Voliči s Covidom majú poslednú šancu žiadať o prenosnú urnu. V nemocniciach sú stovky pacientov s Covidom
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 175
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 019
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 175
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 019
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 838 706, za predchádzajúci deň pribudli 4 zaočkovaní. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 175 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 330 583, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 852 223 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 614 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 6 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 592.
Počet obetí na COVID-19 klesol, na celkových úmrtiach sa podieľal takmer dvoma percentami. COVID-19 bola až ôsma najčastejšia príčina úmrtí, uvádza v tlačovej správe Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).
Na Slovensku zomrelo v septembri 4,1 tisíca osôb, čo predstavovalo o 0,4 percenta ľudí menej (18 osôb) než hodnota päťročného priemeru rokov 2015 – 2019 pred nástupom pandémie. Podľa ŠÚ SR to bol zároveň najnižší mesačný počet úmrtí v tomto roku.
„Podúmrtnosť oproti 5-ročnému priemeru pred pandémiou ovplyvnil nižší počet zomretých na jednu z najčastejších príčin zomierania – nádorové ochorenia. K poklesu septembrových hodnôt úmrtnosti v porovnaní s predpandemickými hodnotami prispel aj 30 percentami pokles počtu zomretých na vonkajšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti a nižší počet zomretých na infekciu COVID-19,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.
Možnosť prenosnej urny
Voliči s ochorením COVID-19, ktorí sú v povinnej domácej izolácii, môžu do piatka do 12:00 požiadať príslušný obecný alebo mestský úrad o prenosnú volebnú urnu.
Úrad zabezpečí vyslanie špeciálnej volebnej komisie, ktorá sa musí riadiť odporúčaniami Úradu verejného zdravotníctva SR. Členovia takejto komisie majú mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom a použiť jednorázové rukavice pri návšteve každého voliča.
Zároveň majú právo vyzvať voliča k prekrytiu nosa aj úst, k dezinfekcii rúk a k použitiu vlastného pera. V prípade, že volič vlastné písacie potreby nemá k dispozícii, musí ich komisia po každom voličovi vydezinfikovať.
„Podrobné informácie k podmienkam vyslania špeciálnej volebnej komisie poskytne príslušný obecný/mestský úrad podľa miesta trvalého bydliska,“ informoval hlavný hygienik Ján Mikas.
Úrad verejného zdravotníctva v súvislosti so spojenými voľbami, ktoré budú v sobotu 29. októbra, odporúča vo volebných miestnostiach dodržiavať základné hygienicko-epidemiologické opatrenia.
„Ide o preventívne kroky, ktorými je možné počas aktuálnej pandémie COVID-19 a aj chrípkovej sezóny znižovať riziko šírenia respiračných ochorení,“ uviedol Mikas.
Členom volebných komisií odporúča zabezpečiť dezinfekciu pre voličov pred vstupom do volebnej miestnosti, ako aj dezinfekciu na stoloch pre členov volebnej komisie. Vo volebnej miestnosti by mal byť len potrebný počet voličov v jednom okamihu, aby sa predišlo zhromažďovaniu osôb na jednom mieste.
Všetkým osobám v interiéri Mikas odporúča prekrytie horných dýchacích ciest. Členov komisií vyzýva, aby volebné miestnosti pravidelne vetrali a zabezpečili dezinfekciu dotykových plôch, kľučiek a písacích potrieb. Perá by sa mali dezinfikovať po každom použití voličom a nemali by sa zdieľať medzi sebou.
Hlavný hygienik odporúča voličom, aby si prekryli horné dýchacie cesty, najlepšie respirátorom. Do volebnej miestnosti majú vstupovať na vyzvanie, pri čakaní v rade dodržiavať dostatočný odstup.
Pred vstupom do volebnej miestnosti a aj po odchode z nej radí vydezinfikovať si ruky. Pri predložení občianskeho preukazu a výzve člena komisie na ukázanie tváre si volič zloží respirátor a po overení totožnosti si ho môže opäť nasadiť, radí Mikas.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, SITA