Vojnový kvíz: Mäsiar z Bosny, čierny jastrab zostrelený či vojna v Iraku. Ako dobre poznáš históriu?
- Po druhej svetovej vojne neskončili konflikty
- Niektoré vojny sú už zabudnuté, iné máme v živej pamäti, ďalšie trvajú doteraz
- Ukáž, ako ovládaš vojenské konflikty od druhej svetovej vojny po súčasnosť
- Po druhej svetovej vojne neskončili konflikty
- Niektoré vojny sú už zabudnuté, iné máme v živej pamäti, ďalšie trvajú doteraz
- Ukáž, ako ovládaš vojenské konflikty od druhej svetovej vojny po súčasnosť
O vojne na Ukrajine sa často hovorí, že ide o najväčší ozbrojený konflikt na území Európy od druhej svetovej vojny. Bývalé štáty Juhoslávie sa ale týmto cítia dotknuté. Druhou svetovou vojnou sa ozbrojené konflikty v Európe, v bývalom Sovietskom zväze, na Blízkom východe, v Afrike či v Ázii neskončili.
Niektoré konflikty sú už dávnou minulosťou, na ktorú si matne spomíname, ako napríklad Vojna vo Vietname alebo civilné vojny v Afrike. Ďalšie vojny sa stali nekonečnými, ako vojna v Afganistane. Iné, naopak, trvajú doteraz, ako občianska vojna v Jemene či konflikt na Ukrajine.
Otestuj sa v našom kvíze, či ovládaš vojenské konflikty od druhej svetovej vojny po súčasnosť.
Vojna vo Vietname sa skončila porážkou?
Takmer 20-ročná vojna vo Vietname sa skončila porážkou Južného Vietnamu, ktorý podporovali Spojené štáty, Austrália alebo Južná Kórea. Víťazom sa stal Severný Vietnam podporovaný Sovietskym zväzom a Čínou. Koniec vojny priniesol zjednotenie Vietnamu pod Vietnamskú socialistickú republiku. V histórii USA sa vojna vo Vietname zapísala ako mimoriadne nepopulárna, protivojnové hnutie usporiadalo mnohé protesty voči nej. USA stratili vyše 50-tisíc vojakov.
Ktorý vodca KĽDR z dynastie Kimovcov spustil inváziu do Južnej Kórey?
Inváziu do Južnej Kórey spustil zakladateľ KĽDR Kim Ir Sen v roku 1950. Inváziou tak odštartovala trojročná Kórejská vojna. Invázia ale nebola príliš úspešná a na pomoc Južnej Kórey prišli vojaci OSN na čele so Spojenými štátmi. Tí nielenže vytlačili jednotky KĽDR naspäť, ale aj obsadili hlavné mesto KĽDR Pchjongjang. Situácia sa skomplikovala so vstupom Číny do konfliktu. Napokon bolo prímerie podpísané v roku 1953.
Ktorá zbraň v rukách mudžahídov zohrala významnú rolu počas ruskej invázie v Afganistane?
Prenosný protilietadlový raketový systém (MANPADS) Stinger zohral významnú rolu počas ruskej invázie v Afganistane. Ústredná spravodajská služba (CIA) nim aj inými zbraňami suplovala afganských mudžahídov. V ich rukách sa mal stať smrtiacou zbraňou voči ruským helikoptéram a lietadlám. Taktiež zdvihol morálku bojovníkov. Množstvo Stignerov sa po skončení invázie dostalo na čierny trh a spôsobilo množstvo zostrelení i civilných lietadiel.
V ktorej krajine sa odohrali udalosti známe ako Čierny jastrab zostrelený?
Udalosti známe ako Čierny jastrab zostrelený alebo Bitka o Mogadišo sa odohrala v Somálsku. Počas občianskej vojny v Somálsku sa do mierovej intervencie pustili sily Spojených národov (OSN) pod vedením Spojených štátov. V rámci operácie Gothic Serpent, ktorá mala za úlohu zadržať diktátora Mohameda Farraha Aidida, začali Američania zatýkať i jeho spolupracovníkom. Pri jednom zatknutí dvoch pobočníkov diktátora bol zostrelený vrtuľník UH-60 Black Hawk. O niekoľko hodín bol zostrelený ďalší vrtuľník Black Hawk, pričom pád vrtuľníku prežil len pilot. Na pomoc mu prišli dvaja ostreľovači Delta, ktorí sa pokúšali zabezpečiť miesto havárie. Sniperi ostreľovali útočiaci somálsky dav, no napokon boli zabití. Pilot vrtuľníka bol davom takmer dobitý na smrť. Tieto udalosti viedli k tomu, že vtedajší prezident Bill Clinton stiahol americké vojská z krajiny.
Opotrebovávacia vojna bol konflikt na konci 60. rokov, ktoré dve strany v ňom bojovali proti sebe?
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
Opotrebovávacia vojna medzi Egyptom a Izraelom trvala tri roky. Oficiálne išlo o vojnu medzi Izraelom a viacerými arabskými krajinami, okrem Egypta stáli na strane arabov aj Jordánsko či Sýria. Vojny sa zúčastnil aj bývalý premiér Izraela Benjamin Netanjahu, ktorý slúžil v elitnom komande Sajeret Matkal.
Vojna v ktorých dvoch krajinách odštartovala sériu občianskych vojen v Juhoslávii?
