Voľnopredajné tabletky vyvolali obrovský rozruch. V USA už spôsobili smrť enormnému počtu nevinných ľudí 

  • Kontaminované tabletky podobné liekom obsahujú smrtiace látky
  • Epidémia v Amerike sa prehlbuje, závislosť si vyžaduje obete
nemocnica, doktorka
freepik
  • Kontaminované tabletky podobné liekom obsahujú smrtiace látky
  • Epidémia v Amerike sa prehlbuje, závislosť si vyžaduje obete

Ak si chceš v Spojených štátoch amerických v súčasnosti kúpiť tabletky proti bolesti, veľmi jednoducho sám seba vystavíš veľkému riziku. Ostrov Rhode Island hlási, že v krajine prepukla epidémia opiátov a označuje to za „obrovskú krízu v oblasti verejného zdravia“.

Čo sa teda deje? Rhode Island je jedným z desiatich amerických štátov s najvyššou mierou osôb predávkovaných dr*gami, píše Science Alert. Na situáciu si museli posvietiť odborní vedeckí pracovníci. A epidemiológovia z Brownovej univerzity dokázali nájsť prvé dôkazy o tom, že mnohé z náhodných predávkovaní v štáte sa zrejme spájajú s kontaminovanými tabletkami.

Ako uvádza štúdia publikovaná na odbornom portáli JAMA, výsledky ešte neposudzovali odborníci, ale výskumníci naznačujú hlboko znepokojujúcu situáciu v Amerike.

Opioidová epidémia

V roku 2022 sa v USA vyskytoval obrovský počet falošného oxykodónu. Prakticky každá zadržaná tabletka, ktorú vedci testovali, obsahovala fen*anyl. Ide o až 50-krát silnejšie syntetické narkotikum oproti her*ínu. V súčasnosti si v USA ročne vyžiada životy viac ako 100-tisíc ľudí.

Pre porovnanie, vedci z univerzity hovoria, že v rokoch 2017 až 2020 fen*anyl obsahovalo len 10 percent falošných oxykodónových piluliek. Ide teda o obrovský nárast počas dvoch rokov. Ešte znepokojujúcejšie je, že keď sa fen*anyl spojí so silným sedatívom, stáva sa ešte nebezpečnejším.

V USA sa na ulici spája s takzvaným xy*azínom. Ide o liek, ktorý upokojuje bolesti koní a na použitie u ľudí schválený nie je.

Len jedna pilulka bez fen*anylu

Vedci podotýkajú, že zo 686 zadržaných oxykodónových tabletiek v štáte Rhode Island iba jedna neobsahovala fen*anyl. Xy*azín sa našiel v 135 z nich.

Kombinácia týchto dvoch látok významne zvyšuje riziko predávkovania. Pri použití v tandeme môžu pôsobiť, že dotyčný prestane reagovať, zníži sa mu krvný tlak a spomalí sa mu srdcový či dýchací rytmus. V súčasnosti autority túto dr*govú dvojicu spájajú s väčšinou náhodných predávkovaní sa na Rhode Islande.

Pri pohľade na USA ako celok nedávna štúdia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zistila, že úmrtia súvisiace s predávkovaním xy*azínom vzrástli zo 102 v roku 2018 na 3 468 v roku 2021.

„Aj keď látky identifikované vo falošných tabletkách na predpis, ktoré zadržali orgány činné v trestnom konaní na Rhode Islande, boli vo všeobecnosti v rovnakej triede ako označenia na tabletkách, fen*anyl a xy*azín sa stále častejšie nachádzali vo falošnom oxykodóne,“ píšu výskumníci z Brown pod vedením epidemiologičky Rachel Wightman.

Za závislosťou môžu byť aj legálne lieky na predpis

Mnohí závislí v USA pravdepodobne nezákonný fen*anyl a xy*azín aktívne vyhľadávajú. Ich cesta k návyku však môže začínať práve pri predpísaných liekoch. Ako píšu odborníci, dotyční sa k pouličným alternatívam uberajú až následne.

V priebehu desaťročí, neobmedzené predpisovanie opioidov a ich široká dostupnosť v USA, poháňaná z veľkej časti farmaceutickými gigantmi, viedla k tomu, že milióny ľudí v celej krajine sa stali závislými od liekov z medicínskych, ale aj nemedicínskych dôvodov.

Falošné pouličné dr*gy sa pôvodne vyrábali tak, aby napodobňovali legálne opioidy. To sa zmenilo potom, ako sa alternatívne zložky ukázali byť silnejšie, lacnejšie a ľahšie dostupné.

Jeden z najväčších zlomov nastal v roku 2010, píšu vedci. V reakcii na nárast pouličného oxykodónu sa značka OxyContin preformulovala tak, aby sa nedala rozdrviť a podávať intravenózne. Spôsobilo to, že liek sa už nedalo tak ľahko zohnať, no mnohí si už naň príliš navykli. Obrátili sa preto na her*ín, čo vyvolalo vlnu náhodných predávkovaní sa.

Po rokoch sa fen*anyl a potom xy*azín ukázali ako ešte lacnejšie alternatívy. Na dosiahnutie rovnakého účinku ako pri iných opioidoch stačí len malá dávka.

Zdroje: Science Alert, JAMA

Najnovšie videá

Trendové videá