VOĽBY V USA ONLINE: Vyše 60 miliónov Američanov už volilo, máme výsledky prvých spočítaných hlasov
- Zvíťazí Kamala Harris alebo Donald Trump?
- Ostro sledované voľby sledujeme online
- Zvíťazí Kamala Harris alebo Donald Trump?
- Ostro sledované voľby sledujeme online
Redakcia Startitup sleduje vývoj amerických volieb v tomto aktualizovanom článku. Pre nové informácie je potrebné načítať stránku nanovo.
Aktuálna volebná mapa na základe posledného prieskumu
12:52 Slováci veria Donaldovi Trumpovi viac ako Kamale Harrisovej
Na Slovensku máme väčšiu dôveru k Donaldovi Trumpovi než ku Kamale Harrisovej, zatiaľ čo medzi svetovými lídrami si najväčšiu dôveru získal Petr Pavel, odhaľuje prieskum Ipsosu. Pri všetkých zahraničných lídroch, vrátane českého prezidenta, však stále prevládajú negatívne emócie, informuje Denník N.
12:26 Prvé volebné miestnosti sa už otvorili
Ako informuje CNN, volebné miestnosti v ôsmich amerických štátoch, vrátane Connecticutu, New Jersey a Virginie, sa otvorili o 6:00 ráno ET.
V Indiane a Kentucky sa niektoré miesta otvoria až o 7:00 (východného času) kvôli časovým pásmam, zatiaľ čo malé obce v Maine môžu začať až o 10:00 (východného času).
V Dixville Notch v New Hampshire sa tradične hlasovalo o polnoci, kde Kamala Harris a Donald Trump získali po tri hlasy.
11:50 Pripravili sme si pre teba aj článok s odpoveďami na časté otázky
10:35 S bývalým ministrom zahraničných vecí SR Pavlom Demešom sme sa rozprávali o voľbách
Do relácie Pod tlakom zavítal Pavol Demeš, zahranično-politický analytik a bývalý minister zahraničných vecí SR. Diskutovali sme s ním o sa prezidentských voľbách v USA.
S Demešom sme prebrali priebeh volebných kampaní, podporu Elona Muska Trumpovi a zamysleli sa nad tým, aké dôsledky by malo víťazstvo Trumpa alebo Harrisovej pre Slovensko.
10:30 Americké bezpečnostné služby varujú pred dezinformáciami z Ruska
Americké úrady varovali, že operácie prepojené s Ruskom šíria dezinformácie o údajnom plánovaní podvodu vo volebných štátoch, aby ovplyvnili výsledok prezidentských volieb.
Úrad riaditeľa národnej rozviedky, FBI a Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť uviedli, že tieto ruské aktivity môžu podnecovať násilie, najmä proti volebným úradníkom.
Podobné hrozby pochádzajú aj od Iránu, ktorý sa tiež snaží ovplyvniť priebeh volieb šírením dezinformácií, informuje denník The Guardian.
10:10 Donald Trump naznačil, že ak prehrá, tak to bude chyba jeho podporovateľov
Ako informuje portál ABC News, Trump naznačil, že v prípade jeho neúspechu proti viceprezidentke Kamale Harrisovej by mohla byť vina na strane jeho podporovateľov.
„Ak republikáni prídu voliť, jeho protivníci s tým nemôžu nič urobiť,“ povedal. „Inými slovami, aby ste sa trochu cítili zodpovední, mohli by sme obviniť len vás.“ Neskôr Trump vyhlásil, že má na svojej strane „tichú väčšinu“ a vyzval svojich prívržencov, aby „prehovorili nahlas“.
9:53 Čo nám hovorí posledný „megaprieskum“?
V tomto článku sme ťa informovali o „megaprieskume“, ktorý predbežne naznačuje mierne víťazstvo Kamaly Harrisovej nad Donaldom Trumpom.
Prieskum medzi 31 000 voličmi ukazuje, že Harris vedie v kľúčových štátoch ako Michigan, Nevada, Pensylvánia a Wisconsin, zatiaľ čo Trump má náskok v Georgii a Severnej Karolíne.
Harris získava podporu starších bielych žien, kým Trump posilňuje svoje postavenie medzi mladšími černošskými a hispánskymi mužmi.
9:49 Viac ako 60 miliónov ľudí už vo voľbách hlasovalo
Ako informuje portál BNO News, v prezidentských voľbách USA už hlasovalo 63 miliónov ľudí, to je takmer 40% všetkých hlasov z volieb v roku 2020.
