Vojna medzi Ruskom a NATO by mohla začať v Estónsku, tvrdí nemecký analytik
- Carlo Masala predpokladá, že šanca na vojnu medzi Ruskom a NATO tu je
- Informoval o tom vo svojej knihe Wenn Russland gewinnt: Ein Szenario

- Carlo Masala predpokladá, že šanca na vojnu medzi Ruskom a NATO tu je
- Informoval o tom vo svojej knihe Wenn Russland gewinnt: Ein Szenario
Prevláda názor, že Rusko by sa neodvážilo podniknúť ozbrojený útok proti Severoatlantickej aliancii NATO. Nemecký analytik profesor Carlo Masala však predpovedal, že šanca na vojnu medzi Ruskom a NATO tu je.
Ako informuje aj poľský portál fakt.pl, nemecký analytik v relácii „Svet podľa Poľska“ hovoril o scenári vojny medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou. Podľa jeho úsudku by hlavným miestom boja bolo malé mesto v Estónsku. Profesor Masala pripúšťa možnosť, že Kremeľ môže mať pre Suwalský koridor podobnú stratégiu.
Vojna medzi Ruskom a NATO
Ako informuje aj portál tvnoviny.sk, nemecký analytik Carlo Masala vo svojej knihe varuje, že medzi Ruskom a NATO môže vypuknúť vojna. Podľa neho sa tak stane, ak sa Európa nepoučí z ruskej agresie a bude sa viac zameriavať na vnútorné problémy než na obranu. Podľa Masalu má Moskva pripravené konkrétne plány na útok proti NATO.
Analytik si myslí, že vývoj situácie naznačuje, že Rusko by mohlo byť schopné viesť ďalšiu vojnu v roku 2029. Masala zároveň tvrdí, že Rusko sa týchto plánov nevzdá ani v prípade zmeny prezidenta.
Ako sme písali vyššie, vojna by podľa neho začala v Estónsku. Informoval o tom aj vo svojej knihe Wenn Russland gewinnt: Ein Szenario. V knihe poukazuje na estónske mesto Narva pri hranici s Ruskom. Práve tam, spolu s ostrovom Hiiumaa, by sa podľa neho mohol začať budúci konflikt.
„Základný predpoklad bol, že Rusko má v úmysle otestovať jednotu NATO prostredníctvom obmedzeného rizika pre seba, pričom sa rozhodlo pre to, čo Winston Churchill nazval ‚mäkkým podbruškom NATO‘. Je ich niekoľko, napríklad Špicbergy a mestá s ruskou menšinou v pobaltských krajinách,“ informuje Carlo Masala.
„Moja kniha má za cieľ ukázať, že nejde o úplný útok proti krajine NATO. Rusko má iné možnosti, ako dosiahnuť svoje politické ciele. Konkrétne ide o veľmi obmedzený test politickej odolnosti NATO,“ dodal. Odkazuje sa na neho aj portál srf.ch.
Profesor Masala sa vyjadril aj k téme prímeria medzi Ukrajinou a Ruskom. Tvrdí, že aktuálne diskusie o prímerí potvrdzujú jeho predpoklady. Rusko sa usiluje o udržanie anektovaných území a plánuje dosiahnuť výmenu ukrajinského prezidenta prostredníctvom volieb. Podľa profesora chce Rusko tieto voľby zároveň ovplyvniť. Nemecký analytik zároveň poukazuje na intenzívnu výrobu vojenskej techniky v Rusku. Tvrdí, že to naznačuje prípravy na rozsiahly ozbrojený konflikt.
Dôležité cvičenie v Hamburgu
Nie je jediný, kto ráta s možným ruským útokom. Ako sme ťa informovali v našom predchádzajúcom článku, v prípade vojny medzi Ruskom a NATO by Hamburg zohral kľúčovú úlohu ako logistické centrum pre presuny síl NATO smerom na východ. Práve preto sa tam v septembri tohto roku uskutočnia veľké vojenské cvičenia simulujúce možný útok Ruska na členské štáty Aliancie. Hlavným cieľom cvičení je preveriť, ako rýchlo dokážu sily zasiahnuť v prípade vojny s Ruskom.
Vojenské cvičenie s názvom Red Storm Bravo, v preklade Červená Búrka Bravo, odštartuje 25. septembra a potrvá tri dni bez prerušenia. Počas manévrov si armáda vyskúša presuny vojenských jednotiek cez mestské prostredie, koordináciu zdravotnej pomoci a evakuáciu zranených.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: fakt.pl, tvnoviny.sk, srf.ch, SIU