Vojna dronov. Umelá inteligencia v úlohe pilota totálne rozdrvila človeka v reálnom súboji
- Bojový pilot poháňaný umelou inteligenciou porazil po prvý raz ľudí v skutočnom súboji
- Vyhrať sa mu podarilo v neuveriteľne krátkom čase
- Bojový pilot poháňaný umelou inteligenciou porazil po prvý raz ľudí v skutočnom súboji
- Vyhrať sa mu podarilo v neuveriteľne krátkom čase
Zdá sa, že „počítače“ už neporážajú ľudí iba v šachu. Podľa správy z The South China Morning Post (SCMP) dokázal bojový pilot poháňaný umelou inteligenciou po prvýkrát poraziť ľudí v skutočnom súboji na blízko. Vyhrať mal za neuveriteľne krátky čas.
Dokument, ktorý to dokazuje, publikoval v čínskom časopise Acta Aeronautica et Astronautica Sinica tím vedcov pod vedením profesora Huanga Juntaa z Aerodynamického výskumného a vývojového centra čínskej armády v Sichuane v Číne.
„Éra leteckých súbojov, v ktorých bude kráľom umelá inteligencia, je už na obzore,“ uviedol tím vedcov.
Neuveriteľná rýchlosť
Ako informuje správa, súboja sa zúčastnili dve menšie bezpilotné lietadlá, s tým rozdielom, že jedno ovládal človek zo zeme a druhé ovládal palubný AI pilot. Vzdušná bitka preukázala podľa vedcov „inžiniersku uskutočniteľnosť technológie pilotovania AI“.
„Lietadlá so schopnosťami autonómneho rozhodovania môžu úplne prekonať ľudí, pokiaľ ide o rýchlosť reakcie,“ uvádza sa v štúdii.
Podľa vedcov je výhodou palubného AI pilota, že sa nemusí starať o „ľudské veci“, ako je napríklad strata vedomia počas rýchlych obratov či strach zo smrti.
Prelomový krok
Na získaní funkčných pilotov AI nepracuje iba Čína. Aj USA sa už nejaký čas snaží do svojich vojenských rúk aplikovať svoju vlastnú verziu technológie. Jedna umelá inteligencia, ktorú vyvinula spoločnosť Heron Systems sa dostala aj na titulky už počas roku 2020, keď sa jej podarilo poraziť pilota amerického letectva.
Ak sa však potvrdí najnovší algoritmus, ktorý sa podaril vyvinúť čínskym vojenským vedcom, môže predstavovať prelomový krok v oblasti tejto technológie.
Obavy, že prácu pilotov by mohla prebrať umelá inteligencia, sú vďaka najnovším zisteniam oprávnené a pravdivé.
Hrozba umelej inteligencie
O umelej inteligencii a robotizácii spolu s moderátorom Šimonom Žďárským diskutovali sociológ Michal Vašečka a informatička Mária Bieliková z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií.
V rozhovore reagujú napríklad na obavy mnohých ľudí pred hrozbami, ktoré predstavuje umelá inteligencia. Informatička Bieliková na otázku, či predpokladá nahradenie ľudí technológiami, odpovedá: „Nemyslím si ani náhodou, že by sa to malo udiať v krátkej dobe.“
„O umelej inteligencii sa často hovorí, že to je nejaká bytosť,“ dokresľuje Bieliková, pričom upozorňuje na to, že niektorí Slováci dávajú AI mužský či ženský rod alebo jej dokresľujú aj fyzickú stránku. Upozorňuje však, že AI je stále technológia na neživom základe a nie je sa čoho obávať.
Sociológ Michal Vašečka súhlasí. „Robotizácia a digitalizácia vytvárajú nové pracovné príležitosti, ktoré si dnes nevieme ani len predstaviť, ani pomenovať. Nevieme, ako bude vyzerať trh práce o 20 rokov,“ opisuje. Podľa Vašečku nie je AI nebezpečenstvo samé o sebe, no upozorňuje na dôsledky, ktoré so sebou prináša.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: South China Morning Post, SIU