Vrah z Idaha mohol byť ako Ted Bundy. Patril k najlepším študentom kriminológie, tvrdí profesorka
- Obvineným zo štvornásobnej vraždy študentov je doktorand odboru trestnej justície
- Údajný vrah Bryan Kohberger mal problémy zapadnúť do kolektívu, zaujímali ho sérioví vrahovia
- Obvineným zo štvornásobnej vraždy študentov je doktorand odboru trestnej justície
- Údajný vrah Bryan Kohberger mal problémy zapadnúť do kolektívu, zaujímali ho sérioví vrahovia
Štvornásobná brutálna vražda študentov v americkom štáte Idaho stále zostáva opradená mnohými otázkami, pričom zásadnou je motív páchateľa.
Vyšetrovatelia dúfajú, že im ich pomôže objasniť údajný páchateľ, dvadsaťosemročný doktorand odboru trestnej justície Washingtonskej univerzity, Bryan Kohberger.
Kohbergera polícia zatkla na druhom konci Spojených štátov v rodnej Pennsylvánii. Podľa zdrojov CNN k identifikácii páchateľa mala prispieť jeho DNA, ktorá sa síce nenachádzala v žiadnej policajnej databáze, no vyšetrovatelia použili databázy s genetickou genealógiou, kde zabodovali.
Od jeho zatknutia sa v amerických médiách objavujú výpovede Kohbergerových súčasných i bývalých spolužiakov, známych, ale aj skúsených kriminalistov. Všetky správy pomáhajú vytvoriť obraz (i keď niekedy rozporuplný) o tom, kto bol zatknutý doktorand.
Zdroje sa zhodujú na jednom, Kohberger bol inteligentný, no mal ťažkosti zapadnúť do kolektívu, až bol miestami „trápny“.
Bol inteligentný, no mal problém zapadnúť do kolektívu
Súčasný spolužiak údajného vraha Benjamin Roberts pre News Nation uviedol, že Kohberger pred vraždami neustále vyzeral unavene a vystresovane. V rukách často držal kávu.
„Bryan vyzeral, akoby balansoval na ostrí noža medzi vyčerpaním a vyhorením,“ spomína Roberts. Spolužiak tvrdí, že potom ako susedný štát Idaho, konkrétne mesto Moscow, obletela správa o brutálnej vražde študentov, Kohberger začal byť zhovorčivejší a spoločenskejší. I keď si spolužiak nespomína, že by dakedy hovoril o vraždách v Idaho.
Študentov našli zavraždených 13. novembra 2022 v dome mimo vysokoškolských internátov. Neskôr ich identifikovali ako 21-ročnú Kaylee Goncalveovú, tiež 21-ročnú Madison Mogenovú a 20-ročnú Xanau Kernodleovú spoločnej s jej rovnako starým priateľom Ethanom Chapinom.
Oblasť, ktorú obýval páchateľ, sa nachádzala len 15 minút cesty autom od mesta Moscow.
Roberts ďalej opísal spolužiaka ako „trápneho“, pričom sa mal snažiť všetkým ukázať, aký je múdry.
„Musel sa úplne uistiť, že viete, že je múdry a že má také intelektuálne schopnosti,“ dodal Roberts.
Jeho ďalšia spolužiačka Brittany Slavenová pre New York Times uviedla, že Kohberger bol tichý a rád pracoval sám. Keď študenti dostali úlohu opísať podľa fotografií, čo sa na mieste činu stalo, Kohberger prišiel okamžite s nápadmi.
Slavenová tvrdí, že doktorand prejavil záujem o miesta činu a sériových vrahov. Dokonca vytvoril i prieskum, v ktorom sa odsúdených pýtal na ich motiváciu páchať zločin a na ich myšlienky a pocity pritom, ako ho páchali.
„V tom čase sa zdalo, že je to len zvedavý študent, takže ak nám jeho otázky pripadali zvláštne, príliš sme o tom nepremýšľali, pretože to zapadalo do našich učebných osnov,“ povedala.
Vyučovala ho popredná expertka na sériových vrahov
Sérioví vrahovia sa dostali aj do jeho učebných osnov. Počas magisterského štúdia na Univerzite DeSales v Centre Valley (Pennsylvánia) patrila k jeho vyučujúcim aj popredná expertka na sériových vrahov Katherine Ramslandová. Expertka stojí za knihami: Ako chytiť vraha, Myseľ vraha a Ľudský dravec: Historická kronika sériovej vraždy a forenzného vyšetrovania, uvádza The Daily Beast.
Expertka nechcela o Kohbergerovi hovoriť, pretože jej to zakazuje súčasné vyšetrovanie.
Ďalšia profesorka Michelle Bolgerová z univerzity ale bola výrečnejšia. Podozrivého nazvala ako „brilantného študenta“.
„Je to brilantný študent,“ povedala pre Daily Mail. „Som v ri*i, v šoku z toho, z čoho bol obvinený. Neverím tomu, ale chápem to,“ povedala.
Bolgerová ale priznáva, že podozrivého naozaj nepoznala a v skutočnosti ho ani nevidela naživo. Všetka interakcia medzi nimi prebiehala cez zoom a emaily.
„Vždy bol perfektne profesionálny, keď som s ním mala nejaké interakcie. Za mojich 10 rokov učenia som odporučila iba dvoch študentov na doktorandské štúdium a on bol jedným z nich. Bol jedným z mojich najlepších študentov – vôbec. Všetci sú z toho v šoku,“ dodala.
Zvláštne správanie k ženám
Vzorným študentom mal byť aj na strednej škole, kde sa však jeho opis líši. Kým niektorí spolužiaci tvrdia, že medzi svojimi vrstovníkmi sa prejavoval ako dominantný tyran, ďalší tvrdia, že práve on mal byť šikovaný.
„Bolo to zlé,“ povedala pre Fox News spolužiačka zo strednej Sarah Healeyová. „Určite na ňom bolo niečo divné, ale ako keby sme nevedeli presne povedať, čo to je.“ Healeyová dodala, že najviac ho šikanovali práve dievčatá.
Kohberger neskôr prejavil zvláštne správanie k opačnému pohlaviu. V rodnej Pennsylvánii mal navštevovať pivovar, kde mal mať „desivé“ a nevhodné poznámky k ženskej obsluhe aj zákazníčkam, uvádza NBC News.
Kohberger sa pýtal personálu alebo zákazníčok, s kým boli v pivovare, kde bývali a aký mali pracovný rozvrh. Ak mu ženy odmietli odpovedať, „trochu sa rozčúlil“ a dokonca pre to nazval jednu zo zamestnankýň znevažujúcim výrazom.
K urážkam malo dôjsť aj na univerzite, kde sa dostal do intenzívnej debaty so spolužiačkou, ktorej vysvetľoval základný kriminalistický koncept. Skončilo to tak, že spolužiačka ušla z triedy a obvinila ho z mansplainingu (výraz, ktorý označuje povyšujúce poučovanie ženy od muža pozn. red.).
Ešte predtým, než sa zistilo, že Kohberger je podozrivý, sa bývalá agentka Federálneho vyšetrovacieho úradu (FBI) Jennifer Coffindafferová vyjadrila, že útočníka pravdepodobne motivovala nenávisť k ženám.
Vrahom bol podľa nej niekto so „zvrátenými myšlienkami a hnevom voči ženám“ vo všeobecnosti, uvádza Newsweek.
„Táto osoba (bola) oboznámená s domom, oboznámená s tým, kedy prichádzali a odchádzali, a oboznámená s touto oblasťou, aby bola schopná rýchlo odísť, oboznámená s radom stromov, kde mohla sledovať dom a vidieť, ako sa svetlá zapínajú a vypínajú a tak ďalej a tak ďalej,“ prezradila bývalá agentka.
Viacnásobná vražda nožom je fyzicky veľmi náročná
Obvinený z vlámania sa a vrážd sa mal pohybovať v blízkosti obetí týždne, informuje The Telegraph. Signál z telefónov Kohbergera sa má prekrývať s pohybom obetí po „celé týždne“. Okrem toho mal používať rukavice vo verejných priestranstvách, dokonca aj počas nakupovania. Zrejme ho k tomu motivovala obava zo zachytenia DNA.
Práve to sa mu zrejme stalo osudným. Aj napriek jeho úsiliu a znalostiam zo štúdií sa vyšetrovateľom podarilo nájsť DNA, ktorú na mieste činu zanechal.
Vrah svoje obete pobodal pravdepodobne v spánku. Podľa experta si to ale vyžaduje veľké fyzické úsilie, čo znamená, že páchateľ na mieste môže ľahšie zanechať svoju krv, vlasy alebo inú telesnú tekutinu.
Bývalý šéf Národného centra pre analýzu násilnej trestnej činnosti FBI Robin Dreeke, ktorý bol predlohou pre také seriály ako Myšlienky vraha, uvádza, že pobodanie vyžaduje veľa energie a dobrú kondíciu.
„Je to traumatizujúce pre jednotlivca, ktorý to robí. Ako mentálne – pokiaľ nie ste na vysokej úrovni s nedostatkom empatie -, tak aj fyzicky,“ povedal bývalý agent FBI pre Express.
Bodanie prirovnal k intenzívnym fyzickým športom ako wrestling alebo boxovanie.
„Som šokovaný, že mal fyzickú schopnosť zvládnuť štyroch,“ dodal a uviedol, že to pravdepodobne zachránilo ďalšie dve spolubývajúce, ktoré neskôr zavolali pomoc študentom.
Vďaka genealogickým databázam sa darí zastaviť vrahov už pri prvej vražde
DNA vraha sa v policajnej databáze neobjavilo, zato vyšetrovatelia našli zhodu v geneticko-genealogickej databáze, kde ľudia ukladajú svoj genetický materiál v snahe nájsť vzdialených príbuzných či osvetliť svoj pôvod. Už niekoľko vrážd, vrátane starých chladných prípadov, bolo vyriešených práve pomocou takýchto databáz.
Kriminálna genealogička CeCe Mooreová ale pre Daily Mail uvádza, že ide o zložitý a časovo náročný proces. Databáza málokedy spojí páchateľov s príbuznými, ako sú setra alebo otec, najčastejšie ide o vzdialenú rodinu, ako bratranci z druhého až piateho kolena.
Detektívi preto musia zostaviť rodinný strom, na základe ktorého vyberajú potencionálnych páchateľov. Pýtajú sa, kto v tej oblasti žije, kto má správny vek, kto z nich môže vlastniť auto, ktoré sa na mieste činu objavilo.
Zhoda z takýchto databáz pred súdom neobstojí, a tak vyšetrovatelia sledujú podozrivého a snažia sa získať jeho DNA napríklad na pohári, alebo z vlasov. Ak DNA nájdu a zhoduje sa s tou z miesta činu, až potom podozrivého obvinia.
„Môže zastaviť zločincov v ich stopách a zabrániť zraneniu iných ľudí. To môže zastaviť sériových vrahov a násilníkov, pretože ich dokážeme identifikovať už po prvom raze,“ uviedla Mooreová.
„Mohol to byť (ďalší) Ted Bundy alebo zodiakový vrah (Zodiac Killer),“ povedala na adresu vraždiaceho doktoranda.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, News Nation , New York Times, The Daily Beast, Daily Mail, Fox News, ŃBC News, Newsweek, The Telegraph, Express, Daily Mail