Vojnové zločiny na Ukrajine: Strategicky umiestnené míny pod telami vojakov ukazujú pravú tvár bojov

  • Vojnové zločiny na Ukrajine sú neustálou témou
  • Ich počet pribúda a brutalita okupantov mnohých šokuje
  • Nesmieme však zabúdať, že predpisy porušujú obe strany
na snímke je muž stojaci pri mínach
REPROFOTO:Twitter/Glasnost Gone
  • Vojnové zločiny na Ukrajine sú neustálou témou
  • Ich počet pribúda a brutalita okupantov mnohých šokuje
  • Nesmieme však zabúdať, že predpisy porušujú obe strany

Vojnové zločiny a zverstvá sú na Ukrajine od začiatku ruskej invázie neustále skloňovanou témou. Z ruskej strany ukrajinská prokuratúra eviduje už 98-tisíc zločinov. Brutalita, mučenie či vraždy civilistov sa počas vojny ukázali ako súčasť ťaženia moskovských vojsk napríklad v Buči, Mariupole alebo Chersone.

No aj v súčasnosti sa počas pretrvávajúcej ukrajinskej ofenzívy objavujú správy o niekedy až nepochopiteľných ťahoch okupantov. Na druhej strane však pod rúškom ruského útoku nemožno zabúdať aj na fakt, že zverstvá na bojiskách páchajú obe strany.

Najnovšiu správu o špinavých taktikách ruskej armády vydala agentúra Reuters, ktorá sa zhovárala s ukrajinskými bojovníkmi v Záporožskej oblasti. Keď vojaci našli na bojisku telá ruských jednotiek, niečo sa im na nich nezdalo.

„Boli tam traja či štyria mŕtvi. Dvaja chlapi ležali na sebe, čo vzbudzovalo podozrenie, pretože ak by došlo k výbuchu, boli by odhodení rôznymi smermi. Tu ale jeden ležal na druhom,“ opísal pre agentúru Volodymyr, 47-ročný sapér. Ten má vo vojne azda najnebezpečnejšiu prácu – na fronte odstraňuje nášľapné míny.

„Ešteže sme sa ich nedotkli. Keď sme sa k nim totiž dostali s mačiatkami, videli sme, že sa pod nimi nachádza mína,“ vysvetlil. Takzvané „mačiatka“ sa používajú na odstraňovanie výbušnín. Ide o kliešte, ktoré si svoju prezývku zaslúžili vďaka svojmu dizajnu pripomínajúcemu mačacie pazúry.

„Vybuchlo to a obe telá vyhodilo do vzduchu, ale vďakabohu sa nám nič nestalo,“ podotkol Volodymyr. Okupanti teda použili telá svojich mŕtvych na prekrytie nášľapnej míny. Tie nastražili pozdĺž stoviek kilometrov frontu. Práve pre tieto výbušniny sa podľa ukrajinských veliteľov spomalilo tempo ich protiofenzívy.

Čo sú to vojnové zločiny?

Je rozdiel medzi vojnovým zločinom a zverskou taktikou. Ako píše BBC, aj vojna má svoje pravidlá. Tie možno nájsť v Ženevských konvenciách či iných medzinárodných zákonoch a dohodách. Závažné trestné činy ako vražda či znásilnenie sú známe ako „zločiny proti ľudskosti“. Za istých okolností sa označujú aj ako „genocída“.

Vojenské sily tiež nemôžu úmyselne útočiť na civilistov – ani na infraštruktúru, od ktorej sú bežní ľudia závislí, teda napríklad na elektrárne. Zakazujú sa tiež niektoré zbrane vrátane istých protipechotných nášľapných mín. Najmä keď ležia na neoznačených miestach.

Aj keď Rusko nie je zmluvnou stranou medzinárodného dohovoru, ktorý zakazuje používanie protipechotných nášľapných mín, tieto nahlásené akcie porušujú všeobecné medzinárodné právo o vojnových zločinoch a medzinárodný protokol, ktorého zmluvnou stranou Rusko je.

Vojnové zločiny na Ukrajine však páchajú obe strany.

Z nepovoleného používania nášľapných mín boli v januári tohto roka obvinené aj ukrajinské jednotky, pripomína Voa. Ukrajinská vláda následne uviedla, že podrobnú správu o „početných prípadoch“, podľa ktorej ukrajinské sily rozmiestnili zakázané protipechotné míny, „príslušné orgány Ukrajiny náležite preštudujú“.

Tisíce ľudí bez končatín

Podľa najnovšej analýzy The Wall Street Journal údaje od protetických spoločností, lekárov a charitatívnych organizácií odhaľujú, že od začiatku vojny ako takej prišlo približne 50 000 Ukrajincov o jednu alebo viac končatín. Počet traumatizovaných však môže byť ešte vyšší, podotýka prominentný denník.

A práve v Záporožskom regióne, kde sapéri odhalili nastraženú pascu pod telami ruských vojakov, potrebuje amputácie 40 až 80 percent všetkých nemocničných pacientov.

Na začiatku vojny boli hlavnou príčinou amputácií zranenia utrpené počas delostreleckých a raketových útokov. Teraz sú mnohí zranení nášľapnými mínami nasadenými pozdĺž frontovej línie, dodáva WSJ.

Vojenských zločinov neustále pribúda a ako podotýka portál Verdict zaoberajúci sa analýzami súdnych tém, spravodlivosť musí byť spravodlivosťou pre všetkých. To znamená, že zodpovednosť za vojnové svoje zločiny musia niesť obe strany.

Napriek prísľubom ukrajinskej vlády neboli k 16. marcu tohto roka predložené žiadne správy o štátnom vyšetrovaní dôveryhodných obvinení z ukrajinských vojnových zločinov.

Samozrejme, počet známych aj údajných ruských previnení počas konfliktu výrazne prevyšuje počet obvinení voči ukrajinským silám. Podľa Verdictu sa zdá, že neutíchajúca brutalita Rusov sa skôr stáva ich charakteristikou než chybou v stratégii. Ale ani to nemôže žiadnu stranu zbaviť zodpovednosti za jej vlastné činy, dodávajú analytici.

Zdroje: Reuters, BBC, Voa, Just Security, The Kyiv Independent, The Wall Street Journal, Verdict, Twitter/Glasnost Gone

Najnovšie videá

Trendové videá