Vojna o milióny na východe: VSE rieši spor s firmou, ktorá odmieta zaplatiť za už dodané energie

  • Medzi firmou Chemes a VSE prebieha zvláštny spor
  • Chemes odmieta zaplatiť za energie, na ktorých už zarobili
energetika
Ilustračný obrázok Unsplash/Tapio Haaja
  • Medzi firmou Chemes a VSE prebieha zvláštny spor
  • Chemes odmieta zaplatiť za energie, na ktorých už zarobili

Ešte koncom apríla 2023 Denník N informoval o zaujímavom spore, ktorý sa odohráva na východe Slovenska. Humenská spoločnosť CHEMES, spadajúca pod vplyvnú rodinu Molnárovcov, odmieta platiť nielen za dodaný zemný plyn, ale aj za elektrinu.

Uviedla to Východoslovenská energetika s tým, že čiastka, ktorú jej CHEMES dlhuje, je vyššia ako 19 miliónov eur. CHEMES priznáva, že faktúry nezaplatil, avšak tvrdí, že na to má svoj dôvod. 

Energie, pre ktoré dlh vznikol, VSE dodávala do firmy v Humennom počas posledných štyroch mesiacov roku 2022. To, že firma CHEMES, ktorá vykuruje mesto Humenné a dodáva energie do tamojších fabrík, odmieta zaplatiť za dodané energie, VSE zistilo až koncom minulého roka, keď firme dohodnuté energie dodala.

CHEMES mal totiž nárok za spotrebované energie zaplatiť so 60-dňovým odkladom.

Obe spoločnosti sa cítia byť oklamané

VSE tvrdí, že dodali všetky energie načas a za vopred dohodnuté a odsúhlasené ceny, a preto by mali byť všetky záväzky voči nim uhradené. CHEMES zasa tvrdí, že ceny, ktoré si VSE účtovala, boli privysoké, a odmietajú preto svoje záväzky vyplatiť.

CHEMES taktiež uvádza, že Východoslovenská energetická spoločnosť sa chcela privysokými cenami obohatiť. To VSE odmietla a dodala, že všetci jej odberatelia platili v roku 2022 za energie dohodnuté ceny. Nikto iný okrem CHEMES-u neodmietol zaplatiť. 

Do celej veci vstupujú súdy v Humennom a Košiciach, ktoré o prípade rozhodujú na základe podaní spoločnosti CHEMES. Spoločnosť VSE sa tak ocitla v situácii, keď síce energie dodala načas a po dohode s odberateľom, avšak peniaze za ne už nevidela.

VSE považuje konanie, ako aj neodkladné opatrenia za nezákonné a podala voči nim odvolania. Jeden zo súdov už odvolaniu VSE vyhovel, čím potvrdil nezákonnosť neodkladného opatrenia.

Spolupracovali roky 

Spolupráca medzi VSE a CHEMES-om prebiehala niekoľko rokov. Problémy sa objavili najmä potom, keď sa spoločnosť CHEMES rozhodla nezaplatiť za plyn a energiu dodané VSE od septembra 2022 do decembra 2022. CHEMES ich ďalej spracovával, distribuoval a predával ďalším spoločnostiam v priemyselnom parku alebo dodal formou tepla obyvateľom mesta Humenné.

Vzájomná spolupráca trvala roky, problémy sa začali až pred pár mesiacmi.

Humenský podnik po tom, čo energiu a plyn odobral, od zmluvy s VSE jednostranne odstúpil. Problémom mali byť príliš vysoké ceny za dodané energie. Táto situácia viedla k boju, ktorý niektorí vnímajú ako neplatičstvo, no iní ako spor o ceny energií. 

CHEMES-u zostali energie aj peniaze

Startitup oslovil VSE, ktorá tvrdí, že to, že CHEMES nechce platiť za dodané energie, oznámil VSE počas posledného dňa roku 2022 prostredníctvom listu. V tom čase však VSE firme dodalo všetku zazmluvnenú energiu.

K situácii sa nám vyjadril aj samotný CHEMES, ktorý tvrdí, že od októbra 2021 do konca roka 2022 spoločnosť CHEMES adresovala VSE takmer desať žiadostí o vysvetlenie spôsobu výpočtu a určenia ponúkanej ceny. 

„CHEMES počas celého tohto obdobia dodával svojim zákazníkom teplo vyrobené z plynu a elektriny od VSE a od zákazníkov inkasoval platby,“ uvádza sa v stanovisku VSE s tým, že medzi zákazníkov firmy patrí napríklad Humenská energetická spoločnosť (HES), ktorá sa stará o dodávky tepla obyvateľom mesta. Tí sa tak stali akýmisi rukojemníkmi v celom spore. 

