Vráti sa len 20 % z vás. Wagnerovci a FSB majú verbovať už aj väzňov, sľubujú im slobodu i peniaze
- Rusku chýbajú vojaci, ktorých by mohli nasadiť na Ukrajinu
- Wagnerovci sa preto rozhodli pre nábory väzňov, ktorým sľubujú amnestiu i peniaze
- Rusku chýbajú vojaci, ktorých by mohli nasadiť na Ukrajinu
- Wagnerovci sa preto rozhodli pre nábory väzňov, ktorým sľubujú amnestiu i peniaze
Rusko v prvých mesiacoch invázie na Ukrajine utrpelo masívne straty vojakov. Podľa odhadov Severoatlantickej aliancie ešte z marca Rusi mohli stratiť až 15 000 vojakov. Ďalšie desaťtisíce vojakov mohli byť zranení. Ukrajinci to dokonca odhadujú až na 115 000 ľudí.
Rusi sa preto mali uchýliť k zúfalému kroku. Verbovať majú už i väzňov, ktorým sľubujú peniaze aj slobodu, ak sa z Ukrajiny vrátia po šiestich mesiacoch živí.
Vyšetrovanie ruského investigatívneho média Important Stories zaznamenalo výpovede príbuzných vo väzniciach IK-7 Yablonevka a IK-6 Obukhovo v Petrohrade, ktorým bolo ponúknuté nasadenie na Donbas.
200-tisíc rubľov a amnestia
Väzňom mali prisľúbiť 200-tisíc rubľov (približne 3 146 eur) a amnestiu. Väzňov varovali, že pôjde o nebezpečnú „prácu“, najskôr tvrdili, že sa vráti naspäť len 20 % z nich, potom mali uviesť, že „skoro nikto sa nevráti“.
„Nacistov je tam veľmi ťažké odhaliť a sú veľmi dobre vycvičení. Budete v popredí a budete pomáhať odhaľovať nacistov, takže nie všetci sa vrátia,“ mala znieť ponuka práce pre väzňov.
Zapojení by boli do neslávne známej žoldnierskej skupiny Wagnerovcov, ktorá bojovala v Sýrii i Afrike. Preslávila sa vraždením či mučením civilistov.
Ak by väzni na Ukrajine zahynuli, ich rodine by bol vyplatený príspevok 5 miliónov rubľov (78 640 eur). Ako však hovoria príbuzní väzňov, nejde o písomnú zmluvu, ale o ústnu.
„Môj milovaný chcel súhlasiť, no my, príbuzní, sme ho odhovorili. Teraz prisahá, že nepôjde, no rozhodne váha, lebo to vidí ako príležitosť zarobiť si, hovorí, že ak bude najhoršie, zarobí mi na byt,“ vraví príbuzná väzňa.
Okrem toho mali odsúdení dostať prísľub, že ak sa vrátia z vojny živí a nebudú si môcť nájsť prácu, Wagnerovci im ju zabezpečia.
Telá nebudú vydané príbuzným
Ďalší zdroj z prostredia príbuzných tiež potvrdil, že Wagnerocvi verbujú väzňov. Najžiadanejší sú odsúdení, ktorí predtým slúžili v armáde. Smolu majú väzni, ktorí majú dlhoročné tresty, napríklad 30 rokov väzenia, alebo tí, ktorí budú čoskoro preradení na nútenú prácu.
V jednom petrohradskom väzení prejavilo záujem o ponuku pôvodne 200 väzňov, z ktorých 40 nakoniec narukovalo. Údajne sa už pripravujú na odchod.
Keď príbuzní zadržaných v súvislosti s touto udalosťou kontaktovali dozorcu v tom istom väzení, povedal, že o nábore počuje „prvýkrát“.
Okrem Important Stories informoval o týchto praktikách aj ruský aktivista Vladimir Osechkin, ktorý tvrdí, že do celého procesu mala byť zapojená ruská spravodajská služba FSB, uvádza EuroWeekly. Podľa neho sa majú väzni zúčastňovať aj odmínovania.
„Zároveň im bolo otvorene povedané, že nebudú mať žiadne doklady ani znak a ich telá nebudú vydané príbuzným. Sľubujú peniaze tým, ktorí prežijú. Prakticky nedostali čas na premýšľanie a konzultácie so svojimi príbuznými,“ napísal na Telegrame aktivista žijúci v exile.
Ruský odpočinok je v skutočnosti operačná pauza
Nedostatok vojakov priznávajú aj samotní Rusi, napríklad bývalý minister obrany separatistickej Doneckej ľudovej republiky a tiež exdôstojník FSB Igor Girkin nedávno uviedol, že ak Rusko nebude mobilizovať, Ukrajinci budú mať dostatok pechoty a otvoria front od hraníc s Bieloruskom po Charkovský región.
Putin v pondelok počas stretnutia s ruským ministrom obrany Sergejom Šojgu povedal, že všetky jednotky zapojené do ofenzívy v Luhansku by si mali odpočinúť, aby „nabrali silu“, pripomína Newsweek.
„Jednotky, ktoré sa zúčastnili na aktívnych bojoch a dosiahli úspechy, víťazstvá v Luhanskom smere, by si, samozrejme, mali oddýchnuť, zvýšiť svoje bojové schopnosti,“ povedal Putin.
Americký Inštitútu pre štúdium vojny uvádza, že zrejme ide o operačnú pauzu.
„Jeho komentár bol tiež pravdepodobne presný – ruské jednotky, ktoré bojovali cez Severodoneck a Lysyčansk, veľmi pravdepodobne potrebujú značný čas na odpočinok a rekonštrukciu, kým budú pokračovať vo veľkých útočných operáciách,“ uvádza think tank v hodnotení.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Important Stories , Euroweekly, Newsweek, ISW