Voľne cestovať môžeš aj bez európskeho COVID pasu. Slovensko bude mať vlastnú appku, takto bude vyzerať
- Obyvatelia Slovenska netrpezlivo čakajú na preukaz, ktorý im umožní jednoduchšie prekročenie hraníc jednotlivých štátov
- Zdá sa, že sa ho už čoskoro dočkáme, štátni IT odborníci ukázali ako bude vyzerať a čo bude zahŕňať dlho očakávaná aplikácia GreenPass
- Obyvatelia Slovenska netrpezlivo čakajú na preukaz, ktorý im umožní jednoduchšie prekročenie hraníc jednotlivých štátov
- Zdá sa, že sa ho už čoskoro dočkáme, štátni IT odborníci ukázali ako bude vyzerať a čo bude zahŕňať dlho očakávaná aplikácia GreenPass
Tím odborníkov zo spoločnosti Slovensko IT priniesol dobrú správu pre všetkých obyvateľov našej krajiny, ktorí chcú opäť začať cestovať bez zbytočných komplikácií na hraniciach. Na sociálnej sieti potvrdili, že aj na Slovensku budeme mať moderný očkovací preukaz priamo v aplikácii.
„V ostatných dňoch sme v Slovensko IT pracovali na funkčných prototypoch aplikácií GreenPass a OverPass. Tá prvá bude slúžiť občanom na to, aby sa mohli preukázať očkovaním, testovaním alebo výsledkom z protilátok. Tá druhá zase rôznym organizáciám, aby dokázali skontrolovať pravosť vášho certifikátu,“ objasňujú.
Podľa slov IT expertov je veľkým benefitom aj to, že v slovenskou aplikáciou sa budete môcť preukázať v celej Európskej únii. Kým sa tak stane na hraniciach sa budeme od soboty preukazovať novým očkovacím certifikátom, ktorý bude v dvoch jazykoch. Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Najneskôr od pondelka bude na stránke korona.gov.sk možnosť požiadať o jeho vystavenie, potvrdenie má prísť obratom na e-mail. Takýto systém bude platiť do 26. júna, teda do spustenia štandardných európskych certifikátov.
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok ocenil úsilie ministra zdravotníctva dobehnúť v súvislosti s COVID pasmi to, čo Slovensko v posledných dňoch a týždňoch zameškalo.
„V momente, keď budeme my doma technicky pripravení, v tej sekunde oslovíme našich partnerov z Českej republiky, Maďarska, Poľska či Nemecka. Tieto certifikáty budú dodané po diplomatickej línii našim partnerom tak, aby keď naši občania budú cestovať, tak potom úrady tých krajín vedeli vyhodnotiť, že toto je oficiálny certifikát, ktorý máme,“ povedal minister zahraničia.
Korčok uviedol, že aj Európska únia už teraz pripravuje svoj jednotný COVID certifikát, ktorý by mal umožniť voľnejšie cestovanie. Tento však začneme používať až tesne pred vypuknutím dovolenkovej sezóny, 1. júla.
„Budem informovať ministra zdravotníctva o tom, ako sa ostatné krajiny otvárajú. Takisto o tom, aby sme aj my na Slovensku uvažovali, či máme vytvorené predpoklady na to, aby sme umožnili našim občanom bezpečne cestovať do tých krajín, ktoré o to majú záujem ešte pred vydaním európskeho certifikátu,“ uviedol.
Podľa šéfa slovenskej diplomacie ide v prvom rade o tých, ktorí sú zaočkovaní, keďže očkovanie je podľa jeho slov jedinou cestou z pandémie.
Šéf rakúskej diplomacie Alexander Schallenberg potvrdil, že spoločenstvo C5 má jeden spoločný cieľ. Tým je, aby sa EÚ čo najskôr vrátila do normálu. „Vakcína a vakcinačný certifikát sú naším lístkom k návratu do normálu,“ povedal. Dodal, že Rakúsko chce čo najskôr pracovať na bilaterálnych dohodách s inými krajinami, ktoré by cestovanie umožnili čo najskôr.
Český minister zahraničia Jakub Kulhánek zdôraznil, že čo najskoršiu slobodu pohybu a cestovania jednotlivé krajiny svojim občanom jednoducho dlhujú. Dodal, že Česko sa snaží umožniť cestovanie do okolitých krajín svojim zaočkovaným občanom ešte predtým, než bude pripravené celoeurópske riešenie vo forme certifikátov.
S tým súhlasí aj maďarský minister zahraničia Péter Szijjartó: „Kým nebude k dispozícii celoeurópske riešenie, je potrebné siahnuť po riešení formou bilaterálnych dohôd medzi krajinami,“ povedal.
Diplomati v Bruseli sa dohodli aj na zmene kritérií v oblasti počtu nových prípadov, ktorý musí krajina dosiahnuť predtým, ako bude vyhlásená za rizikovú pre členské krajiny EÚ. Krajina bude vyradená z tzv. zeleného zoznamu, keď za obdobie dvoch týždňov zaznamená viac ako 75 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Doteraz bol tento limit 25 prípadov, pripomína AFP. Toto opatrenie podľa AFP môže otvoriť cestu do EÚ pre cestujúcich z viacerých krajín a regiónov ako doteraz.
Zdroje: Facebook/ Slovensko IT, SITA, TASR, Ministerstvo zahraničných vecí