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
Sériu občianskych vojen v Juhoslávii odštartovalo vyhlásenie nezávislosti Slovinska a Chorvátska v roku 1991. V oboch krajinách žilo množstvo etnických Srbov, ktorí s opustením Juhoslávie nesúhlasili. To vyvolalo napätie medzi Slovincami, Chorvátmi a Srbmi. V Chorvátsku toto napätie prerastalo do menších ozbrojených konfliktov medzi Chorvátmi a chorvátskymi Srbmi už na jar 1991. Následne vojna prerástla do otvoreného konfliktu medzi Chorvátskom a juhoslovanskou armádou, neskôr Republikou srbskou, až do roku 1995. Vojna v Slovinsku bola pomerne krátka, trvala len desať dní a kvôli tomu získala prezývku Desaťdenná vojna či Víkendová vojna.
Kto získal neslávne známu prezývku Mäsiar z Bosny?
Prezývku Mäsiar z Bosny získal veliteľ vrchný veliteľ síl bosnianskych Srbov Ratko Mladić počas vojny v Juhoslávii. Mladić má na svedomí obete obliehania v Sarajeve či masaker v Srebrenici. Pri obliehaní Sarajeva, ktoré trvalo až štyri roky, zahynulo približne 11-tisíc ľudí. Pri masakri v Srebrenici zahynulo viac ako 8-tisíc bosnianskych moslimov. Zabíjaní boli hlavne muži a chlapi, tento akt uznáva medzinárodné spoločenstvo ako akt genocídy. Udalosti v Srebrenici prispeli k zapojeniu Severoatlantickej aliancie (NATO) do konfliktu v podobne bombardovania srbských pozícií.
Koľko vojen bol v Čečensku od rozpadu Sovietskeho zväzu
V Čečensku sa odohrali dve vojny od rozpadu Sovietskeho zväzu. V prvej vojne sa Čečensko usilovalo o osamostatnenie od Ruska. Rusko ale vyslalo na územie Čečenska svoje jednotky. Čečeni viedli vojnu partizánskym štýlom, čo viedlo k jej naťahovaniu a neskôr protestom zo strany ruskej verejnosti. Druhá vojna v Čečensku sa prezentovala ako protiteroristická operácia. Na čelo krajiny sa dostal promoskovsky orientovaný Achmat Kadyrov, otec Ramzana Kadyrova.
Ktorý konflikt, v ktorom pôsobili Spojené štáty, sa do dejín zapísal ako najdlhšia vojna?
Najdlhší konflikt, v ktorom pôsobili Spojené štáty, bola vojna v Afganistane. Intervenciu v Afganistane začali Spojené štáty a Veľká Británia ani nie mesiac po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, keď teroristi zaútočili na Svetové obchodné centrum, Pentagón a cieľom mal byť pravdepodobne Kongres alebo Biely dom. Útok bol naplánovaný z územia Afganistanu, kde vládol Taliban, ktorý z krajiny urobil bezpečné útočisko pre teroristov. Spojené štáty a ich spojenci z krajiny odišli až po 20. rokoch – minulý rok v auguste.
V ktorej krajine napokon dopadli vodcu teroristickej organizácie al-Káida Usáma bin Ládina?
Usáma bin Ládin má na svedomí tisícky životov dolapili ho až 10 rokov po 11. septembri v pakistanskom Abbottábáde, kde sa skrýval rodák zo Saudskej Arábie. Jeho smrť bola významným úspechov vo vojne voči teroristom.
Prečo bol kritizovaný viceprezident Georga Busha Dick Cheney počas vojny v Iraku?
Viceprezident Dick Cheney bol ústrednou postavou v Bushovej administratíve, ktorá podporovala intervenciu v Iraku. Spoločne s Bushom tvrdili, že iracký prezident Saddám Husajn vlastní zbrane hromadného ničenia a dokonca, že má prepojenia na al-Káidu. Zbrane hromadného ničenia sa ale v Iraku nenašli a Cheney čelil podozreniu, že vojna v Iraku bola ušitá na mieru energetickým firma. V jednej z nich obchodujúcej z ropou Halliburton Energy Services pôsobil ako viceprezident, dokiaľ sa nestal viceprezidentom Busha. Práve táto firma zarobila na vojne v Iraku.
Kde sa začala Arabská jar ?
Odštartovanie Arabskej jari má na svedomí samovražda 26-ročného Muhammada Buazízího, ktorý sa upálil v Egypte na protest voči zlým životným podmienkam a nezamestnanosti. Jeho smrť rozdúchala vlnu protestov v arabských krajinách, vrátane Alžírska, Jemenu, Jordánsku, Bahrajnu, Sýrii a v Líbyi. Niektoré z protestov vyústili do občianskej vojny, iné do zvrhnutia vládcov.
Aké zakázané zbrane používal režim Bašára Asada?
Režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada podľa OSN používal útoky chemickými zbraňami, najčastejšie chlórom a sarínom. V Sýrii malo taktiež dôjsť aj k použitiu kazetovej munície, tvrdí organizácia Human Right Watch.
V ktorom roku sa začala prvá invázia na Ukrajinu?
Ruské jednotky prvýkrát prekročili hranice Ukrajiny v roku 2014. Prvá invázia mala za následok anexiu Krymu a podporu proruských separatistov na východe Ukrajiny.
Ktorá krajina nestojí na strane vlády v Jemene, ale, naopak, podporuje povstalcov z radov šiitskych vzbúrencov tzv. Húsíov?
Vzbúrencov vo občianskej vojne v Jemene podporuje Irán. Občianska vojna sa ťahá od roku 2014 do súčasnosti. Tamojšiu vládu podporuje hlavne Saudská Arábia, ktorá na rebelov nasadila aj letecké útoky.