Vedci tvrdia, že osamelosť škodí rovnako ako fajčenie cigariet
- Hoci samota občas dobre padne, dlhodobá osamelosť škodí tvojmu zdraviu
- Sociálna izolácia sa na zdravotnom stave odrazí nielen v mladosti, ale aj v staršom veku
- Vedci jej škodlivosť prirovnávajú k vyfajčeniu 15 cigariet denne
- Hoci samota občas dobre padne, dlhodobá osamelosť škodí tvojmu zdraviu
- Sociálna izolácia sa na zdravotnom stave odrazí nielen v mladosti, ale aj v staršom veku
- Vedci jej škodlivosť prirovnávajú k vyfajčeniu 15 cigariet denne
To, že sa niekedy ocitneme v stave, že by sme sa najradšej zavreli v izbe a nikoho nevnímali, je viac menej pochopiteľné. Každý z nás totiž potrebuje aj čas pre seba. Nezamieňaj si však túto občasnú samotu s osamelosťou. Sociálna interakcia je v živote veľmi dôležitá. Pokiaľ by si sa dostal do sociálnej izolácie, tvoje fyzické aj psychické zdravie utrpí ujmu.
Práve na tento fakt upozornili aj vedci, ktorí sociálnu izoláciu prirovnali k vyfajčeniu 15 cigariet denne. Odstrihnutie sa od vonkajšieho sveta ťa totiž robí náchylnejším na depresiu a môže sa stať akýmsi spúšťačom pre spáchanie samovraždy v neskoršom veku. Zároveň sa u osamelých ľudí zvyšuje pravdepodobnosť výskytu demencie až o 64 %, pričom vo všeobecnej rovine dochádza k poklesu kognitívnych schopností. Po fyzickej stránke sa zistilo, že osamelosť zvyšuje riziko úmrtia až o 26 % a rovnako aj pravdepodobnosť výskytu obezity či vysokého krvného tlaku.
Na škodlivosť osamelosti už neraz poukázali aj samotní lekári. Tí ju prirovnávajú k dlhodobým ochoreniam, ako sú cukrovka alebo vysoký krvný tlak. Pacienti, ktorí trpia osamelosťou, si často neuvedomujú potrebu kontaktu s ľuďmi, a preto začnú pravidelne navštevovať svojho lekára. To má len za následok preplnené čakárne a zvyšujúci sa tlak na lekárov.
Negatívnymi účinkami osamelosti sa bližšie začali zaoberať v Spojenom kráľovstve. Komisia, ktorú vytvorila vtedajšia, dnes už zosnulá, poslankyňa Jo Cox, vyzvala vládu, aby sa tomuto problému začala viac venovať. Zároveň uverejnila správu, podľa ktorej iba v samotnom Spojenom kráľovstve trpí osamelosťou 9 miliónov ľudí. Riešenie tohto javu vidí v prijatí jednotnej národnej stratégie.
„Riešenie tohto problému je generačnou výzvou, ktorú možno splniť len spoločným konaním všetkých subjektov – od vlády, zamestnávateľov, podnikov, organizácií, rodiny a komunity, až po samotných jedincov. Spoločne dokážeme dosiahnuť zmenu,“ uvádza sa v správe, ktorej cieľom bolo povzbudiť aktivistov k tomu, aby pomohli k redukcii osamelosti vo všetkých častiach komunity.
Zdroj: iflscience.com, theguardian.com, campaigntoendloneliness.org
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti