Vojna na Ukrajine zmenila Západ: Slovensko prešlo revolúciou, Nemcov vojna šokovala

  • Diskusia odborníkov priniesla otázku, či je pomoc zo Západu dostatočná
  • Musíme sa snažiť pochopiť, že pre Nemcov to bol väčší šok ako pre nás
americký prezident Joe Biden pózuje s lídrami krajín tzv. Bukureštskej deviatky (B9) vrátane Zuzany Čaputovej a Jensa Soltenberga
TASR/AP, Evan Vucci, Libkos
  • Diskusia odborníkov priniesla otázku, či je pomoc zo Západu dostatočná
  • Musíme sa snažiť pochopiť, že pre Nemcov to bol väčší šok ako pre nás

Ukrajinská armáda sa už rok bráni pred agresorom z Ruskej federácie. 24. februára 2022 prekročili kremeľské vojská hranicu s naším východným susedom. Rozpútali tak najväčší vojnový konflikt v Európe od konca 2. svetovej vojny.

Západné spojenecké krajiny vrátane Slovenska v tejto vojne zohrávajú svoju rolu. Poskytujú významnú pomoc Ukrajine, ktorá sa stala obeťou „šialeného rozhodnutia, ktoré vytrestá hlavne Rusko“. Takto súčasnú vojnu vníma poradca slovenského predsedu vlády pre Ukrajinu profesor Alexander Duleba.

Svoje myšlienky prezentoval na diskusii na tému „Rok ktorý zmenil svet“, o ktorej sme informovali najmä v tomto článku. Organizoval ju Odbor pre strategickú komunikáciu Úradu vlády SR, ktorého riaditeľka a moderátorka Miroslava Sawiris položila Dulebovi otázku, či robí Západ v pomoci Ukrajine dostatočnú prácu.

Rok vojny

„Ukrajinci doslova zomierajú za nás a za našu vlastnú bezpečnosť,“ podotkla Sawiris.

V rámci diskusie predstavila sumár ohavností z posledného roka na Ukrajine. Videli sme, ako mala ruská ofenzíva do troch dní obsadiť Kyjev, no ten je aj dnes stále slobodným ukrajinským hlavným mestom. Videli sme tiež ohavnosti v Buči, útoky na humanitárne koridory či zbombardované divadlo v Mariupole, v ktorom zahynulo množstvo detí.

Rusi však museli zmeniť svoje taktiky. Nepodarilo sa im obsadiť Ukrajinu, a tak sa zamerali na východ krajiny. Boli sme svedkami „neuveriteľných“ ukrajinských víťazstiev a územných ziskov v rámci ich protiofenzívy.

„Teraz sme vo fáze, keď Rusi mobilizovali. Do Wagnerovej skupiny zapojili trestancov. Stáva sa z nich doslova mlynček na mäso, keď idú na takmer istú smrť,“ uviedla Sawiris. Napriek tomu však ukrajinská protiofenzíva stagnuje, čo vedie k dnešným otázkam, či Západ robí dosť.

Pohľad Nemecka

Profesor Duleba a odborník na Ukrajinu vysvetľuje, že pohľad Západu sa dá vysvetliť na príklade Nemecka. Berlín má totiž podľa neho z tejto vojny ešte väčší šok než Slováci. My máme predsa len nejaké skúsenosti ešte z Východného bloku, podotkol.

Vznikajú tu otázky ako „Prečo sa čakalo? Na čo sa čakalo?“ 

„Ja som však za to, aby sme skúsili trochu pochopiť Nemcov. Myslím si, že je to dôležité,“ uviedol Duleba.

Nemci zjednotili Európu a 50 rokov viedli politiku, v rámci ktorej rokovali s USA a prišli s pragmatickou spoluprácou. Takisto verili, že sa pragmaticky bude dať rokovať aj s Putinom, „veď to robili 50 rokov“.

„Aj Scholz priznal, že nerátali s tým, že budú musieť veci meniť,“ hovorí profesor.

To, že Nemci v prípade Putina verili v racionálne správanie, je podľa neho ich najväčší omyl.

Zároveň treba poznamenať, že Nemci po druhej svetovej vojne prechádzali procesom demilitarizácie a denacifikácie, doplnil Dulebu Juraj Rizman, partner prezidentky Čaputovej a riaditeľ komunikácie a vzťahov s verejnosťou v neziskovej organizácii Post Bellum.

Momentálne však Putin na Ukrajine kopíruje praktiky Adolfa Hitlera. Používa rakety krátkeho i dlhého doletu s cieľom obsadiť cudzie územie.

„Hitler hovoril, že Československo je len saláma, ktorú treba pokrájať,“ uviedol Duleba s tým, že Nemecko si vtedy robilo nárok na Sudety – jeho historické územie – a Putin dnes robí to isté“. Nemci dnes podľa neho nepočítali s tým, že sa takáto história môže zopakovať.

„Snažme sa vzájomne chápať. Nemajme neopodstatnené očakávania od našich partnerov. Musíme nájsť spoločný jazyk,“ dodal.

Toto je rok krvavej vojny na Ukrajine vo fotografiách

Nové skúsenosti pre Slovensko

Podľa Juraja Rizmana sú udalosti, ktoré sa v Nemecku udiali po ruskej invázii na Ukrajinu, revolučnou zmenou. Nemci sa už vstupom ruských vojsk na územie našich susedov na nič nepozerali vojensky. To sa však zmenilo a dnes je Nemecko schopné dodávať zbrane na Ukrajinu. Avšak rovnako revolučný bol tento rok aj pre našu krajinu. 

„Mne sa zdá, že keď sa hovorí o Slovensku, tak aj pre nás tento rok znamenal strašne veľa. Niekto nás zaradil na zoznam svojich nepriateľov. Táto republika však s tým nemá historickú skúsenosť,“ uviedol Rizman a dodal, že teraz sa s tým musíme popasovať.

Aj preto sa ukazuje dôležitosť nášho členstva v NATO a v Európskej únii. Slovensko prechádza obrovskou revolúciou. Mentálne, politicky a vojensky. Učíme sa reagovať na hybridné hrozby a poskytujeme vojenskú pomoc susedom.

„Musíme však pokročiť vo veciach, ako sú napríklad reakcie na propagandu či nepriateľská špionáž,“ doplnil.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Trendové videá