Vojna sa začala na Kryme a môže sa tam aj skončiť. Polostrov sa stal pre Rusov neudržateľný, tvrdí generál z USA

  • Americký generál vo výslužbe Ben Hodges si myslí, že okupovaný Krym môže Rusom spôsobiť mnoho problémov
  • Ukrajincom sa darí zasahovať významné ciele
putin hodges
TASR/AP, Alexander Kazakov. U.S. Army
  • Americký generál vo výslužbe Ben Hodges si myslí, že okupovaný Krym môže Rusom spôsobiť mnoho problémov
  • Ukrajincom sa darí zasahovať významné ciele

Ukrajinskí obrancovia sú momentálne v defenzíve, čiže sa bránia voči ruským útočným operáciám, i napriek tomu dokážu Rusom na okupovaných územiach spôsobovať veľké problémy.

Príkladom toho je aj územie, kde vojna na Ukrajine v roku 2014 začala – Krymský polostrov, a práve tam sa môže podľa expertov aj vojna skončiť.

Polostrov okupujú Rusi od roku 2014, pričom je obľúbeným miestom ruských dovolenkárov a dôležitým miestom pre ruskú armádu a námorníctvo. Jeho ilegálna anexia bola Rusmi prijatá pozitívne a popularita ruského prezidenta Vladimira Putina vtedy rapídne stúpla.

Teraz je táto pýcha Ruska a Putina v ohrození a hrozí, že sa stane obrovským problémom pre Rusov.

„Ukrajinské vzdušné sily robia Krym pre Rusov neudržateľný. Systematicky eliminujú ruské systémy protivzdušnej obrany, aby iné systémy mohli prísť a zničiť ruské veliteľstvá, logistiku či letecké námorné základne,“ uviedol na sociálnej sieti X americký generál vo výslužbe Ben Hodges, ktorý v minulosti velil americkej armáde v Európe.

Práve systémy protivzdušnej obrany sú cieľmi ukrajinských obrancov, ktoré na ne útočia pomocou striel s plochou dráhou letu, akými sú SCALP (Storm Shadow) či taktických balistických rakiet ATACMS. Obe tieto munície majú dostrel postačujúci na zásahy na polostrove. Munícia ATACMS je navyše veľmi ťažko zostreliteľná.

Ukrajinci tvrdia, že sa im podarilo na Kryme zničiť 15 systémov protivzdušnej obrany Rusov. Medzi zničenou technikou majú byť systémy S-300, S-350 či S-400.

O vysokých stratách v tomto sektore svedčí aj nasadenie experimentálnej zbrane S-500, ktorých má Kremeľ len pár kusov a ktoré ešte nevstúpila do služby.

Dopyt po systémoch protivzdušnej obrany ilustruje aj stiahnutie protivzdušnej obrany z ďalekých Kurilských ostrovov práve na Krym, uvádza Die Welt.

Ukrajina nepotrebuje vylodenie na Kryme, stačí vytvoriť tlak

Okrem samotných systémov protivzdušnej obrany mieria Ukrajinci aj na jej súčasti v podobe radarov i vesmírneho komunikačného centra.

Útoky prebiehajú aj na ruské lietadlá, letiská a zásobovanie s nimi spojené. Podľa expertov sa tak Ukrajinci snažia pripraviť pôdu na nasadenie stíhačiek F-16, ktoré by k nášmu východnému susedovi mali doraziť už tento rok.

Práve cielenie na infraštruktúru ruskej armády, letectva či námorníctva robí pre ozbrojené zložky Kremľa Krym nepotrebným.

„Naďalej na mňa robí dojem metodika zacielenia a trpezlivosť plánovačov ukrajinských vzdušných síl,“ uviedol Hodges.

Experti si myslia, že práve cez Krym môže viesť cesta Ukrajincov k víťazstvu alebo aspoň k výhodnému ukončeniu vojny. Práve polostrov by mohli použiť na zosilnenie vyjednávacej pozície.

krym výbuch
zdroj: Reprofoto: Twitter/Ukraineworld

Neznamená to ale, že Krym bude v nasledujúcich týždňoch oslobodený, alebo že Ukrajina vykoná veľké vylodenie a na samotný polostrov pošle vojská s cieľom dobyť ho.

Podľa bývalého veliteľa v britskom námorníctve Toma Sharpa, ktorý prispieva komentármi na The Telegraph, Kyjev nepotrebuje na Krym nasadiť vojakov.

„Uduste tepny, zvýšte stlačenie a počkajte, kým vyschnú rakety, munícia a základné zásoby. Potom sledujte, ako sa účty hromadia, ako je Putin nútený spáliť zdroje, aby sa udržal na polostrove, pričom nedosiahol nič iné, len sa vyhne strate propagandy,“ uviedol bývalý námorník

„Pridajte k tomu faktor zahanbenia a Krym sa nestane len výrazne obmedzenou operačnou základňou, ale aj bodom na rokovania so strategickou užitočnosťou počas celého konfliktu,“ dodal.

Podobnú taktiku zvolili Ukrajinci aj pri Chersone, z ktorého sa Rusi napokon sami stiahli, pretože čelili neustálemu tlaku ukrajinskej armády. 

Vojna môže vystrašiť turistov – zdroj ekonomiky

Útoky na Kryme pociťujú bežní obyvatelia už nejaký čas, no teraz vystrašili aj segment najdôležitejší pre ekonomiku polostrova – turistov. Dôvodom je incident, ktorý sa v nedeľu odohral v Sevastopole.

Podľa dostupných informácií mierili ukrajinské ATACMS na vojenské letisko. Vyštartovala po nich ale protivzdušná obrana, čo spôsobilo vychýlenie jednej strely, ktorej fragmenty dopadli na neďalekú pláž v Sevastopole. Úlomky mali zabiť štyroch ľudí a ďalších 150 zraniť.

Rusko zo smrti civilistov obvinilo nielen Kyjev, ale aj Spojené štáty. Tie vinu odmietajú a tvrdia, že vinníkom incidentu je práve protivzdušná obrana Rusov.

Krymský most, výbuch na moste, zásah záchranárov
zdroj: TASR/AP

Ak sa budú podobné udalosti opakovať, ruskí dovolenkári môžu siahnuť radšej po inej destinácii, čím by utrpela ekonomika.

Krym je tiež zraniteľný vďaka svojej geografickej polohe. Z Ruska sa naň dá dostať len po Kerčskom moste, ktorý po strelách Ukrajincov nie je doteraz v plnom prevoze. Nie je vylúčené, že Ukrajinci v budúcnosti podniknú opätovné útoky práve na túto stavbu.

Zásobovanie pomocou ruských plavidiel je tiež náročné, keďže Rusi v tejto oblasti utrpeli veľké straty. Momentálne sa najviac tovaru prepravuje cez železničnú trať z Mariupoľu, ktorá je ťažšia na zničenie. 

Zdroje: Die Welt, The Telegraph, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá