Vplyv El Niño bude nadpriemerný. Meteorológovia však upozorňujú pred nebezpečnejším javom

  • Tohtoročné El Niño nebude najsilnejšie, no bude nadpriemernou udalosťou
  • Jeho silu pocítia najmä obyvatelia konkrétnych oblastí
el nino, pocasie
Ilustračný obrázok Unsplash/Annelize De Waal, Mehmet Ali Turan
  • Tohtoročné El Niño nebude najsilnejšie, no bude nadpriemernou udalosťou
  • Jeho silu pocítia najmä obyvatelia konkrétnych oblastí

El Niño je podľa meteorológov menšou hrozbou ako polárny vír, ktorý by mohol viesť k príchodu arktického počasia do Európy. Po tom by nasledovala krutá a studená zima.

Ešte v septembri sme ťa v tomto článku informovali o formujúcom sa polárnom víre, ktorý môže z tohtoročnej zimy spraviť jednu z najtuhších za posledné desiatky rokov. V súčasnosti si meteorológovia povšimli, že sa správa akosi čudne.

Dnes sa polárny vír tvorí v stratosfére nad severným pólom a počas nasledujúcich zimných mesiacov sa predpokladá jeho rýchle zosilňovanie. Toto náhle zvyšovanie tlaku však môže spôsobiť jeho kolaps, na čo upozorňuje portál Weather and Radar.

Tento vír je tiež označovaný ako „polárny vortex“, pričom tento pojem nie je v meteorológii a klimatológii ničím mimoriadnym ani v oblasti Slovenska. Laicky ho možno označiť za vietor vo veľmi vysokých výškach atmosféry. Ten prúdi okolo rozsiahlej tlakovej níže, ktorá sa v zimnom období nachádza nad Arktídou. Smer prúdenia je tak od západu smerom k východu.

Spomínaný vír udržiava chladný vzduch v blízkosti pólu, kde zohráva úlohu dverí chladničky, ktoré vo vnútri zadržujú chlad, ako uvádzajú tvnoviny.sk.

Neobvyklé správanie polárneho vortexu však môže viesť k jeho kolapsu. Chladnému arktickému vzduchu by tak už nemohlo nič brániť v tom, aby sa presunul viac južnejšie a spôsobil tak krutú zimu, na čo upozorňuje odborný portál Severe Weather.

Nešlo by však o premiéru kolapsu polárneho vortexu. Takýto kolaps už v minulosti viedol k intenzívnemu a k dlhodobému chladu. Silnú zimu pocítili napríklad v roku 2014 aj Spojené štáty americké, kde oproti priemeru klesli teploty o 30 až 40 stupňov Celzia.

„Arktický vzduch sa dostáva nad starý kontinent aj do miernych zemepisných šírok a prináša k nám silné mrazy a často aj sneh. Nestáva sa to však vždy po jeho oslabení alebo kolapse, pretože záleží aj na mnohých ďalších faktoroch,“ povedala pre TV Nova meteorologička Dagmar Honsová.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: tn.cz, Weather Radar, tvnoviny.sk, Severe Weather

Najnovšie videá

Trendové videá