CHEMES cenové ponuky za energie prijal, toto tvrdenie je podložené e-mailovou komunikáciou. Elektrina a plyn im podľa dohody bola dodaná, k zaplateniu za ne však už nedošlo. CHEMES si totiž potichu hľadal iných dodávateľov, a keď sa mu to podarilo, jednostranne odstúpil od zmlúv s VSE a odmieta teraz zaplatiť za energie, ktoré už odobral. 

„CHEMES financie získané od svojich zákazníkov, vrátane občanov mesta Humenné, už ale ďalej nepoužil na úhradu dodaného plynu a elektriny,“ tvrdí VSE. Hoci spočiatku firma s cenami súhlasila, napokon sa rozhodla, že sú príliš vysoké. Ako ďalej uvádza VSE, bolo to tak na základe uzatvorených individuálnych kúpnych zmlúv na nákup energií. 

Záložné právo im nepomohlo

VSE sa tak pokúsila k peniazom dostať inak. VSE oznámila Humenskej energetickej spoločnosti, aby za teplo neplatila CHEMES-u, ale priamo VSE v súlade so záložnými zmluvami. Spoločnosť CHEMES totiž založila svoje pohľadávky voči spoločnosti HES v prospech spoločnosti VSE. VSE sa však k týmto peniazom nedostala pre rozhodnutia súdov, ktoré na základe podania od CHEMES-u zakázali HES platiť VSE.

Dlh vo výške niekoľkých miliónov tak stále trvá a je otázne, či sa VSE k svojim peniazom niekedy dostane. 

Nejde o prvý problém CHEMES-u

V minulosti sa spoločnosť CHEMES sporila o ceny energií aj so spoločnosťou Nexis Fibers, ktorá sídli v priemyselnom parku rodiny Molnárovcov. Spor medzi spoločnosťami sa natoľko vyostril, že prišlo k odstaveniu dodávok energií zo strany CHEMES-u, upozornili vtedy Aktuality

V súvislosti s týmto sporom bola CHEMES-u uložená aj vysoká pokuta od Protimonopolného úradu, voči ktorej podala humenská spoločnosť žalobu na súd.

VSE upozorňuje, že CHEMES vrátil Úradu pre reguláciu sieťových odvetví svoje povolenie na distribúciu plynu. Od ÚRSO však toto povolenie v rovnakom čase získala iná firma, konkrétne CHEMES distribúcia. Tá je úzko spätá s CHEMES-om, čo potvrdzujú aj údaje z Obchodného registra SR.

„VSE sa z dôvodu týchto krokov obáva, že môže ísť o riadený spôsob, ako sa vyhnúť splneniu záväzkov spoločnosti CHEMES voči spoločnosti VSE a iným veriteľom,“ tvrdí VSE s tým, že dúfa, že súdy spravodlivo posúdia vzniknutú situáciu a nebudú tolerovať neplatenie splatných pohľadávok na základe pochybných protinárokov.

Zdražovanie pocítili všetci

Aj bežní Slováci sú si vedomí, že v roku 2022 ceny plynu a elektriny mnohonásobne vzrástli. Stalo sa tak v dôsledku vojny na Ukrajine. 

CHEMES napriek tomu chcel, aby za odber platili nižšie ceny, teda také, aké platili ešte v roku 2021. CHEMES odmietol zaplatiť za dodávky elektriny a plynu, konkrétne od septembra 2022 do konca roka.

CHEMES tvrdí, že zmluva predpokladala dva spôsoby nákupu plynu – na základe burzovej ceny alebo prostredníctvom priamej cenovej ponuky. V októbri 2021 však VSE mala podľa CHEMES-u prvý spôsob vylúčiť a umožniť iba nákup na základe priamej cenovej ponuky.

„Podstata tohto spôsobu nákupu zemného plynu spočíva v tom, že CHEMES má k dispozícii časové okno v trvaní 15 minút od obdržania ponuky VSE, počas ktorého sa musí rozhodnúť, či bude akceptovať cenovú ponuku VSE,“ bráni sa CHEMES s tým, že pri tomto spôsobe neexistuje možnosť preverenia spôsobu výpočtu a určenia ceny ponúkanej VSE, keďže CHEMES si z tohto dôvodu uplatňuje voči VSE protinárok, ktorého rozpätie je vraj od 10,2 mil. eur do 17 mil. eur.

Má ísť o rozdiel medzi sumou, ktorú CHEMES „za zemný plyn musel platiť po netransparentnej a dosiaľ nevysvetlenej zmene spôsobu výpočtu ceny, a sumou, ktorú podľa svojich prepočtov mal reálne platiť“.

