Vojna na Ukrajine: Rusko zaútočilo len desiatky metrov od hraníc NATO a Európskej únie
- Ruská armáda zaútočila neďaleko hraníc EÚ a NATO
- Ničia obilné sklady
- Ruská armáda zaútočila neďaleko hraníc EÚ a NATO
- Ničia obilné sklady
Rusi na Ukrajine zaútočili v tesnej blízkosti Európskej únie aj NATO. Pomocou svojich kamikadze dronov ničili prístavy na rieke Dunaj. Konkrétne ide o sklady ukrajinského obilia pripravovaného na vývoz do sveta.
Podľa viacerých zdrojov Rusko útočilo na prístavy Reni a Izmajil. Oba ležia na druhej najväčšej rieke Európy, ktorá tvorí hranice medzi Ukrajinou, Moldavskom a Rumunskom – členskou krajinou Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie (NATO). Útoky sa tak udiali len niekoľko metrov od hraníc EÚ aj NATO.
Podľa agentúry TASR Rusi útočili na prístavnú infraštruktúru. Zničili sklad obilia a poškodili nádrže na skladovanie iného druhu nákladu, vyplýva z príspevku ukrajinského operačného velenia Juh na Telegrame.
Ukrajinskej protivzdušnej obrane sa podarilo zničiť tri z použitých iránskych útočných dronov.
Hlásia aj zranenia
Agentúry dodávajú, že doteraz boli po útoku hlásené štyri zranené osoby. Ide o pracovníkov prístavu.
Moskva k takýmto útokom pristúpila po pondelkovom odstúpení od tzv. obilnej dohody, umožňujúcej vývoz z ukrajinských čiernomorských prístavov.
Ide zároveň o reakciu na ostreľovanie mosta spájajúceho Rusko s anektovaným polostrovom Krym, ktorý je pripisovaný Kyjevu. Moskva však o odstúpení od dohody hovorila už dávno pred poškodením mosta.
Napadnuté boli aj armádne sklady
Rádio Moldavsko informuje, že Rusi v tejto oblasti napadli aj ropné nádrže, sklady zbraní a vybavenie NATO.
Podľa webovej stránky „Reni-Odessa“ bolo na útok použitých asi 15 bezpilotných lietadiel „Shahed“. Obyvatelia mesta a okolitých dedín počuli sériu výbuchov.
Riaditeľ nemocnice v Reni Oleg Burlja dodáva, že v dôsledku útoku boli hospitalizovaní štyria ľudia – ukrajinský námorník z Izmailu a traja vodiči kamiónov.
Tlaková vlna poškodila okná budov a štruktúr v prístave Reni. Požiare spôsobené výbuchmi dronov sa však podarilo uhasiť.
Neuzavretie obilnej dohody medzi Ukrajinou, Ruskom a ich mediačnými partnermi z Turecka a OSN môže spôsobiť v Afrike humanitárnu katastrofu. Mlynári vyzývajú Európsku komisiu (EK) na to, aby konečne zabezpečila funkčné logistické koridory pre ukrajinské obilie a múku, ktorá má smerovať do Afriky a nie do krajín EÚ.
Uviedol to Milan Lapšanský, generálny sekretár Slovenskej spoločnosti mlynárov (SSM), píše TASR.
„Európska komisia v posledných mesiacoch preukazovala, že stojí na strane voľného trhu. Poľnohospodári i potravinári v krajinách hraničiacich s Ukrajinou musia preto čeliť enormnému tlaku dovozov týchto komodít. To vyústilo do zákazu dovozov zo strany jednotlivých postihnutých štátov.“
„Teraz však nastal čas, aby aj členské krajiny západnej Európy a samotná Európska komisia preukázali, že sú schopní plniť verejné sľuby o tranzitných koridoroch,“ povedal Lapšanský.
Pripomenul, že v stredu 19. júla pritom Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko podpísali vo Varšave spoločné stanovisko, v ktorom žiadajú predĺženie zákazu dovozu obilia z Ukrajiny na ich trhy.
Protiofenzíva
Popri ruskom ostreľovaní ukrajinských miest a civilistov sa jednotky Kyjeva naďalej usilujú oslobodiť svoje okupované územia. Ako informuje TASR, armáda za uplynulý týždeň oslobodila viac ako 16 štvorcových kilometrov územia na juhu a východe krajiny. V pondelok to oznámila námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.
Maljarová spresnila, že ukrajinské sily oslobodili na juhu krajiny 12,6-štvorcového kilometra územia a ďalšie štyri štvorcové kilometre neďaleko mesta Bachmut na východe Ukrajiny.
Dodala, že ruské sily „podnikli útoky“ v okolí mesta Kupjansk v Charkovskej oblasti s cieľom vytlačiť ukrajinské jednotky za rieku Oskil.
Ukrajinská armáda spustila očakávanú protiofenzívu zameranú na oslobodenie Ruskom okupovaného územia v júni. Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu počas stretnutia so svojím bieloruským kolegom Alexandrom Lukašenkom povedal, že ukrajinská protiofenzíva zlyhala.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň zopakoval svoje predchádzajúce vyjadrenia, že protiofenzíva postupuje pomalšie, ako by si želal.
„Napriek tomu verím, že sa blížime k momentu, keď príslušné (bojové) akcie môžu nabrať tempo. Chápem, že je lepšie vidieť, že víťazstvo príde čím skôr. Toto chceme aj my,“ zdôraznil.
Zdroje: TASR, Radio Moldova