Vojna na Blízkom východe ako poriadna hrozba pre Rusko: Iránsky útok môže uvoľniť miliardy z USA
- Konflikt na Blízkom východe môže prerásť do veľkej vojny
- Irán zaútočil na Izrael, no uškodiť to môže Rusku
- Konflikt na Blízkom východe môže prerásť do veľkej vojny
- Irán zaútočil na Izrael, no uškodiť to môže Rusku
Napätie na Blízkom východe, ktoré vyvrcholilo nočným víkendovým útokom Iránu na Izrael, môže narobiť problémy Rusku a jeho ťaženiu na Ukrajine. Ako sme ťa informovali, Irán v noci na nedeľu vyslal 300 vojenských bezpilotných lietadiel na Izrael. Reagoval tak na elimináciu svojich generálov a členov armády na veľvyslanectve v sýrskom Damasku, za ktorým stáli izraelské služby.
Jeruzalem tvrdí, že eliminoval člena teroristickej organizácie Hizballáh pôsobiacej v Libanone. Tá opakovane útočila na sever Izraela. Exkluzívne vysvetlenie krízy s odborníkom na Blízky východ sme priniesli v článku na tomto odkaze.
Prípadná odpoveď Izraela či vojna s Iránom by s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhovovala Kremľu, píše analytický portál RAND. Je síce fakt, že Moskva zo súčasnej situácie v Izraeli a pásme Gazy ťaží, keďže tento konflikt sčasti odvrátil pozornosť Západu od Ukrajiny, no na ďalšej eskalácii situácie môže veľa stratiť.
Obavy Ruska
Odborníci podotýkajú, že posledné desaťročie Rusi na Blízkom východe posilňovali svoj vplyv. Často sa o to pokúšali aj prostredníctvom lokálnych konfliktov ako napríklad v Sýrii, kde v roku 2015 pomohli zachrániť režim prezidenta Baššára al-Asada. V krajine zriadili aj vojenské základne, vláde pomohli opätovne získať kontrolu nad severovýchodom krajiny a zároveň uskutočňovali spoločné námorné cvičenia s Egyptom.
Ak by však napätie medzi Iránom a Izraelom prerástlo do väčšieho konfliktu, Rusko podľa analytikov už tentokrát nie je v pozícii garantovať akúsi „bezpečnosť“ ani jednej zo zúčastnených strán.
Rusi sústredení na dianie na Ukrajine nedokázali zakročiť ani počas nepokojov v Náhornom Karabachu, pričom pomoc potreboval ich dnes už bývalý spojenec Arménsko. Naznačuje to, že Rusko v súčasnosti nemá kapacitu dostatočne pôsobiť ani v postovietskych krajinách, nie to ešte na Blízkom východe.
Partnerstvo Ruska a Iránu
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu došlo k výraznému prehĺbeniu vzťahov medzi Moskvou a Teheránom. Koniec-koncov, Rusi na svoju nevyprovokovanú inváziu využívajú iránske bezpilotné lietadlá a získali aj balistické rakety a bojové lietadlá. Krajiny sa tiež usilujú o väčšiu obrannú a ekonomickú spoluprácu.
Užší vzťah s Iránom zlepšil aj schopnosť Ruska odolávať medzinárodným sankciám, ktoré na Kremeľ uvaľujú západní spojenci.
„Rastúce priateľstvo Moskvy s Teheránom môže signalizovať, že ruský vplyv na Blízkom východe zostáva silný. Môže to však signalizovať aj opak: Rusko si môže uvedomiť, že jeho budúca úloha v regióne bude závisieť od priazne čoraz schopnejšieho Iránu. Aby Moskva dosiahla svoje dlhodobé strategické ciele na Blízkom východe, musí pestovať úzky pracovný vzťah s Teheránom,“ vysvetľujú analytici.
Pomoc z USA pre Ukrajinu a Izrael
Ako informuje portál Euronews, útok Iránu na Izrael môže urýchliť stagnujúce rozhodovanie amerického Kongresu o ďalšej vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson totiž sľúbil, že sa ešte tento týždeň pokúsi poskytnúť podporu Jeruzalemu. Ide však o balík národnej bezpečnosti, ktorý zahŕňa aj financovanie pre Ukrajinu.
Útok Iránu totiž zvýšil tlak vyvíjaný na Johnsona, no zároveň mu dal príležitosť zdôrazniť naliehavosť tejto podpory. Zákonodarcovia v USA totiž ani po dvoch mesiacoch rokovaní balíček o hodnote 95 miliárd dolárov stále neschválili. Pochopiteľne, prípadná pomoc od Washingtonu pre Kyjev by výrazne zvýšila obranné aj ofenzívne schopnosti ukrajinskej armády.
Zdroje: RAND, Euronews, archív Startitup