Vraj ak chceš dostať 25-tisíc len tak, buď Ukrajinec. Slováci šíria nevídaný hoax

  • Ukrajinci nedostávajú od mimovládky 25 000 na kúpu nehnuteľnosti
  • Nepravdivé tvrdenia sa týkali platformy Žltý melón
Hoax
Ilustračný obrázok TASR/AFP
  • Ukrajinci nedostávajú od mimovládky 25 000 na kúpu nehnuteľnosti
  • Nepravdivé tvrdenia sa týkali platformy Žltý melón

Tisíce používateľov Facebooku zdieľali príspevok, podľa ktorého údajná slovenská mimovládna organizácia ponúka ukrajinským vojnovým utečencom a migrantom finančnú pomoc ako podporu pri kúpe nehnuteľnosti na Slovensku. Nepravdivé tvrdenia sa týkali platformy Žltý melón, ktorá vraj tieto finančné prostriedky vo výške 25 000 eur poskytuje.

Žltý melón však nie je mimovládna organizácia, ide o platformu či finančný portál, ktorý za účelom zisku sprostredkúva poskytovanie pôžičiek. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Vymyslená informácia

Agentúra AFP v databáze mimovládnych organizácii na portáli finstat.sk nenašla žiadnu organizáciu pod názvom Žltý melón, a taktiež ani na stránke ktopomozeukrajine.sk. Na tej sú uvedené slovenské mimovládne organizácie a aktivisti zaoberajúci sa poskytovaním pomoci ukrajinským utečencom.

Žltý melón sprostredkúva poskytovanie pôžičiek a stojí za ňou akciová spoločnosť iService, a.s. Tá sa nachádza v databáze finstat.sk a je tiež zapísaná v Obchodnom registri.

Riaditeľ platformy Žltý melón Roman Feranec v súvislosti s nepravdivými tvrdeniami pre AFP uviedol: „Ide o nepravdivú a vymyslenú informáciu. Spoločnosť iService, a.s., ktorá prevádzkuje finančný portál Žltý melón, je podnikateľský subjekt. Žltý melón, ktorý funguje od roku 2012, je finančný portál poskytujúci možnosť požičiavania a investovania medzi ľuďmi, tzv. kolektívne požičiavanie.“

Podľa neho sú podmienky a kritériá rovnaké pre všetkých klientov a dlžníkov, takže ukrajinskí občania nemajú žiadne výhody oproti slovenským.

Riaditeľ Žltého melónu pre AFP ďalej dodal: „Príspevok klamlivo tvrdí, že sme poskytli nenávratnú dotáciu, navyše zvýhodňujúcu ukrajinských občanov, a že vystupujeme ako mimovládna organizácia. Z príspevku je navyše úplne zrejmé, že daný človek mal jeho tvorbou jediný úmysel, a to získať pozornosť na úkor zneužívania aktuálnych spoločenských tém a rozdeľovania spoločnosti, čo jednoznačne odsudzujeme.“

Klonovanie ľudí

Ďalšou absurditou bol hoax, ktorý sa šíril sociálnymi sieťami ešte počas decembra. Išlo o zmanipulované video od brazílskej youtuberky. Vidno ju s modelom ľudského plodu vo vaku s tekutinou, s tvrdením, že zobrazuje technológiu klonovania ľudí.

Brazílska youtuberka však pre agentúru AFP uviedla, že vo videu použila silikónovú bábiku pre simuláciu pôrodu a nešlo o ľudský klon. V súčasnosti neexistujú žiadne dôveryhodné vedecké dôkazy o tom, že by boli ľudia úspešne klonovaní. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Vo videu vidieť ženu, ktorá rukami hladí priehľadný vak s modelom ľudského plodu. V pozadí počuť mužský hlas, ktorý hovorí: „Pozrite si tento nový koncept počatia detí. Teraz už matka nebude musieť dieťa nosiť deväť mesiacov. Teraz je možné dieťa donosiť aj vo vaku, aké pohodlné.“

Hlas vo videu tvrdí, že táto metóda sa používa už dlho, ale až teraz prichádza k spotrebiteľom. Komentáre pod príspevkom naznačujú, že niektorí používatelia sociálnych médií uverili, že video zachytáva skutočný ľudský plod.

Pomocou reverzného vyhľadávania v kombinácii s kľúčovými slovami z príspevkov sa AFP podarilo nájsť pôvodné video uverejnené 26. apríla 2022 na kanáli brazílskej youtuberky a tiktokerky Sweet Carol. Jej skutočné meno je Mariane Carolina Rossiová. V pôvodnom videu počuť hlas Rossiovej a nie mužský hlas, ktorý rozpráva o klonovaní ľudí. Vo svojom videu použila youtuberka silikónovú bábiku Reborn baby, ktorá vyzerá ako živé bábätko.

AFP oslovila aj samotnú youtuberku, ktorá pre agentúru uviedla, že video vzniklo ako ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response) simulácia pôrodu. Nejde o ľudský klon, ale o realistickú bábiku, ktorú kúpila v obchode pre mamičky.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá