Vojna v Sýrii sa opäť rozhorela: Povstalci ovládli strategické oblasti, druhé najväčšie mesto je pod ich kontrolou
- Povstalci ovládli kľúčové oblasti v Aleppe, čím oživili konflikt v Sýrii
- Oslabené vládne sily môžu spôsobiť eskaláciu napätia na Blízkom východe
- Povstalci ovládli kľúčové oblasti v Aleppe, čím oživili konflikt v Sýrii
- Oslabené vládne sily môžu spôsobiť eskaláciu napätia na Blízkom východe
Po 13 rokoch sýrskej občianskej vojny, ktorá si vyžiadala životy pol milióna ľudí, sa konflikt znovu dostáva do centra pozornosti. Povstalci vedení skupinou Hayat Tahrir al-Sham (HTS) spustili neočakávanú ofenzívu na Aleppo, strategické a kultúrne centrum Sýrie, prvýkrát od roku 2016.
Tento útok nielenže zaskočil sýrske vládne sily, ale aj zvýšil riziko eskalácie konfliktu, ktorý už ovplyvňuje celý región.
„Útok na Aleppo má potenciál byť zlomovým bodom. Ak sýrske vládne sily neudržia svoje pozície, situácia sa môže dramaticky destabilizovať,“ uviedol analytik Charles Lister z Middle East Institute pre AP.
Prečo sú boje o Aleppo dôležité?
Aleppo, mesto s bohatou históriou a kľúčovým postavením v obchode, sa počas vojny stalo symbolom konfliktu. Povstalci ho čiastočne ovládali od roku 2012, no v roku 2016 bolo mesto po brutálnej ofenzíve ruského letectva a sýrskej armády dobyté späť vládnymi silami.
Súčasná ofenzíva však naznačuje oslabenie vládnych jednotiek. „Vládne sily sú mimoriadne slabé, v niektorých prípadoch takmer úplne ustúpili,“ komentoval pre AP Robert Ford, posledný americký veľvyslanec v Sýrii.
Konflikt má aj medzinárodné dôsledky. Sýria je rozdelená medzi vládne a opozičné sily, pričom do konfliktu sú zapojené svetové a regionálne mocnosti. Rusko a Irán podporujú Asada, zatiaľ čo Turecko má významný vplyv na opozičné frakcie.
Spojené štáty a Izrael zas vykonávajú letecké údery na vládne a iránske ciele. Aktuálne boje môžu znovu otvoriť ďalšie fronty v už tak napätom regióne, kde sa zároveň odohrávajú konflikty v Gaze a Libanone.
Kto vedie ofenzívu?
Útok vedie skupina Hayat Tahrir al-Sham, považovaná USA a OSN za teroristickú organizáciu. Na čele skupiny stojí Abu Mohammed al-Golani, bývalý líder sýrskej odnože al-Ká*dy, ktorý sa snažil v posledných rokoch prezentovať svoju organizáciu ako umiernenejšiu a zameranú na civilnú správu.
Napriek snahám o zmenu imidžu skupina stále umožňuje pôsobenie ozbrojených frakcií vo svojich oblastiach a v minulosti útočila aj na americké sily.
„Hayat Tahrir al-Sham ukázala schopnosť adaptácie, no stále je to organizácia s pochybnou minulosťou a vojenskými cieľmi,“ uviedol výskumník Aaron Zelin.
Čo sa deje na bojisku?
Povstalci získali kontrolu nad niekoľkými strategickými oblasťami vrátane mesta Sarákib, ktoré je dôležitým dopravným uzlom medzi Aleppom a Damaskom. Podľa Tureckej štátnej agentúry Anadolu ovládajú asi 70 lokalít v provinciách Aleppo a Idlib.
Podľa organizácie AFP na ktorú sa odvoláva TASR je mesto Aleppo už takmer celé ovládané rebelskými skupinami.
„Turecká podpora a slabosť iránskych a ruských spojencov sýrskej vlády vytvorili dokonalú búrku pre tento rýchly postup,“ poznamenala Dareen Khalifa z International Crisis Group.
Sýrska vláda odmietla rozsah povstaleckých úspechov a označila správy za „dezinformácie“. Podľa sýrskej armády pokračujú intenzívne boje a povstalci porušili dohodu o deeskalácii z roku 2019.
Ruské letectvo už reagovalo leteckými útokmi na povstalecké ciele, čo naznačuje, že Moskva zostáva odhodlaná podporovať Asadov režim.
Čo môže prísť ďalej?
Vojenský postup povstalcov v Aleppe môže destabilizovať celú Sýriu a vtiahnuť do konfliktu ďalších aktérov. Rusko a Turecko majú odlišné záujmy, čo môže zvýšiť napätie medzi týmito krajinami.
Celkové obsadenie Aleppa by mohlo povzbudiť ďalšie opozičné skupiny a otvoriť cestu pre návrat Islamského štátu na scénu.
Ako uviedol Rami Abdurrahman zo Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva: „Táto ofenzíva ukazuje, že sýrska vojna zďaleka nekončí a jej dôsledky budú cítiť ešte dlho.“ V nadchádzajúcich dňoch bude kľúčové sledovať reakcie veľmocí a ďalší vývoj na bojisku.
Zdroje: AP, TASR