Vojak zakopol a postrelil pri tom migranta. Poľsko rieši bizarný incident

  • Iba 23-ročný muž zo Sýrie dostal guľku do chrbta
  • Vojak, ktorý ju vystrelil, tvrdí, že zakopol a že to bola nehoda
migranti
Poľsko-bieloruská hranica, ilustračná snímka TASR/Leonid Shcheglov/BelTA via AP
  • Iba 23-ročný muž zo Sýrie dostal guľku do chrbta
  • Vojak, ktorý ju vystrelil, tvrdí, že zakopol a že to bola nehoda

Poľská vojenská polícia rieši zvláštny prípad postrelenia nelegálneho migranta. Ako informuje Polsat, na hranici Poľska a Bieloruska v Podleskom vojvodstve postrelil vojak 23-ročného sýrskeho migranta. Tvrdí však, že to neurobil naschvál, ale že sa potkol a zbraň vystrelila.

Postreleného muža odviezli do nemocnice. Prokuratúra oznámila vyšetrovanie prípadu, informuje TASR podľa agentúry AFP.

Tvrdí, že to bola nehoda

Hospitalizovaného Sýrčana zasiahla strela do chrbta, keď s ďalšími migranti išiel cez les a náhle počul nezrozumiteľný výkrik, uviedla pre AFP predstaviteľka Združenia pre právnu intervenciu. Mladý muž chce požiadať o medzinárodnú ochranu.

Vojenská polícia otvorila vyšetrovanie,“ uviedol pre poľskú agentúru PAP prokurátor z mesta Bialystok na severovýchode krajiny Radoslaw Wiszenko. „Podľa mojich informácií to bola nehoda, ktorá sa stala, keď vojak zakopol,“ doplnil.

Poľská vláda vybudovala v roku 2022 na hranici s Bieloruskom kovovú bariéru a v oblasti nasadila značný počet vojakov a policajtov, aby odradila migrantov od nelegálneho prekračovania hranice, ktoré podľa kritikov bieloruského režimu podporuje Minsk.

Od začiatku migračnej krízy v regióne v lete 2021 tam podľa mimovládnych organizácií zaznamenali najmenej 50 potvrdených úmrtí, pričom osud ďalších približne 200 migrantov nie je známy.

Migračná kríza na poľsko-bieloruských hraniciach trvá už od leta 2021, pričom vyvrcholila na jeseň toho istého roka. Hraničiari vtedy zaznamenali niekoľko incidentov a Poľsko kvôli tomu vyhlásilo výnimočný stav

Poľsko, Litva a Lotyšsko, tri krajiny Európskej únie (EÚ), ktoré hraničia s Bieloruskom, obviňujú bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že do ich krajín nelegálne tlačí migrantov z Iraku, Afganistanu, Sýrie a iných krajín. Nazývajú to aktom „hybridnej vojny“ proti ich krajinám ako odplatu za sankcie EÚ.

Koncom novembra sa však situácia upokojila a tábor migrantov na hraniciach sa začal pomaly rozpúšťať. Autobusmi ich mali odvážať priamo bieloruské úrady.

Druhá vlna migračnej krízy

Rok nato sa zloženie skupín migrantov zmenilo. Poľskí predstavitelia v auguste 2022 informovali, že registrujú zmenu migrácie cez hranice s Bieloruskom. Väčšina ľudí, ktorí sa ilegálne pokúšajú vstúpiť do krajiny, sú teraz podľa nich Afričania, ktorí najprv vycestovali do Ruska.

Predtým bola väčšina migrantov z Blízkeho východu. Medzi africkými migrantmi sú pritom podľa nich takí, čo prechádzajú cez Rusko, blízkeho spojenca a suseda Bieloruska, i takí, čo boli v Rusku dlhšie.

V stanovisku, ktoré poľská vláda agentúre The Associated Press zaslala e-mailom, migráciu označujú za súčasť „hybridnej operácie zameranej na destabilizáciu východného krídla NATO“.

„Majú ruské víza a do Bieloruska prichádzajú cez Rusko,“ vyjadril sa pre AP poľský Národný bezpečnostný úrad. „Majú vydané študijné alebo pracovné víza, no podľa výpovedí, ktoré poskytli hraničnej stráži, nikdy nemali také plány a víza využili len na to, aby sa dostali na migračnú trasu,“ uviedli ďalej s tým, že ruské úrady sprostredkúvajú vydávanie víz, pričom medzi migrantmi sú aj ľudia, ktorí boli v Rusku dlhšie.

„Konanie Ruska a Bieloruska potvrdzuje, že umelo vytvorenú migračnú cestu kontrolujú a koordinujú tieto dva režimy a v budúcnosti by sme mali očakávať len ďalšie zintenzívnenie hybridnej operácie zameranej na destabilizáciu východného krídla NATO,“ dodali poľskí predstavitelia.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Polsat, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá