Voľby by vyhral Fico a koalícia OĽANO by skončila mimo parlamentu, ukázal najnovší prieskum
- Smeru aj naďalej vedie
- Najnovší prieskum ukazuje, že OĽANO by sa do parlamentu nedostalo
- Smeru aj naďalej vedie
- Najnovší prieskum ukazuje, že OĽANO by sa do parlamentu nedostalo
Aktuálne preferencie namerala pre portál Tvnoviny.sk aj agentúra FOCUS. Strana Smer je na čele s 18,1 percentami hlasov. Na druhom mieste je Hlas s podporou 16 percent opýtaných voličov. Tretie miesto obsadilo Progresívne Slovensko s 14,3 percentami hlasov.
Smer aj Hlas zaznamenali mierne zníženie v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom. Na druhej strane, Progresívne Slovensko stúplo o niekoľko desatín percenta.
Za Hlasom nasleduje politická strana Republika, ktorá získala 8,7 percenta hlasov, a strana OĽANO, ktorá získala 6,2 percenta hlasov. Na základe aktuálnych preferencií tohto prieskumu, by hnutie Matoviča zostalo mimo parlamentu.
Aliancia pred „bránami“ parlamentu
Podľa tohto prieskumu by sa ale do parlamentu dostala aj politická strana Sme rodina s podporou 5,6 percenta hlasov. Tesne by brány preliezli aj strany SaS (5,2 percenta) a SNS (5,1 percenta). Tieto percentuálne výsledky naznačujú, že tieto strany by mali dosť hlasov na vstup do parlamentu, ale ich úspech je pomerne slabý.
Pred bránami Národnej rady SR by skončili politické subjekty Aliancia s podporou 4 percent, Demokrati s podporou 3,8 percenta a ĽSNS s podporou 2,3 percenta hlasov.
Prieskum bol realizovaný v období od 21. júla do 26. júla 2023 na vzorke 1 024 respondentov. Kládli im nasledovnú otázku: „V septembrových voľbách kandiduje 25 politických strán a hnutí. Plánujete sa ich zúčastniť? Ak áno, ktorú z nich plánujete voliť?“
Celkom 13,3 percenta respondentov uviedlo, že by nevolili (tzn. nevybrali by žiadnu politickú stranu) a 15,7 percenta opýtaných nebolo ešte rozhodnutých.
Smer aj naďalej „kraľuje“
Podľa ďalšieho exkluzívneho prieskumu agentúry Polis Slovakia pre spoločnosť Zoznam, ak by sa voľby konali v júli 2023, strana Smer-SSD by získala najväčšiu podporu s 23,1 percentami hlasov. Nasledovalo by Progresívne Slovensko s 13,6 percentami a Hlas-SD s 12,5 percentami hlasov.
Z údajov prieskumu je zrejmé, že medzi stranou Smer a ostatnými stranami narastá značná priepasť. Ako uvádza portál Topky.sk, Progresívne Slovensko stráca voči Smeru takmer 10 percent.
Napriek tomu, prvé tri strany (Smer-SSD, Progresívne Slovensko a Hlas-SD) by sa do parlamentu dostali, avšak situácia je napätá, pokiaľ ide o postavenie ďalších strán, ktoré by do parlamentu prešli tiež.
Prieskum bol vykonávaný telefonicky v období od 22. do 27. júla 2023 na vzorke 1 034 respondentov. Otázka, ktorá im bola položená, znela: „Keby boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu, hnutie, alebo koalíciu by ste volili?“
Podľa prieskumu, nasledujúcimi stranami sú Hnutie Republika s podporou 8,4 percenta. Koalícia OĽANO a priatelia má zisk 6,2 percenta, čo by nestačilo na to, aby prešla do parlamentu, keďže potrebuje minimálne 7 percent.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) sa umiestnilo na šiestom mieste so ziskom 5,5 percenta. Aliancia a Slovenská národná strana (SNS) sú za nimi s 5,4 percentami. Poslednou stranou, ktorá vážne balansuje nad kvótou, je strana SASKA s podporou 5,2 percenta, čo by im tesne stačilo na prechod do parlamentu.
Za „bránami“ parlamentu sa umiestnilo hnutie Sme rodina s 4,5 percentami, potom nasleduje Kotlebova ĽSNS s 3,1 percentami. Hegerovi Demokrati získali 3 percentá a Modrí, Most Híd 2,5 percent. Maďarské fórum získalo celkom 1,6 percent.
Preferencie boli spočítané z 56 % účasti respondentov. To znamená, že len 56 % zo všetkých oslovených respondentov vyjadrilo svoju preferenciu voči stranám v prieskume.
Hlasovací preukaz
Čo sa týka volieb, voliť v parlamentných voľbách bude možné aj mimo trvalého bydliska kdekoľvek na Slovensku. Volič na to potrebuje hlasovací preukaz. Treba oň vopred požiadať obec, v ktorej má trvalý pobyt. Obce začnú vydávať hlasovacie preukazy od 16. augusta. Osobne bude možné vybaviť si preukaz najneskôr deň pred voľbami, teda 29. septembra.
Obec má do 10. augusta zverejniť na úradnej tabuli a na webe, ak ho má zriadený, e-mailovú adresu na doručenie žiadosti o vydanie hlasovacieho preukazu.
„Hlasovací preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu voličov v ktoromkoľvek volebnom okrsku, teda aj vo volebnom okrsku, v ktorom bol pred vydaním hlasovacieho preukazu zapísaný v zozname voličov,“ píše na svojom webe Ministerstvo vnútra (MV) SR.
Volič môže požiadať o hlasovací preukaz osobne najneskôr posledný pracovný deň pred voľbami v úradných hodinách obce. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Požiadať oň môže aj splnomocnená osoba, a to najneskôr deň pred voľbami. Viac informácií je na webe rezortu vnútra.
Volič môže o preukaz požiadať aj listom alebo e-mailom tak, aby sa žiadosť doručila najneskôr 8. septembra. Obec zašle hlasovací preukaz voličovi na adresu trvalého pobytu, ak v žiadosti neuvedie inú adresu, najneskôr tri pracovné dni od doručenia žiadosti. Zasielať sa bude doporučenou zásielkou „do vlastných rúk“.
Pri strate alebo odcudzení hlasovacieho preukazu obec voličovi nový preukaz nevydá. Volič musí vo volebnej miestnosti okrem hlasovacieho preukazu predložiť aj občiansky preukaz. Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra.
Zdroje: Topky.sk, TASR, Tvnoviny.sk