Volkswagen hrozí odchodom zo Slovenska. Presun výroby by zasiahol tisíce ľudí
- Volkswagen uviedol, že presun výroby by mohol smerovať k juhozápadnej Európe
- Továrne v Česku a na Slovensku patria k tým, ktoré sú na ruský plyn najviac odkázané
- Volkswagen uviedol, že presun výroby by mohol smerovať k juhozápadnej Európe
- Továrne v Česku a na Slovensku patria k tým, ktoré sú na ruský plyn najviac odkázané
Volkswagen ako najväčší výrobca automobilov v Európe by v prípade pretrvávajúceho nedostatku zemného plynu mohol presunúť výrobu z východnej Európy či Nemecka do iných krajín, informoval o tom portál Bloomberg, ktorý sa odvolal na vyjadrenie zástupcov firmy Volkswagen.
Práve toto je najnovší signál toho, že ruská invázia na Ukrajinu môže ohroziť aj európsky priemysel. Práve továrne v Českej republike, Nemecku či u nás na Slovensku patria k tým, ktoré sú na ruský plyn odkázané najviac.
„Strednodobou alternatívou je väčšia lokalizácia či premiestnenie výrobných tovární,“ uviedol pre Bloomberg šéf koncernu Volkswagen. Nemecko neočakáva nedostatok plynu už túto zimu, avšak obáva sa vysokých nákladov na energiu. Zemný plyn dosiahol 10-násobok svojej ceny a to nedokáže zvládnuť mnoho firiem.
Hovorca Volkswagenu taktiež uviedol, že presun výroby by mohol smerovať k juhozápadnej Európe, alebo k pobrežným častiam severnej Európy, kde je lepší prístup k námorným dodávkam skvapalneného zemného plynu LNG.
Volkswagen uvádza, že urobil najlepšie možné riešenia a prípravy na nedostatok plynu na túto zimu. Šéf pre vonkajšie vzťahy Thomas Steg uvádza, že „politici musia tiež obmedziť v súčasnosti nekontrolovaný výbuch cien plynu a elektriny“. Ak sa tak nestane, problémy budú mať najmä malé energeticky náročné podniky, ktoré tak budú musieť znížiť alebo úplne zastaviť výrobu.
Na vyjadrenie od koncernu Volkswagen a ich presun výroby v prípade pretrvávajúceho nedostatku zemného plynu sme sa pýtali aj hovorkyne slovenskej automobilky Lucie Kovarovič Makayovej.
„Prosím o pochopenie, že z pozície výrobného závodu koncernové záležitosti nekomentujeme,“ uviedla Lucia Kovarovič Makayová. Slovensko tak o presune výroby zatiaľ nemá žiadne informácie.
Dodávky plynu v ohrození
Na slovenskom trhu s dodávkami energií môžu skončiť ďalší alternatívni dodávatelia. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz, regulačný úrad situáciu na trhu pozorne sleduje.
„Pri súčasnom vývoji na trhu s energiami a nestabilnom prostredí nie je vylúčené, že na konci tohto roku, respektíve na začiatku roka 2023 ukončia niektorí ďalší alternatívni dodávatelia svoju činnosť v oblasti dodávky elektriny a plynu,“ povedal Igaz.
Od jesene minulého roka, keď skrachoval jeden z najväčších alternatívnych dodávateľov energií spoločnosť Slovakia Energy, ukončilo svoje pôsobenie na slovenskom trhu s dodávkami energií viacero dodávateľov. V oblasti dodávok elektriny stratilo spôsobilosť dodávať elektrinu 10 dodávateľov a pri plyne to bolo šesť dodávateľov.
„Hlavným dôvodom ukončenia pôsobenia na trhu bola strata spôsobilosti dodávať elektrinu alebo plyn predovšetkým z nesprávnej obchodnej politiky nákupu energií pre zabezpečenie dodávok pre svojich zazmluvnených odberateľov,“ dodal Igaz.
ÚRSO v súčasnosti eviduje 153 držiteľov povolení na dodávku elektriny a 145 dodávateľov plynu. Nie všetci sú však aktívni na trhu.
„Monitorujeme približne 100 aktívnych dodávateľov elektriny pre zraniteľných odberateľov, vrátane tradičných dodávateľov elektriny (ZSE, SSE, VSE a SPP). Pri dodávke plynu je to približne 19 aktívnych dodávateľov,“ konštatoval Igaz.
Zdroje: Bloomberg, oficiálne vyjadrenie hovorkyne Volkswagen, SITA