Vplyvná krajina NATO pripravuje tajný „plán“. Chce nasadiť 800 000 vojakov proti Rusku
- Bundeswehr berie možnosť ruskej agresie na členskú krajinu NATO vážne
- Svedčí o tom plán, ku ktorému sa dostali novinári z Der Spiegel
- Bundeswehr berie možnosť ruskej agresie na členskú krajinu NATO vážne
- Svedčí o tom plán, ku ktorému sa dostali novinári z Der Spiegel
Mnohí experti tvrdia, že ruský prezident Vladimir Putin sa vo svojej agresii nezastaví u našich východných susedov. Analytici odhadujú, že šéf Kremľa chce obnoviť zašlú slávu a územia, ktoré kedysi patrili Sovietskemu zväzu.
Podľa zistení spravodajských služieb môže byť Rusko pripravené na vojnu s Alianciou za tri až päť rokov. NATO berie túto možnosť vážne a už minulý rok na samite vo Vilniuse sa vypracovali plány pre prípad, ak by Kremeľ zaútočil na členskú krajinu.
Plány vypracovávajú aj samotné členské krajiny, k jednému z nich sa dostal aj nemecký denník Der Spiegel. Ide o dokument, ktorý vypracovala nemecká spolková armáda Bundeswehr.
Kolóny by boli ľahkým cieľom pre nepriateľa
Plán, ku ktorému sa dostali nemeckí novinári, sa zameriava hlavne na logistické otázky. Je iný ako v minulosti, keď hrozilo, že v rozdelenom Nemecku sa spustí vojnový konflikt a krajina sa stane vojnovým frontom medzi Západom a Sovietskym zväzom a jeho spojencami.
Teraz sa očakáva, že Nemecko by sa mohlo stať logistickým centrom, pretože skutočný útok sa očakáva na východnej hranici Aliancie. Berlín by preto plnil dôležitú úlohu logistického centra, pričom cez krajinu by boli dopravovaní alianční vojaci z prístavov v Severnom mori v Holandsku, Belgicku a Nemecku. Dokument uvádza číslo až 800 000 vojakov z členských krajín NATO. Prepraviť by sa mali aj 200 000 vozidiel, ťažká technika, nákladné autá či tanky na podvalníkoch. Celá táto kolóna by mohla dosiahnuť 13 000 kilometrov.
Technika i vojaci by sa mali prepravovať prostredníctvom nemeckej diaľnice A2. Bundeswehr pritom počíta aj s pomocou civilistov a samospráv, bez ktorých by sa táto obria úloha nedala splniť.
Nemecká spolková armáda si zároveň uvedomuje, že tieto logistické trate by boli lákavým cieľom nielen pre sabotérov, ale aj pre ruské strely dlhého doletu. Veľmi zraniteľné sú v tomto smere hlavne mosty, ktoré by v prípade zničenia predstavovali významnú prekážku.
„Je reálne, že opoziční aktéri by mohli prijať opatrenia na zabránenie alebo spomalenie presunov jednotiek NATO,“ uvádza Bundeswehr.
Podľa dokumentu je tiež potrebné vypracovať alternatívne cesty v prípade, ak by došlo k problémom na pôvodných trasách.
Otázkou je tiež, kde by si mohli alianční vojaci odpočinúť, a tak zriadiť odpočívadlá. V nich by museli byť nielen lôžka, ale aj stany, palivo, jedlo a dodatočný personál.
Znepokojenie v NATO
Nielen Bundeswehr sa pripravuje na logistiku, ak dôjde ku konfliktu s Ruskom. V minulosti sme informovali, že Aliancia pripravuje päť pozemných koridorov, pomocou ktorých by prepravili vojakov aj techniku z jednotlivých prístavov až na front.
O možnosti, že Rusko bude pripravené na vojnu s NATO už o pár rokov, varovali poľské a nemecké spravodajské služby či predstavitelia jednotlivých armád v rámci Aliancie.
„Vidíme, že Rusko prešlo na vojnový priemysel,“ povedal belgický admirál a šéf tamojšej armády Michel Hofman.
„Myslím si, že by sme sa mali oprávnene znepokojovať. Jazyk Kremľa a prezidenta Vladimira Putina je vždy nejednoznačný. Je absolútne možné, že neskôr budú mať iné myšlienky. Buď na juhu v Moldavsku alebo v pobaltských štátoch,“ varoval šéf belgickej armády.
Práve pobaltské krajiny patria k najzraniteľnejším územiam Aliancie pre svoju geografickú polohu medzi Poľskom, ruskou exklávou Kaliningradom a Bieloruskom, ktoré patrí k ruským spojencom. Obsadením takzvaného Suwalského koridoru by odrezali Pobaltie od spojeneckej pomoci.
Zdroj: Der Spiegel