VSE objasňuje, že nenakupuje energiu a plyn na burze, no priamo od dodávateľov. Keďže v roku 2022 začala energetická kríza, ponuky týchto dodávateľov boli vyššie ako burzové ceny. VSE informáciu o nákupných cenách nemohla CHEMES-u poskytnúť, pretože nákupné ceny boli predmetom obchodného tajomstva jej dodávateľov. Túto informáciu však spoločnosť CHEMES odmietala prijať.

VSE argumentuje, že ak by si CHEMES myslel, že mu VSE účtuje neprimerané ceny, nepožiadal by o predĺženie spolupráce s VSE aj v ďalšom roku. V decembri 2022 spoločnosť CHEMES ešte prišla so žiadosťou o dodávku energií aj v roku 2023.

VSE zdôrazňuje, že spoločnosť CHEMES ani neodvíja svoj údajný nárok od burzových cien z roka 2022, ale od burzových cien z marca 2021, tzn. z absolútne irelevantného časového obdobia, keď boli ceny energií na diametrálne iných úrovniach ako počas energetickej krízy v roku 2022.

V decembri 2022 dokonca spoločnosť CHEMES ešte prišla so žiadosťou na VSE, týkajúcou sa dodávok energií aj v roku 2023. VSE však odmietla pristúpiť k podmienkam CHEMES-u, v dôsledku čoho CHEMES spoločnosti VSE poslal list, v ktorom si začal uplatňovať svoje nároky.

Rozhodne až súd? 

Východoslovenská energetická spoločnosť sa snažila získať peniaze priamo od HES, to sa im však zatiaľ nepodarilo.

Spoločnosť VSE ešte 5. januára 2023 doručila spoločnosti HES pokyn, aby založené pohľadávky uhrádzala na účet VSE. Zo strany VSE však do tejto chvíle nebola podaná žaloba, v ktorej by súdnou cestou požadovali zaplatenie. 

Podľa našich informácií sa VSE odvolala voči uzneseniam súdov, ktoré vyhoveli návrhu spoločnosti CHEMES. 

VSE považuje vydané rozhodnutia súdov za nesprávne a svojvoľné, pretože popierajú zmysel a obsah CHEMES-om dobrovoľne zriadeného záložného práva. Humenský súd vôbec neskúmal, či sa CHEMES nechce iba účelovo vyhnúť plneniu svojich záväzkov, a jeho tvrdenia nekriticky prevzal.

Košický okresný súd pre zmenu vo svojom rozhodnutí úplne odignoroval, že VSE sa v konaní 2-krát vyjadrila, a znova iba nekriticky prevzal tvrdenia CHEMES-u. Podľa VSE tým súdy porušili jej právo na spravodlivý proces.

Východoslovenská energetika si taktiež dala vypracovať aj právnu analýzu z trestnoprávneho hľadiska. O ďalšom postupne bude teda rozhodnuté na základe záverov tejto analýzy. 

Kto je komu dlžný?

Predmetom sporu je zároveň tvrdenie CHEMES-u, že ten, kto sa obohatil, je spoločnosť VSE. Na úkor CHEMES-u mala vraj získať 8,5 až 14,1 milióna eur. Obohatenie malo spočívať v dodávkach zemného plynu pre CHEMES za vyššie ceny, než za aké bol tento plyn pôvodne nakúpený.

Problémom však je, že CHEMES pri výpočtoch používal ceny z októbra a marca 2021, nie z roku 2022, keď boli podstatne vyššie.

Podľa VSE sa CHEMES týmto spôsobom pokúša dosiahnuť zľavu z kúpnej ceny po tom, čo jej elektrina a plyn boli dodané. Spoločnosť upozorňuje aj na to, že počas roku 2022 sa CHEMES nedožadoval cien z roka 2021. Táto žiadosť prišla až 30. decembra 2022, čiže deň pred koncom platnosti zmluvy. 

Chemes zaslal redakcii Startitup nasledovné vyjadrenie, ktoré zverejňujeme v plnom znení: „Spoločnosť CHEMES, a.s. Humenné neodmieta vo vzťahu k VSE platenie za dodané energie, ale odmieta platiť z jej pohľadu neoprávnene uplatnené čiastky z dôvodu netransparentnej tvorby ceny. Na neštandardné praktiky pri tvorbe ceny spoločnosť CHEMES, a.s. Humenné upozorňuje VSE od októbra 2021, pričom sa doposiaľ nedočkala relevantnej odpovede.“

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Denník N, Aktuality, OR SR

Najnovšie videá

Trendové videá