Vodičský preukaz ti nemusí vziať len policajný príslušník. Prídeš oň aj za banálnu chybu

  • Vodičský preukaz nemusí zadržať len policajt
  • Vieš, aký je rozdiel medzi zadržaním a odobratím?
zadržanie vodičáku
Ilustračné foto Canva/Vlad Sládek
  • Vodičský preukaz nemusí zadržať len policajt
  • Vieš, aký je rozdiel medzi zadržaním a odobratím?

Ak sa dopustíš priestupku, ktorý je „nezlučiteľný“ so zákonom, môžeš prísť o svoj jedinečný doklad, vodičský preukaz. Ak sa dokonca živíš prácou, ktorá si vyžaduje šoférovanie osobného vozidla, kamiónu, dodávky či autobusu, táto nemilá záležitosť by ti vedela pekne skomplikovať život.

Vieš, za akých okolností ti môže byť vodičské oprávnenie zadržané? A kto všetko tak môže urobiť?

V zákone o cestnej premávke, konkrétne v paragrafe 70, „zadržanie vodičského preukazu“, v odseku 1, sa píše, že „policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz vydaný orgánom Slovenskej republiky alebo orgánom iného štátu, ak“:

a) možno uložiť trest alebo sankciu zákazu činnosti spočívajúcu v zákaze vedenia motorového vozidla,

b) má vodič súdom uložené ochranné liečenie alebo súdom, alebo iným príslušným orgánom uložený zákaz viesť motorové vozidlo,

c) orgán Policajného zboru rozhodol o preskúšaní odbornej spôsobilosti, preskúmaní zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (ďalej len „zdravotná spôsobilosť“) alebo o preskúmaní psychickej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla (ďalej len „psychická spôsobilosť“),

d) je vodičský preukaz neplatný.

Okrem toho netreba zabúdať na to, že zadržanie vodičského preukazu neznamená, že oň definitívne prídeš, píše portál autoviny.sk. Znamená to, že policajt dočasne preukaz vodiča zadržal. Môže teda tak urobiť vtedy, keď vodič odmietne zaplatiť pokutu na mieste, ale aj vtedy, keď vodič v čase kontroly nemá pri sebe vodičský preukaz.

Pri pojme „odobratie vodičského oprávnenia“ možno hovoriť o odobratí v prípade:

Ak sa lekárskou prehliadkou či iným vyšetrením zistilo, že vodič nie je spôsobilý viesť motorové vozidlo, alebo sa zistilo, že je spôsobilý viesť ho len za dodržania určitých podmienok.

Ďalej sa vodičské oprávnenie odoberie tomu, kto:

a) nie je spôsobilý viesť motorové vozidlo pre stratu odbornej spôsobilosti, (…)

e) sa nepodrobil nariadenému preskúmaniu zdravotnej spôsobilosti osobitne vo vzťahu k závislosti od alkoholu, inej návykovej látky alebo liečiva alebo odbornému poradenstvu, (…).

Vodičák nemusí zadržať len policajt

Ak si si myslel, že vodičský preukaz ti môže zadržať len policajt, si na omyle. V Zákone o cestnej premávke je taktiež uvedené, že vodičský preukaz môže zadržať aj vojenský policajt, a to za podmienok, ktoré sú uvedené v odseku 1 (uvedené vyššie), ale aj vtedy, „ak vodič nepredložil policajtovi ku kontrole vodičský preukaz, o čom mu bezodkladne vydá potvrdenie o jeho zadržaní. Vydaním potvrdenia sa považuje vodičský preukaz za zadržaný, aj keď tento nebol policajtovi na mieste predložený.“

Ďalej taktiež, ak ide osoby, ktorých priestupky objasňuje Vojenská polícia.

Okrem policajta a vojenskej polície môže preukaz zadržať aj súdny exekútor, a to vtedy, ak „vydal príkaz na zadržanie vodičského preukazu a vyznačil túto skutočnosť v evidencii vodičov prostredníctvom elektronickej služby zavedenej na tento účel“.

Policajt je v práve zadržať vodičské oprávnenie vydané orgánom SR či orgánmi iného štátu rovnako vtedy, ak je to príkaz na základe exekučného príkazu.

Zadržanie na diaľnici

Okrem iných priestupkov môže polícia zadržať vodičský preukaz aj vtedy, „ak vodič motorového vozidla, ktorému je v blokovom konaní za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, za priestupok spáchaný nezaplatením úhrady diaľničnej známky, za priestupok spáchaný na úseku výberu mýta uložená bloková pokuta“, vodič ju síce je ochotný zaplatiť, no nemôže tak urobiť na mieste, uvádza sa ďalej v zákone.

To rovnako platí v prípade za priestupok spáchaný na úseku cestnej dopravy alebo za priestupok spáchaný porušením predpisov na úseku organizácie pracovného času v doprave.

Napriek tomu môžeš vozidlo viesť ďalej, no policajt ti vydá tlačivo, v ktorom bude uvedené „povolenie viesť motorové vozidlo na 15 dní“. Môžeš však jazdiť len na území Slovenskej republiky. Po tejto lehote však bude vodičák zadržaný na dobu, ktorú určí rozhodnutie.

Zdroje: Autoviny.sk, Zákony pre ľudí

Najnovšie videá

Trendové videá