„Vojna“ Fica proti médiám: Startitup konfrontoval koaličných poslancov s krokmi proti novinárom

  • Nová vláda sa s niektorými médiami doslova nemazná
  • Opýtali sme sa aj koaličných politikov na čerstvú vládnu stratégiu
Jaroslav Baška a Richard Raši rozprávajú
Startitup/Jaroslav Rybár
  • Nová vláda sa s niektorými médiami doslova nemazná
  • Opýtali sme sa aj koaličných politikov na čerstvú vládnu stratégiu

S nástupom novej vlády pod taktovkou Roberta Fica sa začali aj šíriť kritické správy na margo niektorých médií. Zatiaľ čo čerstvý vládny kabinet začal dávať výrazný priestor niektorým alternatívnym kanálom, pred relevantnými médiami začal zatvárať dvere.

Zaujalo napríklad rozhodnutie premiéra Roberta Fica, ktorý spočiatku zakázal vstup Sme, Denníku N, portálu Aktuality a televízie Markíza vstup na Úrad vlády.

Predseda vlády tento krok argumentoval tým, že sa musí prekontrolovať akreditácia spomínaných médií. Napokon im bol vstup obnovený, no Fico sa rozhodol so spomínanými portálmi, denníkmi a televíziou nekomunikovať. Zároveň zaujal aj zákaz týmto médiám na snem Smeru, ktorý sa symbolicky konal, na deň osláv slobody a demokracie 17. novembra.

Zaujímavá situácia sa udiala aj na pôde Národnej rady po potýčke poslancov Igora Matoviča a smeráka Jána Mažgúta. Poslanci sa totiž do seba pustili krátko pred živým vstupom do RTVS.

Peter Pellegrini tak následne vyrukoval s usmernením, podľa ktorého nemohli médiá vyhotovovať audiovizuálne záznamy s politikmi. Naopak live vstupy mohli vysielať len z knižnice Národnej rady. Napokon mantinely zákazu povolili a došlo k viacerým kompromisom.

Šimečka spomenul Mečiara

Startitup sa tak koaličných, ale aj opozičných politikov pýtal, ako vnímajú niektoré špecifické kroky voči médiám zo strany premiéra.

„Pán premiér by si mal uvedomiť, že Úrad vlády nie je jeho majetok a on je tam len na určitú dobu. Tú moc, ktorú má mu prepožičiavajú občania vo voľbách, a to, že on nie je ten, ktorý rozhoduje o tom, kto môže a nemôže a aké médiá majú a nemajú prístup na Úrad vlády,“ myslí si predseda progresívcov Michal Šimečka. 

Podľa Šimečku Ficovo ťaženie proti niektorým médiám, je niečo, čo poznáme aj od populistov a autokratov z celého sveta. „Poznáme to aj zo slovenských nedávnych dejín, z čias Vladimíra Mečiara. Je to niečo, čo ide proti základnému princípu demokracie, a to, že ľudia majú právo prostredníctvom médií byť informovaní o tom, čo robí verejná moc, aby ich mohli kontrolovať,“ zhodnotil kriticky Šimečka. 

Grendel: Fico sa zjavne zľakol

Podľa Gábora Grendela z klubu Slovensko treba zákaz pre médiá rozdeliť na dve témy. „Čo sa týka straníckeho snemu, tak ja by som to nerobil, ale je to predsa len stranícky snem, to by som dal bokom,“ podčiarkol Grendel. Podľa jeho názoru zákaz symbolicky vydaný práve na 17. novembra nie je ničím pre Fica prekvapujúcim.

„Čo považujem za neprijateľné, je demonštratívne ukončiť komunikáciu s niektorými médiami. Zjavne sa zľakol toho pôvodného prísľubu, že odoberie akreditáciu niektorým médiám,“ dodal politik.

Baška o zákaze médiám na snem Smeru: Bolo to v poriadku

„Myslím si, že na to má aj určité pádne dôvody, o ktorých veľa rozprával,“ myslí si Jaroslav Baška z poslaneckého klubu Smeru. Podľa jeho názoru prehodnotenie akreditácie, tak ako to urobil Fico, je úplne bežná vec.

„Každopádne určite nechceme a nebudeme brániť médiám získavať informácie,“ vysvetľuje Baška. Zároveň sme mu pripomenuli, že na 17. novembra Smer „vyšachoval“ niektoré médiá zo svojho straníckeho snemu.

„Áno, je to rozhodnutie strany a je to v poriadku,“ povedal poslanec. Zároveň dodal, že médiá, ktoré tam neboli, si mohli snem pozrieť zo živého vysielania.

Najnovšie videá

Trendové videá