Až 85 % slovenských firiem cíti vplyv vojny na Ukrajine
- Nový prieskum hovorí o 85 % podnikateľov, ktorých zasiahol vojenský konflikt
- Mnohí z nich sa stále spamätávali z pandémie
- Napriek tomu sú optimistickí
- Nový prieskum hovorí o 85 % podnikateľov, ktorých zasiahol vojenský konflikt
- Mnohí z nich sa stále spamätávali z pandémie
- Napriek tomu sú optimistickí
Popri postupnom návrate do „postpandemického“ normálu čelí väčšina podnikateľov a firiem novej výzve, a to dôsledkom vojny na Ukrajine na ich fungovanie. Dopady vojny na Ukrajine pocítilo 85 % podnikateľov na Slovensku.
Straty na mnohých frontoch
Potvrdil to aj aprílový reprezentatívny prieskum ČSOB na vzorke 300 podnikov a firiem, ktorý pripravila v spolupráci s prieskumnou agentúrou Datank. V ňom uviedlo iba 15 % spoločností, že nepocítili žiadne dôsledky vojny na Ukrajine na svojom biznise. Naopak, viac ako polovica spoločností pocítila stredný až vážny vplyv vojny na ich podnikanie.
Z monitorovaných odvetví je v tomto ohľade najhoršie odvetvie dopravy a skladovania, kde necelá desatina oslovených zástupcov musela zastaviť svoju činnosť a ďalšie dve tretiny hovoria o veľmi výrazných negatívnych dopadoch.
Kriticky vnímajú situáciu aj podnikatelia v oblasti poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu, ale aj ubytovacích a stravovacích služieb. Naopak, vzhľadom na povahu činností nie je prekvapením, že o najmenších dopadoch hovoria firmy podnikajúce v oblasti IT a komunikácii.
„Doprava a poľnohospodárstvo čelia rastúcim cenám v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine. Pocítili to ceny pohonných hmôt, energií, ako aj základných potravinárskych komodít. Problémy sa tiež dajú pozorovať v niektorých dodávateľských reťazcoch, čo sa zase môže prenášať do dopravy,“ komentoval výsledky hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.
Bez chvíľky oddychu
Podnikatelia na Slovensku už dlhodobo, a v dôsledku pandémie obzvlášť, riešia problém s nedostatkom pracovnej sily. Najčastejší spôsob, ako získať novú pracovnú silu, uviedli opýtaní zvyšovanie mzdy alebo preškoľovanie iných pracovníkov. Časť ako riešenie videla prijímanie pracovnej sily z Ukrajiny.
Aj po zohľadnení negatívnych dopadov vojnového konfliktu sú podnikatelia o niečo optimistickejší ako na jeseň 2021. Index očakávaní firiem sa v porovnaní s októbrovým meraním zvýšil o 9 bodov na 2,1 bodu z možnej škály od +100 do -100 bodov. Index tak naznačuje ďalšie zlepšenie, ale zároveň potvrdzuje pretrvávajúce obavy z ďalšieho vývoja situácie.
„Vidíme určitý prílev postpandemického optimizmu, podľa všetkého najmä v dôsledku uvoľnenia opatrení a s tým súvisiaceho očakávania posilnenia dopytu. Podiel firiem s optimistickým pohľadom však neprevažuje podiel firiem s menším optimizmom nejako dramaticky. Ťahané je to aj solídnym odhadom postpandemického rastu týchto optimistov. Preto môže byť toto nové zlepšenie pohľadu firiem na budúcnosť stále veľmi krehké,“ doplnil Gábriš.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA