Vretenice opäť útočia na Slovákov: Po 15-ročného chlapca musel prísť vrtuľník
- 15-ročný chlapec bol uhryznutý vretenicou
- Ide o ďalší prípad od konca júna
- 15-ročný chlapec bol uhryznutý vretenicou
- Ide o ďalší prípad od konca júna
Letecká záchranná služba v sobotu podvečer pomohla 15-ročnému chlapcovi, ktorý bol uhryznutý vretenicou. Tím záchranárskeho vrtuľníka z Popradu bol povolaný do obce Reľov, ktorá sa nachádza v okrese Kežmarok na východe Slovenska.
Túto informáciu zverejnila Vrtuľníková záchranná zdravotná služba (VZZS) Air Transport Europe (ATE) na Facebooku.
Mladík bol prevezený do nemocnice
Ako informuje letecká záchranná služba, lekár z leteckého záchranárskeho tímu bol po prílete vysadený priamo pri pacientovi pomocou palubného navijaka. Chlapec už bol v tom čase v opatere pozemných záchranárov.
Lekár mu poskytol ďalšie vyšetrenie a liečbu, po ktorých bol chlapec pozemne prevezený k vrtuľníku, ktorý pristál na ihrisku. „V stabilizovanom stave, s opuchom hornej končatiny bol prevezený na CP popradskej nemocnice za účelom podania séra proti hadiemu jedu,“ píše sa v príspevku.
Ide o ďalší prípad uhryznutia od konca júna
Stredné Slovensko vo všeobecnosti zaznamenáva najvyšší počet ročných prípadov uhryznutia vretenicou. Banskobystrická Rooseveltova nemocnica na konci júna ohlásila prvý prípad, ako sme ťa informovali v tomto článku.
Podľa RTVS je vretenica severná jediným jedovatým hadom, ktorý obýva naše územie. Hoci je plachá, národné toxikologické centrum Slovenska každoročne eviduje desiatky prípadov jej uhryznutia. Tento rok už had uhryzol mladú ženu na jej ceste z práce, informovala nemocnica v Banskej Bystrici.
Ružena Maťašeje, hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice, informovala RTVS, že pacientka bola hospitalizovaná na sledovanie, ale jej stav nebol závažný a bola prepustená domov.
Vretenica sa najčastejšie vyskytuje v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier a vo Veľkej Fatre. Na juhozápade a juhovýchode Slovenska sa had vyskytuje len zriedkavo, uviedol koordinátor monitoringu Štátnej ochrany prírody Andrej Saxe.
Uhryznutie vretenicou môže predstavovať riziko pre starších ľudí a ľudí s oslabeným imunitným systémom. V takýchto situáciách je prvá pomoc kľúčová. Primár detského urgentného príjmu v Banskej Bystrici Milan Galko pre RTVS uviedol, že rana by mala byť sterilne pokrytá a neodporúča sa narezávanie rany alebo extrakcia jedu.
Je uhryznutie vretenicou podľa AI nebezpečné?
Uhryznutie vretenicou môže byť potenciálne nebezpečné, ale závisí to od viacerých faktorov. Medzi ne patrí množstvo vstrekovaného jedu, veľkosť a zdravie uhryznutej osoby, ako aj rýchlosť a efektívnosť poskytnutej prvej pomoci a lekárskeho ošetrenia.
Vretenica severná, jediný jedovatý had na Slovensku, má jed, ktorý je cytotoxický, čo znamená, že poškodzuje bunky a tkanivá. Príznaky uhryznutia sa môžu líšiť, ale zvyčajne zahŕňajú silnú bolesť, opuch v mieste uhryznutia, nevoľnosť, závraty a niekedy aj ťažkosti s dýchaním.
Vážne prípady pritom môžu zahŕňať zlyhanie orgánov alebo dokonca smrť, najmä u malých detí, starších osôb alebo ľudí s chronickými zdravotnými problémami.
Vretenica je však predovšetkým plachý tvor a v prípade človeka sa obvykle bráni iba v prípade, že sa cíti byť bezprostredne ohrozená. Taktiež je dôležité poznamenať, že nie každé uhryznutie je jedovaté – hady často vykonávajú tzv. „suché kusy“, pri ktorých nevstrekujú jed.
Ak došlo k uhryznutiu vretenicou, je dôležité okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Pred príchodom pomoci je dobré udržať uhryznutú končatinu pokojnú a pokiaľ možno v rovine srdca, aby sa spomalil rozvoj príznakov a šírenie jedu. Nevysávajte jed z rany, pretože to môže spôsobiť viac škody.