8:31 Harris aj Trump majú po sčítaní v Dixville Notch po tri hlasy
V malej komunite Dixville Notch v americkom štáte New Hampshire v utorok oznámili prvé výsledky prezidentských volieb v Spojených štátoch. Obaja kandidáti, Kamala Harris a Donald Trump, tam získali po tri hlasy. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
Volebné miestnosti v Dixville Notch pri hraniciach s Kanadou na severovýchode USA sa otvorili o polnoci miestneho času (06.00 h SEČ). Komunita má len šesť registrovaných voličov – štyroch republikánov a dvoch nezaradených. Ich volebná účasť dosiahla 100 percent.
Hlasovaním v tejto malej obci v New Hampshire sa začal deň volieb amerického prezidenta, respektíve prezidentky. V súboji o Biely dom sa stretáva súčasná demokratická viceprezidentka USA Kamala Harris a republikánsky exprezident Donald Trump.
Hoci je oficiálnym termínom tohtoročných volieb 5. november, v predstihu stihlo svoj hlas jednému z kandidátov odovzdať približne 80 miliónov ľudí, vyplýva z údajov.
O víťazovi rozhodne na základe výsledkov volieb zbor voliteľov, v ktorom má každý štát určený počet hlasov. Celkovo ich je 538 a úspešný kandidát musí získať viac ako polovicu, teda najmenej 270 hlasov. Najviac voliteľov, až 54, má Kalifornia.
Najväčšia pozornosť sa však v amerických voľbách sústredí na takzvané swing states, kde sú šance oboch kandidátov na víťazstvo mimoriadne vyrovnané. Do tejto skupiny tento rok patrí sedem štátov: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pensylvánia, Severná Karolína a Wisconsin.
Prvé volebné miestnosti sa zatvoria na východe štátu Kentucky a vo väčšine štátu Indiana – už o 18.00 h miestneho času (v stredu 00.00 h SEČ).
7:56 Muskova lobby môže rozdávať voličom po milióne dolárov, rozhodol súd
Lobingová skupina America PAC miliardára Elona Muska môže ďalej rozdávať voličom v nerozhodnutých štátoch po jednom milióne dolárov až do prezidentských volieb. Rozhodol o tom v pondelok súd v americkom štáte Pensylvánia, informuje TASR podľa správy stanice BBC.
Rozdávanie peňazí skupinou America PAC sa má skončiť v utorok a konečný príjemca bol už určený, povedal na pojednávaní Muskov právny zástupca Chris Chrober.
Podľa BBC zároveň prekvapivo priznal, že ľudí, ktorí dostali alebo dostanú peniaze, nevybrali náhodne, ako sa mnohí domnievali, ale zvolila ich samotná skupina.
Pensylvánsky sudca Angelo Foglietta zdôvodnenie svojho verdiktu v prospech lobingovej skupiny bezprostredne neuviedol.
Okresný prokurátor mesta Filadelfia Lawrence Krasner predtým označil tento proces za podvod „navrhnutý na skutočné ovplyvnenie volieb“ a žiadal o jeho zastavenie. „Všetko to bol politický marketing maskovaný ako lotéria,“ uviedol.
Riaditeľ America PAC Chris Young svedčil, že príjemcov najskôr preverujú so zámerom „vycítiť ich osobnosť a uistiť sa, že sú to ľudia, ktorých hodnoty sú v súlade“ so skupinou. Príjemcov tiež donútili podpísať dohodu o mlčanlivosti.
Musk v prezidentských voľbách otvorene podporuje kandidáta Republikánskej strany Donalda Trumpa, ktorý súperí so súčasnou demokratickou viceprezidentkou USA Kamalou Harrisovou.
Miliardár ešte v októbri na jednom zo zhromaždení na podporu Trumpa oznámil, že každý deň až do dňa volieb „náhodne“ rozdá milión dolárov jednému z voličov z tzv. swing states, teda štátoch, v ktorých sú šance oboch kandidátov na víťazstvo mimoriadne vyrovnané. Bezprostredne podľa agentúry AP nie je jasné, či už niekto tieto peniaze dostal.
BBC objasňuje, že pôvodne sa očakávalo, že v prípade Muskovej iniciatívy pôjde o náhodné žrebovanie registrovaných voličov, ktorí podpísali petíciu na podporu prvého a druhého dodatku ústavy USA.
Americké ministerstvo spravodlivosti v reakcii varovalo, že America PAC by mohla porušovať volebné zákony, ktoré zakazujú platiť ľuďom za registráciu vo voľbách.
Zdroje: TASR, X/BNO, ABC News, The Guardian, CNN, Denník N