im vysvetlia, akým spôsobom prvú pomoc poskytnúť do momentu, kým nedorazí rýchla zdravotná služba.
Riaditeľka Slovenského Červeného kríža pre územný spolok Bratislava-mesto Pavlína Ferenčič spomenula, že je mnoho starších vodičov pri podobných akciách prekvapených, že sa zásady prvej pomoci menia.
https://www.facebook.com/slovenskycervenykriz/photos/pcb.10159318441843787/10159318438083787/
Vodičom preto odporúčajú, aby neabsolvovali len základný výcvik v autoškole. Dobrým rozhodnutím je si výcvik po niekoľkých rokoch obnoviť napríklad v akreditovaných kurzoch Červeného kríža, kde sa dozvedia vždy najnovšie poznatky.
Podotkla však, že najväčšou chybou, ktorej sa môže človek pri nehode dopustiť, je prvú pomoc neposkytnúť vôbec. V podobných situáciách je nevyhnutné neváhať a pričiniť sa.
Prvá pomoc
„V núdzových situáciách 90 % životov zachránia ľudia ako vy,“ uvádza Červený kríž na ich webe, kde nájdeš aj momentálne dostupné kurzy.
Dopravné aj iné nehody môžu vyústiť k tomu, že musíš pomôcť človeku v bezvedomí. Prvé, čo treba urobiť, je skontrolovať dýchanie.
Pacientovi je potrebné zakloniť hlavu a ucho priložiť k jeho nosu, aby poskytovateľ prvej pomoci cítil aj počul prípadné dýchanie. Sledovať vtedy musíš, či sa dvíha hrudník. Počúva sa približne 15 až 20 sekúnd. Ak človek nedýcha, začína sa s resuscitáciou. Frekvencia je 30 ku 2, a teda 30 stlačení na 2 vdychy.
https://www.facebook.com/slovenskycervenykriz/photos/pcb.10159318441843787/10159318438103787
Stláča sa v strede hrudnej kosti medzi prsníkmi. Pri stačeniach treba prekrížiť prsty. Pri vdychoch je potrebné zapchať nos, zakloniť hlavu a dvakrát vdýchnuť do úst.
Keď začne pacient dýchať, musíš pozorne sledovať, ako sa mu dýcha a skontrolovať ďalšie zranenia. Zranenému by si nemal dávať vodu, maximálne mu ovlažiť pery a počkať na sanitku.
https://www.facebook.com/watch/?v=3301127706837992
Slovenský Červený kríž pripravil aj malú letnú kampaň. V súvislosti s ňou natočili niekoľko videí o tom, ako poskytnúť prvú pomoc pri najčastejších letných úrazoch: „Ak si pozriete všetky videá, sme presvedčení, že budete vedieť pomôcť. Samozrejme, najlepšie je absolvovať kurz prvej pomoci, kde sa naučíte všetko naživo.“
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Teraz.sk, TASR, Červený kríž