„Vojna na Ukrajine nie je reálna, obete hrajú herci.“ Americký politik zasial šialený hoax

  • Nepravdivé ruské naratívy ohľadom vojny na Ukrajine spozoroval celý svet
  • Teraz ich propagujú niektorí predstavitelia americkej pravice
  • Dokazuje to vraj „nedostatok záberov z línie“
Americký pravicový politik tvrdí, že vojna je výmysel a len ju hrajú. Ukrajinka stojí pred zničeným domom a s plačom drží dieťa. Vojak medzi zničenými a rozbitými tankmi
TASR/AP, Natacha Pisarenko, Felipe Dana Wikimedia Commons/Defense Intelligence Agency website
  • Nepravdivé ruské naratívy ohľadom vojny na Ukrajine spozoroval celý svet
  • Teraz ich propagujú niektorí predstavitelia americkej pravice
  • Dokazuje to vraj „nedostatok záberov z línie“

Len prednedávnom si celý svet pripomenul deň, ktorý sa do učebníc dejepisu zapíše nesmierne pochmúrnym spôsobom. 24. februára 2022 ruské vojská prekročili hranicu štátu, ktorý Moskvu delí od hraníc NATO. Šéf Kremľa Vladimir Putin tak premenil konflikt z východu Ukrajiny na najvýznamnejšie vojenské dianie v Európe od konca 2. svetovej vojny.

Odborníci z celého sveta opakovane pripomínajú, že v tejto vojne nebojujú len ozbrojenci. Silnými zbraňami sa stávajú ruské naratívy, dezinformácie a konšpirácie. NPR pripomína, že Rusko v týchto praktikách pokračuje aj po roku konfliktu a snaží sa svoje činy ospravedlniť.

Ukazuje sa však, že mu v tom pomáhajú i mnohí predstavitelia krajín, ktoré agresiu Moskvy jasne odsúdili a postavili sa na stranu Kyjeva. Medzi ne patria napríklad Spojené štáty americké.

Podľa BBC a Vice sa na sociálnych sieťach objavujú príspevky predstaviteľov americkej pravice, ktorí naznačujú podporu tvrdení, že celá vojna na Ukrajine by mohla byť podvodom. Ten majú mať na svedomí západné médiá a vlády, ktoré vraj celé dianie zinscenovali.

Takéto dezinformácie a konšpirácie boli v rámci hrozby hybridnej vojny obmedzené v mnohých štátoch. Aj slovenský Národný bezpečnostný úrad kvôli tomu zablokoval rôzne médiá so škodlivým obsahom. Platforma Facebook rázne zakročila aj proti poslancovi Smeru Ľubošovi Blahovi a jeho účet vymazala

„Raj či peklo“ na Twitteri

Výnimkou sa však stal Twitter, ktorý odkúpil miliardár Elon Musk a obnovil prístup mnohým zablokovaným dezinformátorom. Vnútorné zdroje tejto platformy pre BBC potvrdili, že spoločnosť už nedokáže chrániť používateľov pred trollmi, koordinovanými dezinformáciami či sexuálnym zneužívaním detí.

Jedno z tvrdení, ktoré na Twitteri získava popularitu, sa nesie v znení, že celá vojna bola nejakým spôsobom sfalšovaná. Samozrejme, tieto tvrdenia nie sú nijako podložené. Niektoré prominentné pravicové účty v USA však uvádzajú, že to dokazuje údajný nedostatok záberov z prvej línie.

Komentátor sa vo virálnom príspevku sťažoval na „nedostatok vojnových záberov“ a povedal, že to „zaváňa podvodom“. Ďalší účet s 1,4 miliónmi sledovateľov v statuse tvrdil, že z vojny nemáme „žiadne zábery“ a „žiadne podrobné aktualizácie“.

Tento príspevok neskôr zdieľal bývalý poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť Michael Flynn. „Dvojnásobne vás vyzývam, aby ste toto skúsili spochybniť,“ napísal Flynn. Ten sa pritom v minulosti dvakrát priznal, že klamal americkej FBI o svojich kontaktoch s Ruskom. V tom čase mu však za tieto prešľapy bola udelená prezidentská milosť.

Vyvrátenie klamstiev

Vojna na Ukrajine je však v skutočnosti riadne a podrobne zdokumentovaná. Záznamy z nej nájdeš aj v nižšie uverejnenej galérii. Prominentné svetové médiá ponúkajú pohľad na dianie z frontov z tretej strany.

Okrem výpovedí očitých svedkov existuje množstvo záznamov z ukrajinskej frontovej línie, ktoré zaevidovali mnohé svetové médiá vrátane The Guardian, BBC, CNN, Al Jazeera či Reuters.

Toto je rok krvavej vojny na Ukrajine vo fotografiách

Dianie vo vojne zachytávajú aj slovenskí odborníci a reportéri. Jedným z nich je Tomáš Forró, ktorý sa s našou redakciou podelil o svoje silné a jedinečné zážitky v tomto rozhovore. Existujú aj dôkazy od vlád a agentúr z celého sveta, ktoré potvrdzujú skutočnosť vojny.

Potvrdiť to nemusia iba médiá, ale napríklad aj humanitárne organizácie, ktorých pracovníci opakovane cestujú do oblastí postihnutých vojnou a ani zďaleka za to nedostávajú adekvátnu odmenu. Informácie o práci nadácie Integra, ktorá pôsobí v zbombardovaných ukrajinských mestách, nájdeš na tomto odkaze.

Sociálne siete od začiatku vojny zaplavili tisíce videí a záznamov bombardovania a bojov. Mnohé z nich skúmali aj svetoví odborníci, ktorí ich označujú za pravé a autentické.

Vojna je reálna. Podľa oficiálnych a zaznamenaných údajov OHCHR bolo kvôli nej dodnes zabitých viac ako 8-tisíc civilistov (vrátane žien a detí) a viac ako 13-tisíc ďalších utrpelo zranenia. Ide pri tom len o oficiálne, overené a potvrdené prípady. Skutočné číslo môže byť, žiaľ, podstatne vyššie, podotýka OSN.

Zdroje: npr, BBC, Vice, BBC, BBC, OHCHR

Najnovšie videá

Trendové videá