Vrchol omikron vlny je za nami. Považská Bystrica je svetový unikát v počte prípadov
- Dáta bez pátosu konštatujú, že Považská Bystrica je v súčasnosti na špičke
- Celková situácia na Slovensku sa zlepšuje, počet pozitívne testovaných klesá
- Dáta bez pátosu konštatujú, že Považská Bystrica je v súčasnosti na špičke
- Celková situácia na Slovensku sa zlepšuje, počet pozitívne testovaných klesá
Blížime sa k dvojročnému výročiu prvého lockdownu, zatvárania škôl a opatrení. Počas týchto 2 rokov sme museli čeliť každodenným novinkám o jednotlivých variantoch, celoštátnym testovaniam, očkovaniam a smutným správam o pribúdajúcich úmrtiach.
Dobrou správou je, že toto obdobie by aspoň na nejaký čas mohlo skončiť. Stať sa tak má už 26. februára, kedy dáme zbohom väčšine opatrení. Aj napriek uvoľňovaniu má kabinet pripravené zadné vrátka, ktoré bez váhania využije v prípade zmeny epidemickej situácie na Slovensku v podobe výrazného rastu hospitalizácií alebo rizikom spôsobeným novým variantom.
Unikát na Považí
Podľa NCZI včera pribudlo takmer 20-tisíc pozitívne testovaných formou PCR testov, dnes ich bolo viac ako 15-tisíc. Aj napriek tomu, že najviac pozitívnych dnes pribudlo v Bratislavskom kraji, Dáta bez pátosu poukazujú na skutočnosť, že koronavírusom si prešla viac ako polovica obyvateľov Považskej Bystrice. „Okrem 53 %, ktorí prekonali covid, má Považská Bystrica aj 47 % plne zaočkovaných,“ upozorňujú analytici.
Okrem toho analytici poukazujú aj na to, že niektorí ľudia si prešli koronavírusom dvakrát, no v týchto počtoch nie sú započítané všetky domáce samotesty. Dôležité je dodať aj to, že 50 % Považskej Bystrice je nesmierne vysoké číslo, no viac ako 40 % pozitívnych obyvateľov má 25 okresov. Podľa mapy, ktorú pripravili Dáta bez pátosu, je viditeľné, že ide predovšetkým o okresy v blízkosti českých hraníc, na severe Slovenska a v oblasti Považia.
„Na absolútne prvom mieste vo svete sú Faerské ostrovy so 65% obyvateľov s pozitívnym kovidovým testom. Považská Bystrica je na druhom mieste. Nasledujú: Andorra, Dánsko a Gibraltar,“ uvádzajú analytici.
Okrem tejto zaujímavosti priniesli analytici aj dobré správy týkajúce sa hospitalizácií. V priebehu posledného týždňa bolo zo slovenských nemocníc prepustených viac ako 2 000 hospitalizovaných a predpokladá sa, že v tomto týždni sa toto číslo ešte navýši. Dobrou správou je aj kratší pobyt v nemocnici, čo niektorých prípadoch trvá iba niekoľko dní, alebo nízky počet pacientov na ventilátore.
Na príspevok reagoval aj Milan Kulkovský, ktorý na sociálnej sieti skonštatoval, že okres Považská Bystrica má striebro. Dodal, že striebro okres získal na Majstrovstvách sveta v premorení koronavírusom.
„Sme svetoví…a toto je odpoveď na otázku, prečo práve v našej nemocnici na rozdiel od ostatných počty hospitalizovaných stúpajú,“ píše v príspevku s tým, že vďaka za to, že to nemocnica zvláda, patrí kolektívom z dvoch akútnych covidových oddelení a lekárom z interného oddelenia, ktorí so sestrami na urgentnom príjme zabezpečujú triáž pacientov.
Denný počet prípadov klesá
Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík dnes po rokovaní vlády uviedol, že na Slovensku evidujeme pokles denného počtu prípadov koronavírusu. Priemerne na Slovensku denne pribúda približne 17 400 prípadov a v 48 okresoch eviduje rezort zdravotníctva medzitýždenný pokles incidencie o viac ako 10 percent.
„Doterajší priebeh vlny omikron, ktorý v tej rastovej fáze trval približne 28 dní, počas tejto fázy bolo pozitívne vyhodnotených 490-tisíc testov, odhadujeme, že počet infikovaných alebo prekonaných bol cez milión. Dá sa očakávať, že veľmi podobný počet sa ešte infikuje počas poklesovej fázy, môžeme očakávať ešte milión infekcií,“ uviedol Mišík.
Interval medzi dávkami vakcín sa môže zmeniť
CDC informovalo o tom, že interval medzi prvou a druhou dávkou vakcín Pfizer a Moderna môže byť v niektorých prípadoch v trvaní 8 týždňov. Ako uvádza CNN, v predchádzajúcom usmernení sa písalo, že druhé dávky by sa mali podávať tri týždne po prvej injekcii vakcíny Pfizer alebo štyri týždne po prvej dávke vakcíny Moderna.
Hoci ide stále o bezpečné intervaly, CDC sa domnieva, že nové intervaly môžu v niektorých prípadoch znížiť riziko myokarditídy. Prípady tohto typu zápalu srdca boli hlásené zriedkavo po druhej dávke mRNA vakcín proti Covid-19 a najvyššie riziko zápalu majú muži vo veku 12 až 29 rokov.
„Riziko myokarditídy je síce malé, no v prípade mužov vo veku 12 až 29 rokov je vyššie. Toto riziko by sa dalo znížiť tým predĺžením intervalu medzi prvou a druhou dávkou,“ uvádza CDC s tým, že maximálne protilátkové odpovede a účinnosť vakcíny sa môžu zvýšiť s intervalom dlhším ako 4 týždne.
V najnovšom usmernené sa teda tvrdí, že 8-týždový interval môže byť optimálny pre ľudí vo veku 12 rokov a starších a najmä pre mužov vo veku 12 – 39 rokov. Pôvodný trojtýždňový a štvortýždňový interval je vhodný pre osoby, ktoré sú stredne alebo ťažko imunokompromitované, osoby staršie ako 65 rokov a osoby, ktoré potrebujú rýchlejšiu ochranu.
Zdroje: NCZI, Dáta bez pátosu, CNN, Milan Kulkovský